Mikrobioma orale dhe abscesi cerebral. A mund tė ekzistojė njė korrelacion ndėrmjet tyre?

Patologji dhe Mjeksi Orale | 23 Nėntor 2022 |

Mikrobioma orale dhe abscesi cerebral. A mund tė ekzistojė njė korrelacion ndėrmjet tyre?


Abscesi intrakranial ėshtė njė gjendje e rrallė por e rėndėsishme qė prek me njė incidencė tė vlerėsuar mė pak se 1 nė 100,000 nė popullsinė e vendeve me tė ardhura mė tė larta. Absceset cerebrale mund tė pėrmbajnė popullata bakteriale tė vetme ose tė pėrziera dhe tė prodhojnė inflamacion brenda trurit, duke ēuar nė cerebrit lokal dhe dėmtim neuronal.

Pavarėsisht trajtimit me antibiotikė, ka ende njė vdekshmėri tė konsiderueshme tė lidhur me kėtė gjendje prej rreth 15-20%, veēanėrisht te pacientėt qė janė tė imunokompromisuar ose kanė sėmundje shoqėruese.

Faktorėt etiologjikė pėrfshijnė inokulimin e drejtpėrdrejtė tė baktereve nė tru pas operacionit ose traumės depėrtuese, pėrhapja hematologjike, si nė rastin e endokarditit; pėrhapje e afėrt nė kontekstin e infeksioneve tė veshit tė mesėm ose tė sinusit maksilar. Megjithatė, nė gati 60% tė absceseve cerebrale origjina primare mbetet e panjohur.

Megjithėse infeksionet dentare janė njė shkak i njohur i absceseve intrakraniale dhe zakonisht identifikohen nė afėrsisht 10% tė rasteve, spekulohet se ato mund tė mos diagnostikohen si burim primar dhe se mikrobioma orale mund tė shėrbejė si njė rezervuar i baktereve infektive, duke kontribuar nė njė pjesė tė absceseve tė trurit me origjinė tė panjohur.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, i cili sė shpejti do tė publikohet nė Journal of Dentistry, autorėt kanė hetuar rolin e baktereve tė pranishme nė zgavrėn e gojės nė zhvillimin e absceseve cerebrale.

Autorėt kanė kryer njė analizė retrospektive duke pėrdorur tė dhėna nga 87 pacientė tė hospitalizuar nė njėsinė e neurokirurgjisė nė Britani pėr abscese cerebrale pėr njė periudhė 16-vjeēare.

Tė dhėnat mikrobiologjike u morėn nga kampionimi i absceseve dhe nė bazė tė tyre pacientėt u klasifikuan nė:
Grupi 1 (NSI) nė tė cilin nuk u identifikua asnjė burim primar infeksioni pėr abscesin e tyre  cerebral (n=52);
Grupi 2 (ISI) nė tė cilin u identifikua njė burim kryesor i infeksionit.

Pacientėt mė pas u kontrolluan pėr tė identifikuar bakteret e zakonshme orale nė secilin grup.

Rezultatet

Absceset cerebrale nė grupin ISI (n=35) treguan dukshėm mė pak mbizotėrim tė baktereve orale (n=8), sesa nė grupin NSI (n=29) (p <0.05).

Absceset cerebrale nė grupin NSI treguan gjithashtu numėr dukshėm mė tė lartė tė Streptococcus anginosus sesa nė grupin ISI (p <0.05), me abscese cerebrale mė tė zakonshme nė lobet frontale dhe parietale si pėr ISI ashtu edhe pėr NSI.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se zgavra e gojės mund tė konsiderohet si burim infeksioni okult nė rastet e absceseve cerebrale nė tė cilat nuk ėshtė identifikuar njė shkak i qartė.

Implikimet klinike

Bakteret orale mund tė jenė njė shkak i panjohur i absceseve cerebrale. Njė analizė e kujdesshme e shėndetit/gjendjes orale te pacientėt me absces cerebral mund tė ndihmojė nė pėrcaktimin e shkakėsisė, veēanėrisht te individėt te tė cilėt shkaku i abscesit cerebral tė tyre nuk ėshtė i pa identifikuar.

Dentisti duhet tė edukojė pacientėt e tij pėr faktin se nivelet e mira tė shėndetit oral mund tė ndihmojnė gjithashtu nė parandalimin e zhvillimit tė absceseve cerebrale, veēanėrisht te individėt me probleme tė veēanta shėndetėsore, si pacientėt me imunitet tė kompromentuar ose me sėmundje shoqėruese.

Studimet e ardhshme duhet tė pėrfshijnė shqyrtimin oral dhe analizėn e mikrobiomės pėr tė kuptuar mė mirė mekanizmat e pėrfshirė dhe pėr tė zhvilluar qasje pėr parandalimin e patologjive tė tjera qė mund tė lidhen me kushtet orale.

Pėr mė shumė informacion:

Roy H, Bescos R, McColl E, Rehman U, Cray E, Belfield LA, Nweze K-D, Tsang K, Singleton W, Whitfield P, Brookes Z. Oral microbes and the formation of cerebral abscesses: a single-centre retrospective study. J Dent 2022, doi: https://doi.org/10.1016/j.jdent.2022.104366Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D