Efektet e simvastatinės lokale nė trajtimin periodontal

Parodontologji | 8 Dhjetor 2022 |

Efektet e simvastatinės lokale nė trajtimin periodontal


Terapia e mirėmbajtjes periodontale (PMT) pėrfshin heqjen e pllakės bakteriale dhe gurėve nga zonat mbigengivale dhe subgengivale pėrmes trajtimit mekanik dhe selektiv tė rrėnjės (RP).

Ekzistojnė disa studime nė literaturė tė cilėt kanė treguar se pacientėt qė i nėnshtrohen PMT-sė sė rregullt tregojnė njė incidencė mė tė ulėt tė problemeve periodontale dhe i mbajnė dhėmbėt e tyre mė gjatė se ata qė nuk ndjekin njė protokoll tė rregullt tė mirėmbajtjes periodontale.

Pėr tė trajtuar xhepat e mbetur qė janė tė pėrflakur ose qė pėrparojnė gjatė PMT-sė, janė zhvilluar terapi shtesė pėr tė reduktuar mė tej ngarkesėn bakteriale, inflamacionin (gjakderdhje nė probing-BOP), thellėsinė e xhepit (PD) dhe pėrmirėsimin e niveleve klinike tė ngjitjes (CAL).

Terapitė shtesė ndaj PMT-sė tradicionale pėrfshijnė administrimin lokal tė antiinflamatorėve ose faktorėve tė rritjes dhe simvastatin. Simvastatin (SIM) ėshtė njė frenues specifik konkurrues i reduktazės sė 3-hidroksi-2-metilglutaril koenzimės A dhe u zhvillua fillimisht pėr tė reduktuar kolesterolin nė serum, por ėshtė treguar se gjithashtu ka veti anti-inflamatore dhe anabolike tė kockave.

Aplikimi i statinės, siē tregohet nė studime tė ndryshme klinike njerėzore gjatė terapisė fillestare periodontale, mund tė zvogėlojė PD-nė e xhepit periodontal, humbjen e ngjitjes klinike dhe inflamacionin.

Megjithatė, nevojiten kėrkime tė mėtejshme pėr tė hetuar efektet e SIM kur aplikohet nė xhepat e mbetur te pacientėt qė tashmė i janė nėnshtruar terapisė fillestare dhe janė duke marrė PMT.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė dyfishtė tė verbėr, tė kontrolluar me pėrzgjedhje rastėsore, tė botuar nė Journal of Periodontology, autorėt kanė hetuar nėse aplikimi lokal i simvastatinės, nė kombinim me trajtimin minimalisht invaziv tė pėrmbysjes sė papilės dhe planėzimit tė rrėnjės (PR/RP), mund tė jetė efektiv pėr tė pėrmirėsuar nivelin e ngjitjes klinike (CAL), pėr tė reduktuar thellėsinė e provės (PD) dhe pėr tė pėrftuar njė rritje nė lartėsinė kockore interproksimale (IBH) te pacientėt qė i nėnshtrohen terapisė sė mirėmbajtjes periodontale (PMT) me xhepa periodontal tė vazhdueshėm prej 6-9 mm.

Nė studim u pėrfshinė 50 pacientė me periodontit tė fazės III dhe tė shkallės B me PD interproksimale 6-9 mm dhe gjakderdhje nė probing (BOP).

Pacientėt u caktuan nė mėnyrė rastėsore nė grupin eksperimental (PR/RP+SIM/metilcelulozė [MCL]; n = 27) ose nė grupin e kontrollit (PR/RP+MCL; n = 23).

Sipėrfaqet e rrėnjėve u afruan me pėrmbysje tė papilave interproksimale dhe u krye planifikim i rrėnjės me ndihmėn endoskopike, gravurė me acid dhe aplikim vetėm i simvastatin meticelulozės (SIM/MCL) ose MCL.
CAL, PD, BOP, prania e pllakės dhe IBH-ja u vlerėsuan mė pas nė bazė dhe 12 muaj mė vonė (duke pėrdorur radiografi tė standardizuara vertikale tė kafshimit).

Matjet u krahasuan midis grupeve dhe midis dy pikave kohore duke pėrdorur Chi-square, Wilcoxon dhe t-test.

Rezultatet

Kėto janė rezultatet e marra pėrkatėsisht nė nisje tė studimit dhe pas 12 muajsh, pėr trajtimet PR/RP+SIM/MCL dhe PR/RP+MCL: CAL -1,9±0,3 mm, p <0,0001; -1,0±0,3mm, p<0,003; PD -2,3mm±0,3, p<0,0001; -1,3mm±0,3, p<0,0001; BOP -58,7%; -41,7%, p <0,05 dhe IBH e qėndrueshme (-0,2±0,12, -0,4±0,2, p = 0,22).

PR/RP+SIM/MCL pati pėrmirėsime mė tė mėdha pėr CAL (p = 0,03), PD (p = 0,007) dhe BOP (p = 0,047).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se shtimi i simvastatinės SIM/MCL nė nivel lokal nė trajtimin minimal invaziv tė rikthimit tė papilės dhe rrėnjosjes PR/RP ofron pėrmirėsime nė lidhje me CAL, PD dhe BOP kundrejt trajtimit tradicional PR/RP nė pacientėt e mirėmbajtjes periodontale.

Implikimet klinike

Dentisti duhet tė ketė parasysh se shtimi i simvastatinės lokale mund tė pėrmirėsojė ndjeshėm parametrat periodontale dhe mund tė jetė i dobishėm si njė mbėshtetje nė terapitė e mirėmbajtjes periodontale.
Megjithatė, duhet tė kryhen kėrkime tė mėtejshme mbi efektet anti-inflamatore dhe antimikrobike tė SIM dhe mbi efektet klinike afatgjata.

Pėr mė shumė informacion:

Amy C. Killeen, Lauren E. Krell, Mattie Bertels, Mary M. Christiansen, Laura Anderson, Robin L. Hattervig, Kaeli K. Samson, DongWang, Richard A. Reinhardt. Effect of locally applied simvastatin on clinical attachment level and alveolar bone in periodontal maintenance patients: a randomized clinical trial. J Periodontol dicembre 2022;93:1682-90.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D