Epulidet. Faktorėt qė ndikojnė nė rishfaqjen e tyre

Parodontologji | 10 Janar 2023 |

Epulidet. Faktorėt qė ndikojnė nė rishfaqjen e tyre


Epulidet karakterizohen nga rritja hiperplastike e indeve gengivale, kryesisht nė nivelin e papilės interdentale, dhe nė pėrgjithėsi shkaktohen nga acarime lokale si higjiena e dobėt e gojės, mikroorganizmat, ngjitja dhe pėrshtatja e dobėt e aparateve dhe restaurimeve.

Epulidet kanė njė shkallė tė lartė recidivizmi qė varion midis 8% dhe 20%. Disa studime tė literaturės kanė treguar se shkalla e pėrsėritjes sė epulideve pas heqjes kirurgjikale vazhdon ende tė jetė e lartė.

Kirurgėt shpesh pėrballen me njė dilemė midis njė rezeksioni konservativ tė lezionit, pėr tė shmangur njė defekt tė shėmtuar gengival tė mbetur me ekspozim mė tė madh tė rrėnjės, ose njė rezeksion tė gjerė tė epulideve qė mund tė parandalojė mė lehtė rikthimin. Rezeksioni lokal konservativ ėshtė zakonisht trajtimi i preferuar, i cili mund tė shpjegojė shkallėn e lartė tė pėrsėritjes.

Epulidi fibroz ėshtė hiperplazi fibroze e gengivės dhe pėrbėhet nga tufa tė vendosura nė mėnyrė tė parregullt tė fibrave tė kolagjenit dhe fibroblasteve tė pėrmasave tė ndryshme. POF-ja zakonisht tregon epulide fibroze, duke treguar zona tė kalcifikimit ose osifikimit. Ekzistojnė 4 lloje kalcifikimesh nė POF: kocka distrofike, e papjekur, kocka e pjekur (lamellare) dhe e ēimentos.

Studimet e mėparshme tė literaturės kanė treguar se lloje tė ndryshme tė kalcifikimit mund tė kenė efekte tė ndryshme nė rikthim.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt kanė identifikuar faktorėt e rrezikut qė lidhen me rikthimin e hiperplazisė fibroze tė gengivave bazuar nė karakteristikat klinikopatologjike.

Autorėt regjistruan tė dhėnat e 211 pacientėve me njė diagnozė klinikopatologjike tė hiperplazisė fibrotike tė gengivės. Pacientėt me PI qė relapsuan pas heqjes kirurgjikale tė lezionit u konsideruan raporte rasti (n=30).

Tė gjithė pacientėt nė grupin e kontrollit nuk kishin pėrsėritje (n=181).

Regresioni logjistik u pėrdor pėr tė vlerėsuar lidhjet midis karakteristikave tė ndryshme dhe pėrsėritjes. Pėr tė identifikuar lidhjet e ndryshme u aplikuan analizat e shtresuara sipas gjinisė.

Rezultatet

Regresioni binar logjistik tregoi se pacientėt me lezione tė ulceruara ose me stimulim mekanik lokal kishin njė rrezik mė tė lartė pėr tė pėsuar pėrsėritje.

Analiza e shtresuar e gjinisė identifikoi njė lidhje tė rėndėsishme me gjininė femėrore. Tė dhėnat nga ky studim treguan se pacientėt meshkuj me epulid mė tė madh pėsuan mė pak pėrsėritje.

Nuk kishte dallime tė rėndėsishme nė kalcifikimin patologjik midis dy grupeve tė pacientėve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pacientėt me lezione ulceroze dhe stimulim mekanik lokal mund tė kenė njė rrezik tė lartė pėr tė pėsuar pėrsėritje tė epulideve.

Implikimet klinike

Identifikimi i faktorėve tė rrezikut pėr pėrsėritjen e epulisideve mund t'i ndihmojė mjekėt tė zhvillojnė masa mė tė mira parandaluese pėr pacientėt.

Tė dhėnat nga ky studim sugjerojnė se lezionet e ulceruara, stimulimi mekanik lokal dhe hipertensioni janė tė lidhura ngushtė me epulidet recidivuese. Lidhja midis ulcerave dhe hiperplazisė fibroze tė pėrsėritura tė gengivave duket tė jetė e arsyeshme.

Faktorėt qė ēojnė nė ulcerat gjatė formimit tė epulideve mund tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė rikthim.

Ulcera mund tė jetė pėrfaqėsimi i jashtėm i njė stimulimi lokal.

Pėrveē stimulimit tė dukshėm lokal, zakonet e kafshimit tė pavetėdijshėm mund tė kontribuojnė gjithashtu nė zhvillimin e ulcerės dhe, mė pas, nė rikthimin e epulideve. Efekti i hipertensionit nė pėrsėritjen e lezionit ka tė ngjarė tė lidhet me induksionin e barnave antihipertensive.

Sė fundi, fakti qė stimulimi mekanik ėshtė njė faktor rreziku i njohur pėr shfaqjen e epulideve me njė rrezik tė shtuar tė pėrsėritjes sugjeron qė klinicistėt duhet t'i kushtojnė vėmendje tė veēantė stimulimit mekanik jonormal gjatė trajtimit tė epulideve, duke shmangur aparatet orale me cilėsi tė ulėt.

Pėr mė shumė informacion:

Kehui Xu, Yifei Zhu, Yuanyuan Li, Jiao Huang, Qianqian Wan, Jiaxin Hao, Zhaohua Ji, Yuan Liu, Franklin R. Tay, Kai Jiao, Lina Niu. Clinical and pathologic factors associated with the relapse of fibrous gingival hyperplasia. JADA dicembre 2022;153(12):1134-44.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D