Ndikimi i agjentėve remineralizues nė efikasitetin e zbardhuesve tė dhėmbėve

Higjiena dhe Parandalimi | 22 Dhjetor 2022 |

Ndikimi i agjentėve remineralizues nė efikasitetin e zbardhuesve tė dhėmbėve


Procedurat tradicionale tė zbardhjes sė dhėmbėve pėrfshijnė: mbikėqyrjen e njė dentisti, zbardhjen nė shtėpi, zbardhjen profesionale nė klinikė dhe njė kombinim tė tė dyja teknikave.

Nė teknikėn ambulatore, peroksidi i hidrogjenit pėrdoret pothuajse gjithmonė si njė agjent zbardhues, nė pėrqendrime tipike midis 30 dhe 40%.

Efektiviteti i proceseve tė zbardhjes ndikohet nga shumė faktorė, nė veēanti nga pėrqendrimi i agjentit, vlera e pH, koha e aplikimit, aktivizimi nga drita dhe nxehtėsia dhe prania e njė katalizatori.

Megjithatė, proceset e zbardhjes, veēanėrisht kur aplikohen me pėrqendrime tė larta tė pėrbėrėsve aktivė, ngrenė shqetėsime pasi ato mund tė shkaktojnė ndryshime mikrostrukturore nė smaltin e dhėmbėve duke ndikuar nė vetitė fiziko-kimike tė indit dentar.

Studimet e literaturės kanė treguar se zbardhja e dhėmbėve ēon nė ndryshime nė pėrmbajtjen minerale tė smaltit, shkakton njė rritje tė porozitetit tė sipėrfaqes sė smaltit dhe ulje tė modulit tė elasticitetit, rezistencės ndaj thyerjes, rezistencės ndaj gėrryerjes dhe mikrofortėsisė sė smaltit.

Prandaj, studiuesit studiuan agjentėt remineralizues pėr tė zvogėluar ose shmangur kėto efekte tė padėshiruara tė agjentėve zbardhues nė smalt.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė European Journal of Oral Science, autorėt kanė vlerėsuar efektin e aplikimit shtesė tė agjentėve tė remineralizimit nė efikasitetin e zbardhjes, ndryshimet minerale tė smaltit dhe stabilitetin e ngjyrės pas zbardhjes.

Gjithsej u pėrgatitėn 112 blloqe dentine-smalt nga dhėmbėt e gjedhit.
Pas matjeve tė para tė ngjyrave, u kryen llojet e mėposhtme tė trajtimit:
• Grupi 1, kontroll negativ (pa trajtim);
• Grupi 2, kontroll pozitiv (vetėm zbardhues: 37.5% peroksid hidrogjeni);
• Grupi 3, zbardhje e ndjekur nga aplikimi i 2% fluorid natriumi NaF dhe ksilitol;
• Grupi 4, aplikimi i njė pėrzierje agjenti zbardhues + NaF;
• Grupi 5, zbardhja e ndjekur nga aplikimi i pastės amorfe CPP-ACPF fosfopeptid kalcium-kazeinė-fluorid fosfat kalciumi;
• Grupi 6, aplikimi i njė pėrzierje agjenti zbardhues + CPP-ACPF;
• Grupi 7, zbardhja e ndjekur nga aplikimi i pastės sė nanohidroksiapatitit me fluor nHAP+F;
• Grupi 8, aplikimi i njė pėrzierje agjenti zbardhues + nHAP+F.

Matjet e ngjyrės u pėrsėritėn pas zhytjes nė ujė tė distiluar pėr 7 ditė dhe pėrsėri pas ngjyrosjes me tretėsirė kafeje pėr 14 ditė.

Indeksi i bardhėsisė i bazuar nė CIELAB u pėrdor pėr tė vlerėsuar bardhėsinė dhe formula e ndryshimit tė ngjyrave CIEDE2000 u pėrdor pėr tė vlerėsuar stabilitetin e ngjyrės.

Hetimi kimik u krye duke pėrdorur mikroskop elektronik skanues me spektroskopi dispersive tė energjisė dhe analiza tė difraksionit me rreze X.

Rezultatet

Grupet eksperimentale treguan rritje tė konsiderueshme nė zbardhjen nė krahasim me kontrollin negativ. Ngjyrosja pas zbardhjes nuk rezultoi nė dallime statistikisht tė rėndėsishme midis grupeve tė ndryshme.

Analiza spektroskopike e shpėrndarjes sė energjisė zbuloi se protokollet e zbardhjes nuk kishin ndikim nė nivelet bazė, si dhe nė raportin Ca/P.

Pėrdorimi i kombinuar i agjentėve zbardhues me agjentė remineralizues nuk ndikoi nė efikasitetin zbardhues dhe nuk dha njė kontribut shtesė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se aplikimi i agjentėve remineralizues si fluori, CPP-ACPF dhe nHAP pas zbardhjes nė klinikė ose pėrzierjes sė tyre nė xhelin zbardhues nuk cenon efikasitetin zbardhues, por gjithashtu nuk jep asnjė kontribut tė mėtejshėm nė pėrmbajtjen minerale tė glazurės ose nė qėndrueshmėrinė e ngjyrės.

Implikimet klinike

Autorėt, bazuar nė tė dhėnat e kėtij studimi, rekomandojnė se megjithėse pėrdorimi i kombinuar i xhelit zbardhues me agjentė remineralizues ofron avantazhe, si qėndrimi nė karrige pėr njė kohė mė tė shkurtėr dhe mė pak seanca, aplikimet e kėtyre agjentėve veēmas dhe nė seanca tė pėrsėritura pas zbardhjes si kjo mund tė ēojė nė rezultate mė tė dobishme pėr efikasitetin klinik tė kėtyre materialeve.

Pėr mė shumė informacion:

Tušba Misilli, Burak Ēarżkēżošlu, Yežim Deniz, Ēašatay Aktaž. The impact of remineralization agents on dental bleaching efficacy and mineral loss in bleached enamel. Eur J Oral Sci Dicembre 2022;130:e12905.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D