Ekografia, njė mjet i dobishėm pėr tė hetuar lezionet intraorale

Patologji dhe Mjeksi Orale | 18 Janar 2023 |

Ekografia, njė mjet i dobishėm pėr tė hetuar lezionet intraorale


Patologjitė e mukozės orale aktualisht diagnostikohen pėrmes ekzaminimit klinik dhe kryerjes sė mundshme tė njė testi biopsie.

Nė fakt, nė praktikėn e pėrditshme tė mjekėsisė orale mungon njė mbėshtetje diagnostikuese e rutinė e dobishme pėr vizualizimin e strukturave anatomike tė vendosura poshtė sipėrfaqes sė mukozės.

Prandaj, me synimin pėr procedurat mjekėsore gjithnjė e mė pak invazive, mundėsia pėr tė pasur njė teknikė imazherike, si ekografia, e dedikuar pėr hetimin e indeve tė buta orale dhe ndryshimet e tyre mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm mbėshtetės nė procesin e diagnostikimit.

Gjatė viteve janė bėrė pėrpjekje pėr tė futur ultratinguj konvencionalė nė procedurėn diagnostikuese tė gjendjeve patologjike tė kokės dhe qafės, por ndryshueshmėria ekstreme e frekuencave tė pėrdorura dhe e protokolleve tė marrjes nuk ka bėrė kurrė tė mundur standardizimin e rezultateve tė marra nga studime tė ndryshme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "Dentomaxillofacial Radiology", autorėt kanė vlerėsuar efektivitetin e ultratingujve me frekuencė ultra tė lartė (UHFUS).

Fillimisht tė prezantuar nė mjedisin paraklinik dhe tė pėrdorur kryesisht nė studimin e modeleve tė kafshėve, ultratingujt me frekuencė ultra tė lartė kanė treguar se lejojnė korrelacionin midis imazheve me ultratinguj dhe histologjisė me vlerė tė lartė specifike, duke qenė nė gjendje tė dallojnė indet e shėndetshme dhe ato patologjike me njė saktėsi e krahasueshme me biopsinė.

Nė studim, autorėt vendosėn tė pėrshkruanin strukturėn e vendeve mė tė zakonshme tė lokalizimit tė lezioneve orale (gjuha, mukoza bukale, gengivat, buzėt dhe qiellza) nė mėnyrė qė tė pėrshkruanin se cilat struktura janė normalisht tė pranishme nė mungesė tė sėmundjes.

Konkluzionet

Megjithėse ky ėshtė njė vlerėsim paraprak, studimi i mukozės orale duke pėrdorur UHFUS-tė duket jashtėzakonisht premtues, duke sugjeruar njė rol tė mundshėm mbėshtetės nė praktikėn e pėrditshme klinike tė mjekėsisė orale.

Prandaj, ekografia me frekuencė shumė tė lartė mund tė pėrfaqėsojė "lidhjen e munguar" nė vlerėsimin e mukozės orale, duke shpresuar se do tė bėhet njė mbėshtetje diagnostikuese nė menaxhimin e lezioneve tė indeve tė buta orale pėr sa i pėrket diagnostikimit, procedurės kirurgjikale, reduktimit tė shqetėsimit pas operacionit dhe parandalimin/diagnostikimin e hershėm tė transformimit malinj.

Pėr autorėt, megjithatė, nevojiten studime tė mėtejshme pėr tė eksploruar tė gjitha mundėsitė e teknikės dhe pėr tė vėrtetuar aplikimin intraoral tė UHFUS-ve dhe ndikimin e tyre tė mundshėm nė diagnozė dhe terapi.

Pėr mė shumė informacion:

Izzetti R, Vitali S, Aringhieri G, Oranges T, Dini V, Nisi M, Graziani F, Gabriele M, Caramella D. Discovering a new anatomy: exploration of oral mucosa with ultra-high frequency ultrasound. Dentomaxillofac Radiol 2020 Oct 1;49(7):20190318.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D