Remineralizimi i njollave tė bardha pas zbardhimit. Studimi vlerėson efikasitetin e nanohidroksiapatitit

Higjiena dhe Parandalimi | 2 Shkurt 2023 |

Remineralizimi i njollave tė bardha pas zbardhimit. Studimi vlerėson efikasitetin e nanohidroksiapatitit


Lezionet e njollave tė bardha (WSL) shpesh diagnostikohen pas heqjes sė aparateve fikse ortodontike, me njė incidencė prej 30-70%, duke prekur si dhėmbėt e pėrparmė ashtu edhe atė tė pasmė.

WSL-tė pėrfaqėsojnė shenjėn e parė tė demineralizimit tė smaltit, qė ndodh si rezultat i rėnies lokale tė pH tė shkaktuar nga nėnproduktet e metabolizmit tė baktereve tė pllakės.

Duke marrė parasysh qė kėto lezione zhvillohen pėrmes njė procesi dinamik tė demineralizimit dhe remineralizimit, ato zakonisht karakterizohen nga njė sipėrfaqe me sa duket e paprekur me njė shtresė tė demineralizuar nga poshtė.

Shpėrbėrja e kristaleve tė hidroksiapatitit krijon pore tė brendshme midis prizmave tė smaltit, duke modifikuar drejtimin e dritės rėnėse dhe duke shpėrndarė fotonet pa arritur as nė dentinė, duke ndryshuar indeksin e reflektimit tė dritės.

Rritja e vrazhdėsisė dhe humbja e shkėlqimit tė sipėrfaqes kontribuojnė nė pamjen e bardhė dhe tė shurdhėr tė WSL-ve nė krahasim me mjedisin e tyre.

Nė disa raste, WSL-tė zhduken brenda muajve tė parė pas heqjes sė aparateve fikse ortodontike pėr shkak tė veprimit remineralizues tė pėshtymės dhe/ose veprimit gėrryes tė furēės. Megjithatė, shumica e tyre vazhdojnė si lezione tė pėrhershme, duke shkaktuar probleme kozmetike dhe ndonjėherė edhe funksionale.

Por, si tė veproni nėse doni tė kryeni trajtime zbardhuese nė rastet kur keni njolla tė bardha?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė "Journal of Esthetic Restorative Dentistry", autorėt kanė vlerėsuar efektin qė aplikimi i substancave rimineralizuese me bazė nanohidroksiapati (n-HA) mund tė sjellė pėrmirėsim estetik dhe mikrofortėsi tė lezioneve tė njollave tė bardha (WSL) pas trajtimit me njė agjent zbardhues me pėrqendrim tė ulėt (karbamid peroksid-CP10%).

Gjashtėdhjetė mostra smalti/dentine me pėrmasa 5 x 5 x 2.2 mm u pėrgatitėn in vitro nga autorėt. Dyzet e tetė prej tyre u ciklit pH pėr tė krijuar njolla artificiale tė bardha WSL.

Mostrat u caktuan mė pas nė njė nga pesė grupet e mėposhtme me 12 mostra secili:

  • Grupi 1, aplikimi i nanohidroksiapatitit n-HA nė pikat e bardha;
  • Grupi 2, aplikimi i nanohidroksiapatitit n-HA + 10% peroksid karbamidi CP nė njollat e bardha;
  • Grupi 3, aplikimi i vetėm 10% peroksid karbamidi nė njollat e bardha;
  • Grupi 4, grupi i kontrollit tė pikave tė bardha WSL (WSLC);
  • Grupi 5, grupi i kontrollit pa iu nėnshtruar asnjė lloj trajtimi.

Ngjyra u vlerėsua nė bazė, para dhe pas trajtimit duke pėrdorur njė spektrofotometėr dhe u pėrcaktuan ndryshimet nė ngjyrė (ΔE/ΔE00) dhe ndryshimet nė indeksin e bardhėsisė (ΔWID).

Mikrofortėsia e seksionit tėrthor tė smaltit (CSMH) u vlerėsua (pas trajtimit) me njė indentues Knoop, 25 gf/5 s, 20-200 mikron.

Tė dhėnat u analizuan duke pėrdorur modele lineare tė pėrgjithėsuara (α=5%).

Rezultatet

ΔE dhe ΔE00 ishin dukshėm mė tė larta pėr grupet e zbardhura (n-HA + CP10% dhe CP10%), dhe grupi n-HA dha tė dhėna mė tė mira se grupi WSLC (p <0.05) nė kėtė drejtim. Indeksi i bardhėsisė ΔWID ishte dukshėm mė i lartė pėr grupet e zbardhura (p <0.05).

Vlerat e mikrofortėsisė CSMH ishin dukshėm mė tė larta nė grupin e kontrollit 5 sesa nė grupet n-HA, CP10% dhe WSLC (p <0.05). Grupi WSLC 4 shfaqi mikrofortėsi mė tė ulėt se grupet n-HA + CP10% dhe grupet e kontrollit tė shėndetshėm (p <0.05).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se aplikimi i nanohidroksiapatitit n-HA ėshtė i dobishėm pėr rimineralizimin dhe rikuperimin e ngjyrės nė rastet e njollave tė bardha WSL dhe shoqėrimin e saj me 10% CP. Agjenti zbardhues me peroksid karbamidi ndihmon nė ruajtjen e rezultatit estetik duke rritur efektin e tij tė thellė rimineralizues.

Implikimet klinike

Duke marrė parasysh pasojat estetike dhe funksionale tė qėndrueshmėrisė sė njollave tė bardha WSL, trajtimet qė tentojnė tė pėrmirėsojnė pamjen e tyre fizike dhe tė forcojnė nėnstrukturėn e dobėsuar tė dhėmbėve nė njė mėnyrė jo invazive janė ideale.

Pėr tė trajtuar kėto lloj lezionesh, dentisti duhet tė marrė nė konsideratė lidhjen e trajtimeve remineralizuese me agjentėt zbardhues.

Pėr mė shumė informacion:

Amanda Cristina Brezolini da Freiria, Mariangela Ivette Guanipa Ortiz, Danielle Ferreira Souza de Sobral, Flavio Henrique Baggio Aguiar, Débora Alves Nunes Leite Lima. Nano-hydroxyapatite-induced remineralization of artificial white spot lesions after bleaching treatment with 10% carbamide peroxide. J Esthet Restor Dent Dicembre 2022;34:1290-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D