Periodontiti periapikal. Konsumi i tepėrt i kafeinės rrit rrezikun

Parodontologji | 23 Janar 2023 |

Periodontiti periapikal. Konsumi i tepėrt i kafeinės rrit rrezikun


Periodontiti apikal ėshtė njė infeksion dentar i gjeneruar nga indi i rrėnjės sė pulpės sė inflamuar me kontaminim bakterial. Nė mungesė tė trajtimit adekuat endodontik, periodontiti akut apikal mund tė degjenerojė nė njė lezion osteolitik apikal.

Periodontiti akut apikal karakterizohet nga njė dhimbje e shurdhėr ose therėse qė pėrkeqėsohet gjatė pėrtypjes ose goditjes. Nė mėnyrė tipike, dhėmbi i prekur ka njė pėrgjigje pozitive tė pafavorshme ose tė vonuar ndaj testeve tė vitalitetit dhe gjithashtu ka tendencė tė jetė shumė mė i ndjeshėm ndaj goditjeve.

Studimet epidemiologjike dhe klinike kanė krijuar njė korrelacion midis dėmtimit apikal dhe inflamacionit sistemik tė kombinuar me njė rrezik tė ngritur tė sėmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit melit.

Por a ka ndonjė faktor qė mund tė predispozojė periodontitin periapikal?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė "International Endodontic Journal", autorėt kanė vlerėsuar efektin e marrjes sė tepėrt tė kafeinės nė proceset e inflamacionit dhe resorbimit tė kockave tė shoqėruara me periodontit periapikal (PP) te minjtė.

Nė kėtė studim laboratorik u morėn nė konsideratė 16 minj Wistar. Periodontiti periapikal ishte induktuar nė secilėn kafshė nė nivelin e katėr molarėve tė parė.

U analizuan dy grupe:

• Grupi C, ose grupi i kontrollit, nė tė cilin ishin pėrfshirė minjtė me periodontit periapikal;
• Grupi CAF, ose grupi eksperimental, nė tė cilin ishin pėrfshirė minjtė me periodontit periapikal dhe administruan kafeinė sipas njė protokolli specifik tė paracaktuar. Kafshėt CAF morėn 10 mg/100 g tė peshės trupore/ditė kafeinė me tub gastrik pėr pesėmbėdhjetė ditė para induktimit tė PP dhe duke vazhduar pėr tridhjetė ditė tė tjera deri nė eutanazi. Nė ditėn e 30-tė, kafshėt u eutanazuan dhe nofullat u hoqėn pėr mikrotomografi tė llogaritur, analiza histologjike dhe imunohistokimi pėr tė vlerėsuar indekset e inflamacionit RANKL, OPG, TRAP, IL-10, TNF-⍺ dhe IL-1 THE. Testi Mann-Whitney u krye pėr tė dhėna jo-parametrike dhe t-test i Studentit u krye pėr tė dhėna parametrike, duke pėrdorur p <0,05.

Rezultatet

Rezultati mesatar i procesit inflamator ishte dukshėm mė i lartė nė grupin CAF krahasuar me grupin C. Rezorbimi i kockave ishte mė i madh nė grupin e administruar nga kafeina (1.08 mm3 ± 0.15 mm3) sesa nė grupin e kontrollit C (0.88 mm3 ± 0.10 mm3), p = 0,0346.

Imunolabelimi pėr RANKL, TRAP dhe IL-1β ishte dukshėm mė i lartė nė grupin CAF sesa nė grupin e kontrollit, p <0,05. Asnjė ndryshim nuk u gjet pėr imunolabelimin e OPG, IL-10 dhe TNF- ⍺.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi in vitro, i cili duhet tė konfirmohet edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se administrimi i tepėrt i kafeinės pėrmes tubit gastrik te minjtė ėshtė nė gjendje tė pėrkeqėsojė vėllimin e shkatėrrimit tė kockave periapikale dhe modelin inflamator qė rezulton nga periodontiti periapikal duke ndryshuar shprehjen e RANKL, IL-1β dhe TRAP.

Implikimet klinike

Nė tė ardhmen do tė duhet tė kryhen studime tė ngjashme klinike mbi njerėzit nė mėnyrė qė tė krahasohen tė dhėnat me kėtė studim in vitro dhe ndoshta tė konfirmohet efekti i kafeinės sė marrė nė njė mėnyrė tė lartė dhe tė tepruar nė nivelin e resorbimit tė kockave periapikale dhe nė nivelin e inflamacionit periapikal.

Pėr mė shumė informacion:

Dal-Fabbro R, Cosme-Silva L, Capalbo LC, Chaves-Neto AH, Ervolino E, Cintra Lta, Gomes-Filho JE. Excessive caffeine intake increases bone resorption associated with periapical periodontitis in rats. Int Endod J. doi: 10.1111/iej.13578.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D