Ērregullimet muskuloskeletore te higjienistėt dentarė

Higjiena dhe Parandalimi | 1 Shkurt 2023 |

Ērregullimet muskuloskeletore te higjienistėt dentarė


Ērregullimet muskuloskeletore (DMS) janė patologji profesionale qė prekin klasa tė ndryshme profesionistėsh dhe pėrfaqėsojnė njė temė tė rėndėsishme pėr arsye tė ndryshme, kryesisht mungesa nė punė.

Mosbalancimi i tonit tė muskujve, i cili ėshtė ēelėsi nė DMS, shkakton tensione muskuloskeletore qė ndryshojnė jo vetėm sferėn fizike, por edhe atė psikologjike.

Faktorėt qė shkaktojnė DMS-tė pėrfshijnė ngritjen e peshave, lėvizjet e pėrsėritura, qėndrimet e pasakta ose statike, dridhjet dhe rutinėn intensive tė punės. Kėta faktorė rreziku biomekanikė, tė kombinuar me stresin psikosocial, mendohet se kontribuojnė nė zhvillimin dhe pėrparimin e DMS-vė.

Zakonisht zonat mė tė prekura janė: qafa, shpina dhe gjymtyrėt e sipėrme, megjithėse nė disa raste tė rralla mund tė preken edhe gjymtyrėt e poshtme.

Simptomat e DMS-ve pėrfshijnė: siklet, dhimbje, mpirje, ndjesi shpimi gjilpėrash, djegie, ngurtėsi dhe lodhje. Kurse shenjat e DMS-ve pėrfshijnė: zvogėlimin e gamės sė lėvizjes dhe forcės sė kapjes, humbjen e ndjeshmėrisė dhe lėvizjen dhe koordinimin jo normal.

Dhimbja e shkaktuar nga DMS-tė mund tė ndodhė nė qafė, shpatull, krah, kyē, duar, pjesėn e sipėrme dhe tė poshtme tė shpinės, ijėt, gjunjėt dhe kėmbėt. Dhimbja e shpinės nė veēanti ka rezultuar tė jetė njė problem i madh shėndetėsor pėr dentistėt. 

Sindroma e tunelit karpal (STC) ėshtė njė nga DMS-tė mė tė rėnda tė zakonshme te higjienistėt dentarė dhe shkakton mpirje, ndjesi shpimi gjilpėrash dhe dhimbje nė duar ose kyēe (Mulimani, 2018).

Krahasuar me dentistėt, higjienistėt dentarė janė mė tė rrezikuar pėr tė zhvilluar DMS nė ekstremitetet e sipėrme dhe nė pjesėn e poshtme tė shpinės pėr shkak tė trajtimeve tė pėrsėritura tė mbjelljes sė rrėnjėve gjatė orėve tė gjata (Noh, 2013).

Studimet nė literaturė kanė treguar se higjienistėt dentarė kanė njė prevalencė mė tė lartė tė DMS-ve nė kyēet e duarve dhe duar sesa dentistėt (Moodley, 2018; Hayes, 2013).

DMS tė tjera specifike qė prekin higjienistėt dentarė janė: sindroma e tensionit tė qafės, sindroma e ngjeshjes sė daljes sė kraharorit, sindroma e pronatorit, tendoniti, epikondiliti anėsor, tenosinoviti i De Quervain-it, artikulacioni metakarpal i osteoartritit dhe neuropatia e shkaktuar nga vibrimet.

Tė gjitha sa mė sipėr ēojnė nė humbje tė kohės sė punės, ulje tė performancės nė punė, nevojėn pėr analiza mjekėsore dhe dalje tė mundshme nė pension tė parakohshėm. Dhimbja e qafės ėshtė identifikuar nė mėnyrė specifike si njė ankesė e zakonshme e higjienistėve dentarė, me njė prevalencė tė raportuar 12-mujore midis 54% dhe 69%.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim italian, tė botuar nė "International Journal of Dental Hygiene", autorėt kanė  vlerėsuar prevalencėn e ērregullimeve muskuloskeletore dhe rėndėsinė e simptomave nė njė kampion higjenistėsh dentarė.

Kampioni iu nėnshtrua njė pyetėsori prej 20 pyetjesh, pėrmes rrjeteve sociale.
Variablat e marrė nė konsideratė ishin: tė dhėnat personale, orėt e sportit, zakonet e punės, vitet e aktivitetit profesional, numri i orėve tė punės dhe numri i pacientėve nė javė, prania ose mungesa e dhimbjes.

Tė dhėnat u vlerėsuan duke pėrdorur softuerin standard tė analizės statistikore dhe u krijua njė bazė tė dhėnash nė Excel. Pėr secilėn prej tyre janė llogaritur statistika pėrshkruese tė ndryshueshme.

Krahasimi i grupit u vlerėsua me testin chi-square tė homogjenitetit dhe testin e saktė tė Fisher (p-vlera <0,05 si domethėnėse).

Rezultatet

U morėn nė shqyrtim 468 pyetėsorė nga 396 femra (85%) dhe 72 meshkuj (15%). Mosha mbizotėruese e tė cilėve ishte 25-35 vjeē.

Nga tė anketuarit nė pyetėsor, 91% e tyre raportuan se vuanin ose kishin vuajtur nga ērregullime muskuloskeletore me DMS.

Zonat mė tė rėndėsishme tė muskujve tė prekura ishin: qafa (30.6%), shpatullat (25.0%) dhe rajoni lumbosakral (23.3%); pjesa e mbetur prej 21.1% kishte tė bėnte me rajone tė tjera tė trupit.

Lidhja dhe analiza statistikore midis variablave tė ndryshėm tregoi se si prezenca e ērregullimeve muskuloskeletore ndikon nė mungesėn dhe performancėn e punės.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se difuzioni i ērregullimeve muskuloskeletore te higjienistėt dentarė ėshtė veēanėrisht i lartė, kryesisht pėr shkak tė mungesės sė informacionit: shumica e tė intervistuarve, nė fakt, treguan se ndėrgjegjėsimi i ulėt qė ēon nė mungesėn e pėrpjekjeve pėr tė trajtuar ose mundėsisht parandalimin e DMS-ve.

Implikimet klinike

Hulumtimet e mėtejshme nė tė ardhmen mbi ergonominė, llojin e ndenjėsjes, shtrirjen dhe parandalimin e dhimbjes pėrmes stėrvitjes do tė ishin tė dobishme pėr tė forcuar rezultatet e mbledhura dhe pėr tė rritur njohuritė rreth tyre.

Pėr mė shumė informacion:

• Mulimani P, Hoe VC, Hayes MJ, Idiculla JJ, Abas AB, Karanth L. Ergonomic interventions for preventing musculoskeletal disorders in dental care practitioners.  Cochrane Database Syst Rev 2018;10:CD011261.
• Moodley R, Naidoo S, Wyk JVJ. The prevalence of occupational health-related problems in dentistry: a review of the literature. Occup Health 2018;60(2):111-25.
• Hayes MJ, Smith DR, Taylor JA. Musculoskeletal disorders and symptom severity among Australian dental hygienists. BMC Res Notes 2013;6(1):250.
• Noh H, Roh H. Approach of industrial physical therapy to assessment of the musculoskeletal system and ergonomic risk factors of the dental hygienist. J Phys Ther Sci 2013;25(7):821-6.
• Saccucci M, Zumbo G, Mercuri P, Pranno N, Sotero S, Zara F, Vozza I. Musculoskeletal disorders related to dental hygienist profession. Int J Dent Hyg 2022 Aug;20(3):571-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D