Mbulimi i drejtpėrdrejtė i pulpės dentare me hidroksid kalciumi. Njė ndjekje 35-vjeēare

Konservativė | 5 Dhjetor 2022 |

Mbulimi i drejtpėrdrejtė i pulpės dentare me hidroksid kalciumi. Njė ndjekje 35-vjeēare


Lezionet e avancuara tė kariesit janė shkaku kryesor i sėmundjes sė pulpės. Menaxhimi i dhėmbėve tė pjekur me lezione tė thella karioze qė kanė ekspozuar pulpėn vitale pėrfshin pėrpjekjen pėr ruajtjen e pulpės me mbulim tė pulpės, ose pulpotominė ose heqjen e plotė tė pulpės (pulpektomia) pėr tė parandaluar nekrozėn, infeksionin dhe periodontitin apikal.

Disa variabla dyshohet se ndikojnė nė indikacionin dhe rezultatin e procedurave tė mbulimit tė pulpės, duke pėrfshirė moshėn e pacientit, llojin e dhėmbit, kohėn e gjakderdhjes, madhėsinė e ekspozimit tė pulpės dhe materialin e pėrdorur pėr kapak.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, qė do tė publikohet nė Journal of Endodontics, autorėt vlerėsuan rezultatin afatgjatė tė teknikės sė mbulimit tė pulpės direkte nė dhėmbėt e pjekur me ekspozim tė pulpės pėr shkak tė kariesit tė avancuar dhe tė diagnostikuar me pulpit tė kthyeshėm.

Trajtimet u kryen pėr njė periudhė 15-vjeēare nga njė operator i vetėm.

Nėn zmadhim kariesi u hoq plotėsisht, pulpa e ekspozuar u ekzaminua dhe u mbulua me hidroksid kalciumi tė pastėr ose ēimento hidroksid kalciumi. Kaviteti u restaurua dhe rezultati afatgjatė u vlerėsua nga 1 deri nė >35 vjet.

Dhėmbėt asimptomatikė qė iu pėrgjigjėn testeve tė ndjeshmėrisė sė pulpės brenda kufijve normalė dhe qė nuk treguan ndryshime periapikale radiografike u klasifikuan si tė suksesshėm. Megjithatė, dhėmbėt pa pėrgjigje ndaj testeve tė pulpės dhe/ose me imazhe radiografike tė periodontitit apikal u klasifikuan si dėshtim.

U vlerėsuan gjithashtu efektet e variablave tė pavarur (gjinia, mosha, simptomat, numri dhe madhėsia e ekspozimit tė pulpės, koha e gjakderdhjes, materiali i pėrdorur pėr mbulim, lloji i materialit tė pėrdorur dhe restaurimi pėrfundimtar koronal) nė rezultat.

Rezultatet

Rezultatet: 225 dhėmbė tė 148 pacientėve ishin nė dispozicion pėr ndjekje. Shkalla e suksesit tė procedurės sė mbulimit tė pulpės direkte u gjet tė ishte 100%, 95%, 95%, 86% dhe 89% nė 1, 5, 10, 20 dhe 35 vjet ndjekje, respektivisht.

Variabla primare qė ndikoi ndjeshėm nė rezultatin e trajtimit nė tė gjitha periudhat e ndjekjes ishte cilėsia/prania e restaurimit koronal (P <0,001).

Variabla tė tjera tė lidhura me rezultatin ishin madhėsia dhe numri i ekspozimeve tė pulpės nė ndjekjen 20-vjeēare dhe madhėsia e ekspozimit, materiali mbulues dhe lloji i restaurimit nė ndjekjen 35-vjeēare.

Analiza e regresionit tė shumėfishtė konfirmoi rezultatet pėr madhėsinė e ekspozimit (P <0.05) dhe zbuloi njė shkallė mė tė lartė tė dėshtimit 5-vjeēar kur llaku u pėrdor si bazė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i hidroksidit tė kalciumit ka njė shkallė shumė tė lartė suksesi nė mbulimin direkt tė pulpės, veēanėrisht nė 10 vitet e para pas trajtimit, dhe se variabli kryesor qė ndikon nė rezultatin ėshtė cilėsia e restaurimit koronal.

Implikimet klinike

Me pėrzgjedhjen e kujdesshme tė rasteve nga dentisti, procedura e mbulimit tė drejtpėrdrejtė tė pulpės mund tė konsiderohet njė terapi e parashikueshme pėr tė "shpėtuar" pulpat dentare tė ekspozuara ndaj kariesit.

Pėr mė shumė informacion:

Ricucci D, Rōēas IN, Alves FRF, Cabello PH, Siqueira JF Jr. Outcome of direct pulp capping using calcium hydroxide: a long term retrospective study. J Endod 2022; doi: https://doi.org/10.1016/j.joen.2022.11.005.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D