Restaurimet direkte nė kompozitė si zėvendėsues tė amalgamės

Konservativė | 20 Janar 2023 |

Restaurimet direkte nė kompozitė si zėvendėsues tė amalgamės


Pothuajse 40-45% e procedurave dentare konsistojnė nė zėvendėsimin e restaurimeve tė vjetra, kryesisht amalgame (59-63%). Restaurimet me amalgamė bazohen nė njė mbajtje makromekanike qė shpesh kėrkon njė sakrificė tė konsiderueshme tė strukturės sė shėndetshme tė dhėmbėve.

Lezionet sekondare tė kariesit dhe fraktura koronale janė arsyet mė tė zakonshme qė ēojnė nė zėvendėsimin e amalgamės.

Opsionet e trajtimit restaurues pėr kavitetet e mėdha, tė tilla si ato qė mbeten pas heqjes sė restaurimeve me amalgamė, janė si restaurime indirekte (rrėshirė qeramike ose e pėrbėrė) dhe restaurime direkte (rrėshirė kompozite).

Restaurimet e pjesshme indirekte (inlays, onlays dhe overlays) janė estetikisht superiore, mė tė pėrshtatshme pėr rivendosjen e morfologjisė origjinale dhe kanė njė pėrqindje tė ulėt tkurrjeje polimerizimi.

Megjithatė, procedura kėrkon shumė kohė, materialet janė tė brishta dhe tė shtrenjta nė krahasim me restaurimet direkte me rrėshirė tė pėrbėrė.

Edhe pse restaurimi i drejtpėrdrejtė i kaviteteve tė mėdha me rrėshirė kompozite kėrkon aftėsi tė avancuara operatori pėr tė rivendosur morfologjinė dhe funksionin dhe pėr tė ruajtur vulėn margjinale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik retrospektiv tė botuar nė "Journal of Dentistry", autorėt kanė hetuar mbijetesėn e restaurimeve tė gjera direkte tė pėrbėra tė vendosura pėr tė zėvendėsuar njė rindėrtim amalgame nė molarėt dhe premolarėt vitalė, pėr njė periudhė mesatare vėzhgimi prej 15 vjetėsh.

117 restaurime tė gjera kusp me rezinė tė drejtpėrdrejtė tė pėrbėrė u kryen nė 88 pacientė nė njė zyrė dentare tė pėrgjithshme, nė periudhėn janar 2007-shtator 2013, pėr tė zėvendėsuar restaurimet ekzistuese me amalgamė.

Vitaliteti i dhėmbėve, mungesa e tė paktėn njė kuspi te premolarėt dhe tė paktėn dy kuspave te molarėt ishin kriteret e pėrfshirjes sė studimit tė sipėrpėrmendur.
U vlerėsua ndjekja afatgjatė e restaurimeve tė pėrbėra, deri nė 17 vjet pėrdorim maksimumi.

Rezultatet

81 nga 88 pacientė (92.1%) dhe 106 nga 117 restaurime (90.6%) ishin nė dispozicion pėr analizėn pėrfundimtare. Shkalla kumulative e suksesit ishte 62.0% pas njė kohe mesatare vėzhgimi prej 163.4 muajsh; shkalla kumulative e mbijetesės ishte 74.7% pas njė kohe mesatare vėzhgimi prej 179.1 muajsh.

Numri i kuspave tė zėvendėsuar nė premolarėt kishte njė ndikim statistikisht tė rėndėsishėm nė suksesin dhe shkallėn e mbijetesės sė restaurimeve.

Premolarėt me dy kuspa tė zėvendėsuar kishin 297% mė shumė mundėsi tė dėshtonin sesa premolarėt me vetėm njė kusp tė zėvendėsuar.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se restaurimet e gjera kompozite direkte tė vendosura pas zėvendėsimit tė amalgamės kanė njė mbijetesė tė mirė pas njė periudhe mesatare vėzhgimi prej 15 vitesh.

Numri i kuspave tė pėrfshirė kishte njė ndikim statistikisht tė rėndėsishėm nė jetėgjatėsinė e restaurimeve premolare.

Implikimet klinike

Mjeku klinik mund tė jetė i sigurt se restaurimet direkte tė pėrbėrė janė njė trajtim i pėrshtatshėm pėr riparimin e defekteve tė mėdha nė dhėmbėt e pasmė qė pėrfshijnė kuspa dhe sipėrfaqe tė shumta, me kusht qė ato tė vendosen nga njė dentist me pėrvojė dhe aftėsi tė gjerė nė vendosjen e materialeve kompozite tė drejtpėrdrejta.

Pėr mė shumė informacion:

Jelte W Hofsteenge, Johannes D Scholtanus, Mutlu Özcan, Ilja M Nolte, Marco S Cune, Marco MM Gresnigt. Clinical longevity of extensive direct resin composite restorations after amalgam replacement with a mean follow-up of 15 years. J Dent 2023 Jan 6;104409.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D