Efektiviteti i njė molekule natyrale si likopeni

Patologji dhe Mjeksi Orale | 19 Janar 2023 |

Efektiviteti i njė molekule natyrale si likopeni


Termi ērregullime orale potencialisht malinje (OPMD) i referohet ēdo anomalie tė mukozės orale (lezionit) ose ēdo gjendje qė shoqėrohet me njė rrezik statistikisht tė rritur tė zhvillimit tė kancerit oral.

Sipas klasifikimit tė vitit 2020, OPMD-tė pėrfshijnė: leukoplakinė, leukoplakinė verrukoze proliferative, eritroplakinė, fibrozėn submukoze orale (OSF), liken planus oral (OLP), keratozėn aktinike/kyelitin aktinik, lezionet e palatinės te duhanpirėsit, lezionet e palatimit te duhanpirėsit, lupusin oral, lichenoidet orale dhe sėmundjen e graftit.

Prevalenca globale e OPMD-ve ėshtė vlerėsuar tė jetė 4.468% (2.434%-7.08%).

Megjithėse OPMD-tė janė tė zakonshme dhe pėrfaqėsojnė probleme serioze orale me njė ndikim thelbėsor nė shėndetin e pėrgjithshėm, nuk ka qasje tė provuara parandaluese dhe terapeutike deri mė tani.

Qasje tė ndryshme farmakologjike dhe modalitete tė ndryshme jofarmakologjike janė testuar, por me sukses tė kufizuar. Aktualisht, qasja mė efektive pėr tė parandaluar shfaqjen e kancerit oral ėshtė zbulimi i hershėm dhe menaxhimi efektiv i OPMD-ve.

Likopeni, njė molekulė karotenoide e pranishme nė perimet dhe frutat e kuqe, kohėt e fundit ėshtė sugjeruar pėr trajtimin e OPMD-ve tė ndryshme. Ėshtė shumė i zakonshėm te domatet, shalqiri dhe grejpfruti rozė dhe ėshtė pėrgjegjės pėr ngjyrėn e tyre karakteristike.

Bazuar nė rezultatet e shumė eksperimenteve dhe studimeve klinike, likopeni ėshtė treguar se ka veti antiinflamatore, antiproliferative, antikancerogjene dhe antioksidante, duke e bėrė atė njė kandidat tė mirė nė zbutjen e shenjave/simptomave tė lezioneve orale parakancerogjene dhe nė parandalimin. tė sėmundjeve malinje nga derivatet e tyre.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar nė "Oral Surgery Oral Medicine Oral Patology Oral Radiology", autorėt kanė analizuar tė gjitha studimet e disponueshme nė literaturė nė lidhje me efikasitetin e likopenit nė menaxhimin oral tė ērregullimeve potencialisht malinje (OPMD).

Autorėt kanė kryer kėrkimet nė literaturė pėrmes bazave tė mėposhtme tė tė dhėnave: PubMed, Scopus, Web of Science, Google Scholar, China National Knowledge Infrastructure dhe ProQuest deri mė 20 prill 2022, duke ndjekur njė strategji tė paracaktuar kėrkimi tė fjalėve kyēe.

U pėrfshinė tė gjitha sprovat klinike qė vlerėsonin efikasitetin e likopenit nė shenjat/simptomat e OPMD kundrejt rasteve aktive tė kontrollit tė rasteve ose rasteve placebo.

Metaanaliza u krye duke pėrdorur softuerin RevMan (Cochrane Collaboration, Londėr, MB).

Rezultatet

Njėzet e shtatė prova klinike (20 nė fibrozėn submukoze orale [OSF], 5 nė lichen planus oral [OLP] dhe 2 nė leukoplakia) u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar.

Nė pėrgjithėsi, likopeni rezultoi tė ishte efektiv nė reduktimin e shenjave dhe simptomave tė OSF, OLP dhe leukoplakisė. Tė dhėnat nga ky rishikim zbuluan efikasitet tė krahasueshėm tė likopenit dhe prednizolonit nė reduktimin e dhimbjes dhe promovimin e zgjidhjes klinike tė OLP.

Pėr mė tepėr, tė dhėnat e grumbulluara raportuan efikasitet tė krahasueshėm tė likopenit dhe kontrolleve konvencionale nė pėrmirėsimin e hapjes sė gojės dhe zgjatjes sė gjuhės nė pacientėt me OSF.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se likopeni ka efekte premtuese nė lehtėsimin e shenjave dhe simptomave tė fibrozės submukoze orale, lichen planus dhe leukoplakisė.

Implikimet klinike

Pėr shkak tė heterogjenitetit tė vėrejtur nė studimet e pėrfshira nė kėtė rishikim dhe periudhave tė shkurtra tė ndjekjes, rekomandohen shumė studime shtesė tė mirė-projektuara me ndjekje dhe terapi afatgjata.

Pėr mė shumė informacion:

Sadeq A. Al-Maweri, Esam Halboub, Gamilah Al-Qadhi, Mohammed Al-Wesabi, Hesham Mohammed Al-Sharani, Sameena Parveen, Najah Alhashimi, Asma Almeslet, Mohammed Nasser Alhajj. Efficacy of lycopene for management of oral potentially malignant disorders: a systematic review and meta-analysis. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol gennaio 2023;135:79-95.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D