Mungesa e vitaminės D rrit rrezikun pėr karies

Higjiena dhe Parandalimi | 20 Dhjetor 2022 |

Mungesa e vitaminės D rrit rrezikun pėr karies


Tė dhėnat e marra nga njė studim i transversal i kryer nė njė kampion pėrfaqėsues me fėmijė kanadezė, konfirmojnė ekzistencėn e njė lidhjeje midis kariesit dentar dhe niveleve tė ulėta tė vitaminės D. Fėmijėt me njė pėrqendrim prej 25 (OH)D (25-hidroksikolekalciferol) tė njėjta ose mė tė larta se 75 nmol/L, kanė 39% mė shumė probabilitet qė tė kenė pasur tė paktėn njė rast me karies, por megjithatė mjaftojnė nivele nga 50 nmol/L pėr tė pėrgjysmuar rreziqet.

Kėrkuesit e Universitetit tė Manitoba-s kanė rekomanduar nė njė artikull nė "Journal of Dental Research", injektimin rregullisht tė integratorėve me vitaminė D pėr tė reduktuar ngarkesėn e pėrgjithshme tė kariesit dentar te fėmijėt.

Vitamina D njihet pėr rolin e saj nė zhvillimin kranio-facial dhe nė mbajtjen e njė shėndeti tė mirė oral. Provat janė bėrė gjithmonė e mė tė shumta pėrgjatė viteve: pėrqendrime tė pamjaftueshme tė 25 (OH)D janė lidhur herė pas here me sėmundjet periodontale, edentulizmin dhe humbjen e indit kockor nė zgavrėn e gojės; kjo vitaminė ndikon edhe nė formimin e dentinės dhe njė mungesė e saj pėr njė kohė tė gjatė, bashkė me keq ushqyerjen mund tė prodhojė hipoplazi tė smaltit dhe karies dentar.

Studimi kanadez ka ekzaminuar 1.081 fėmijė nga 6 deri nė 11 vjeē; 56,4% e tyre kishin pasur tashmė karies dhe njė analizė e disa faktorėve predispozues tė mundshėm, ka treguar se kariesi lidhet nė mėnyrė domethėnėse statistikisht me nivelet e 25(OH) mė tė ulėta se 75 nmol/L dhe 50 nmol/L dhe nga njė nivel i ulėt kulturor nė familje, njė higjienė e dobėt orale dhe nga mungesa e vizitave tė rregullta te dentisti.

Pretendohet se vitamina D ushtron nė karies njė efekt mbrojtės nėpėrmjet futjes sė defensinės dhe catelicidinės, proteina qė janė pjesė integruese e sistemit tė lindur imunitar dhe janė tė pėrfshira nė mekanizmat patogjenikė tė fillimit tė patologjive tė ndryshme, sidomos nė ato tė lėkurės.

Ndėr pikat e forta tė kėtij studimi shėnohen: kampioni i madh nė tė cilit ėshtė kryer, zgjedhja me kujdes e vetė kampionit, e tillė qė ėshtė konsideruar pėrfaqėsuese pėr tė gjithė fėmijėt kanadezė tė shkollave fillore dhe testet janė kryer nga dentistė ekspertė. Njė element tjetėr domethėnės ėshtė qė autorėt kanė matur nivelet e 25(OH)D, qė pėrfaqėsojnė standardin e artė tė njohur pėr vlerėsimin total tė vitaminės D, sepse janė vendimtare si nga dispozita dietike si nga sinteza endogjene.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D