Periodontiti apikal dhe ndikimi i tij te ndėrmjetėsuesit inflamatorė nė nivelin qarkullues sistemik

Parodontologji | 24 Janar 2023 |

Periodontiti apikal dhe ndikimi i tij te ndėrmjetėsuesit inflamatorė nė nivelin qarkullues sistemik


Periodontiti apikal (AP) ėshtė njė reaksion inflamator i indeve periapikale tė njė dhėmbi pas nekrozės sė pulpės dhe infeksionit tė mėvonshėm tė sistemit tė kanalit rrėnjė. Pėr tė kufizuar infeksionin, njė pėrgjigje komplekse inflamatore shkaktohet nė zonėn ku kanali i rrėnjės takohet me indet periapikale. Kocka e nofullės resorbohet lokalisht pėr tė krijuar vend pėr indin inflamator. Rimodelimi i kockave ėshtė njė nga tiparet e AP-sė si pėrgjigje ndaj baktereve dhe nėnprodukteve tė tyre.

Nė njė gjendje inflamatore kronike, si p.sh. nė PsA, ka njė luhatje tė vazhdueshme nė ekuilibrin midis citokinave pro dhe antiinflamatore tė bujtėsit ndaj stimulimit antigjenik. Ky inflamacion kronik lokal rreth majės sė rrėnjės mund tė mos ndalet me kaq. Citokinat inflamatore dhe proinflamatore qė mbajnė inflamacionin lokal aktiv mund tė rezultojnė gjithashtu nė inflamacion sistemik tė shkallės sė ulėt.

Ndėrmjetėsuesit e prodhuar nė vend rekrutojnė qeliza inflamatore nga pjesė tė tjera tė trupit dhe gjejnė rrugėn e tyre nė qarkullimin e gjakut.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim prospektiv tė ndėrhyrjes rast-kontroll tė botuar nė International Endodontic Journal, autorėt kanė hetuar ndikimin e periodontitit apikal (AP) nė shėnjuesit inflamatorė nė gjakun e individėve ndryshe tė shėndetshėm dhe tė cilėt pėrfaqėsonin profilin inflamator tė shėrimit pas ekstraksionit dentar.

Individėt e diagnostikuar me njė PsA tė dhėmbit dhe njė grup kontrolli i individėve jo-PsA tė pėrputhur me moshėn dhe gjininė u pėrfshinė nė studim. Njė panel i madh ndėrmjetėsuesish inflamator u ekzaminua nė mėnyrė gjatėsore nė nivelin e gjakut te tė gjithė subjektet gjatė gjashtė vizitave. Nė grupin AP dhėmbi A u ekstraktua nė vizitėn e tretė.

Rezultatet u analizuan me anė tė analizės sė regresionit linear dhe modeleve tė pėrziera lineare.

Rezultatet

Nė studim u pėrfshinė 53 subjekte gjithsej, 27 me PsA dhe 26 pa tė. 15 gra dhe 12 burra u pėrfshinė nė grupin AP dhe 14 gradhe 12 burra nė grupin e kontrollit. Nė fillim, faktori stimulues i kolonisė sė granulociteve, interleukina (IL)-1β dhe IL-4 ishin dukshėm mė tė ulėta nė subjektet PsA sesa nė rastet e kontrollit.

Duke krahasuar diferencat midis kohės fillestare 0 dhe vizitės sė fundit, pra 3 muaj pas ekstraktimit tė dhėmbit, pati njė reduktim tė ndjeshėm nė IL-10 dhe IL-12p70.

Kjo seri gjetjesh mund tė shpjegohet nėpėrmjet imunosupresionit kompensues, ku njė gjendje inflamatore kronike si PsA-ja, shkakton imunosupresion kompensues qė pengon proceset proinflamatore duke dėmtuar funksionet e qelizave imune, pėr shembull makrofagėt, qelizat T dhe qelizat natural killer (NK).

Rezultati i imunosupresionit mund tė ndryshojė homeostazėn, e cila ėshtė njė gjendje e stabilitetit fizik dhe kimik qė ruhet nga sistemet e gjalla pėr tė funksionuar nė mėnyrė optimale. Aftėsia e sistemit pėr tė arritur homeostazėn mund tė shihet si karakteristikė e njė organizmi tė shėndetshėm elastik.

Tre tiparet e zakonshme tė gjendjes kompensuese antiinflamatore janė:
• induksioni i mielopezės emergjente tė polarizuar;
• zgjerimi dhe aktivizimi i qelizave imunosupresive;
• rritja e shprehjes sė citokinave antiinflamatore TGF-β dhe IL-10.

Nė sintezė, efekti i imunosupresionit ėshtė njė pengesė pėr pėrgjigjen imune ndaj ndėrhyrėsve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se profili imunologjik i PsA-sė kronike nė njė dhėmb dhe profili i shėrimit tė tij zbulojnė inflamacion sistemik tė shkallės sė ulėt dhe fillimin e imunosupresionit kompensues.

Implikimet klinike

Profili imunologjik i PsA-sė kronike nė njė dhėmb duket se zbulon inflamacion sistemik tė shkallės sė ulėt dhe fillimin e imunosupresionit kompensues, dhe bazuar nė studimet e tjera nė kėtė fushė, duket se varet nga doza.

Njė lezion i madh ose lezione tė shumta mund tė prishin ekuilibrin e sistemit imunitar, duke rezultuar nė njė humbje tė homeostazės.

Duhet tė theksohen disa kufizime tė kėtij studimi. Tė gjithė subjektet u ndoqėn pėr njė periudhė 3 mujore pas ekstraktimit tė dhėmbit me AP dhe u duk se vlerat e bioshėnjuesve tė grupit tė rastit pas shėrimit u mbivendosen me ato tė grupit tė kontrollit. Megjithatė, u vu re se jo tė gjithė ndėrmjetėsit u kthyen nė nivelet e grupit tė kontrollit.

Ėshtė e mundur qė kjo t'i atribuohet jo vetėm arsyeve sistematike por edhe atyre lokale. Nė disa raste, baktereve nė biofilm brenda lezioneve periapikale mund t'i duhen mė shumė se 3 muaj pėr t'u zgjidhur plotėsisht. Prandaj, pėr tė kuptuar kohėn e nevojshme qė sistemi tė shėrohet plotėsisht, studimet e ardhshme duhet tė pėrfshijnė vizita tė shumta pasuese 6 muaj dhe ndoshta edhe 1 vit pas ekstraktimit tė dhėmbit.

Pėr mė shumė informacion:

Athina Christina Georgiou, Jos W.R. Twisk, Wim Crielaard, Peter Ouwerling, Arjan H. Schoneveld, Suzette Veronica van der Waal. The influence of apical periodontitis on circulatory inflammatory mediators in peripheral blood: a prospective case-control study. Int Endod J febbraio 2023;56:130-45.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D