Ekstrakti i akmelės. Efektiv pėr trajtimin e dhimbjeve tė dhėmbėve dhe stomatitit

Konservativė | 19 Dhjetor 2022 |

Ekstrakti i akmelės. Efektiv pėr trajtimin e dhimbjeve tė dhėmbėve dhe stomatitit


Acmella oleracea ėshtė njė bimė barishtore e familjes Asteraceae e njohur thjesht pėr pėrdorimin e saj dekorativ. Megjithatė, kėrkimet moderne shkencore kanė zbuluar disa veti interesante. Njihet nder tė tjera si: butoni Sichuan ose bima e dhimbjes sė dhėmbėve. Emri i fundit nxjerr nė pah pėrdorimin e saj nė mjekėsinė tradicionale, ku pikėrisht zierja e pjesėve tė ndryshme tė bimės pėrdoret pėr trajtimin e dhimbjeve tė dhėmbėve dhe stomatiteve. Kėto efekte duket se vijnė pėr shkak tė pranisė sė substancave qė kanė njė pjesė N-izobutilamine si spilantoli (i cili gjithashtu ka shfaqur njė efekt sialagogues).

Qetėsues kundėr dhimbjeve pėr sėmundjet e zgavrės sė gojės

Kjo substancė pėrthithet transdermalisht pėrmes mukozės bukale dhe ėshtė e aftė tė aktivizojė Trpa1, kjo mund tė shpjegojė pse ėshtė e aftė tė gjenerojė njė ndjesi tė lagėsht tė gojės, edhe kur pėrdoret si parfum dhe mund tė sugjerojė njė pėrdorim tė mundshėm si qetėsues dhimbjesh pėr patologjitė orale. Nė njė studim brazilian tė vitit 2016, ekstrakti i akmelės u pėrfshi nė njė xhel hidroksietilcelulozė dhe u testua pėr efektin e tij antinociceptiv dhe shėrues in vivo. Nė krahasim me njė bar anestetik tė pėrdorur gjerėsisht, xheli arriti njė efekt analgjezik prej 83 minutash mė tė gjatė. Analizat histopatologjike kanė treguar gjithashtu njė rritje tė sintezės sė kolagjenit dhe njė trashje tė epidermės. Ky efekt ėshtė zhvilluar mė tej deri nė pikėn e vlerėsimit tė pėrdorimit tė tij ekskluzivisht nė njė xhel mukoadeziv pėr anestezi lokale tė zgavrės sė gojės.

Akmela, projektuar pėr pėrdorime tė tjera

Ekstraktet hidroalkoolike tė akmelės tė marra me macerim janė formuluar nė pėrqendrime prej 10 ose 20%. Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se si autorėt theksojnė rėndėsinė e pėrmbajtjes sė spilantolos pėr tė theksuar rolin e saj kryesor nė veprimtarinė e bimės. Nė kėtė kuptim, trajtimi tė cilit i nėnshtrohet bima duket i rėndėsishėm: formulimi mė efektiv doli tė ishte ai 10% nėse bima do tė ishte trajtuar paraprakisht me karbon aktiv. Efikasiteti antinociceptiv i bimės ėshtė studiuar gjithashtu me sukses nė njė model miu tė inflamacionit tė nervit shiatik. Me kėtė eksperiment ishte gjithashtu e mundur tė vėzhgohej se si mund tė gjendet efekti nė bllokimin e aktivizimit tė sinjalit nociceptiv tė induktuar nga kapsaicina dhe pėr rrjedhojė nė receptorin Trpa1. Aktualisht ato janė studime paraprake ose in vivo, por ato paralajmėrojnė njė pėrdorim tė mundshėm tė kėsaj bime, duke pasur parasysh edhe ato pak efekte anėsore tė raportuara nė kėto studime.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D