Aplikimi i njė xheli me bazė hipoklorit natriumi nė terapinė mbėshtetėse periodontale

Parodontologji | 21 Nėntor 2022 |

Aplikimi i njė xheli me bazė hipoklorit natriumi nė terapinė mbėshtetėse periodontale

Nga Lara Figini


Ėshtė vėrtetuar tashmė se periodontiti shkaktohet nga disbioza e biofilmave patogjene periodontal dhe reagimi inflamator shkatėrrues pasues. Rrjedhimisht, trajtimi i periodontitit fokusohet nė heqjen ose shkatėrrimin mekanik tė biofilmit mbi dhe subgengival.

Riinstrumentimi subgengival gjatė terapisė periodontale mbėshtetėse (SPT) ka sjellė si rezultat pėrmirėsime klinike vetėm nė pothuajse 50% tė zonave tė prekura tė pacientėve, siē dėshmohet nga njė reduktim nė thellėsinė e xhepit tė provės dhe gjakderdhje gjatė hetimit, ndėrsa pjesa tjetėr e vendeve tė prekura mund tė tregojė pėrparim tė mėtejshėm tė sėmundjes.

Nė dekadėn e fundit, antimikrobikėt aktualė me ēlirim tė ngadaltė, si: klorheksidina, doksiciklina, minociklina dhe metronidazoli, janė pėrdorur nė mėnyrė subgengivale nė kombinim me instrumente mekanike gjatė SPT-sė.

Dėshmitė thelbėsore tregojnė se shtimi i njė agjenti kimioterapeutik nė SPT-nė konvencionale ka njė efekt shtesė nė ndalimin e pėrparimit tė mėtejshėm tė sėmundjes periodontale, siē vėrehet nė periodontitin e vazhdueshėm ose tė pėrsėritur pas pėrdorimit lokal tė doksiciklinės (Tonetti, 2012).

Kohėt e fundit, pėrdorimi i hipokloritit tė natriumit (NaOCl) ėshtė sugjeruar gjithashtu si njė alternativė e mundshme pėr tė pėrmirėsuar rezultatet e SRP-sė subgingivale. Kjo ėshtė kryesisht pėr shkak tė aktivitetit tė tij tė gjerė antimikrobik, veprimit tė shpejtė baktericid dhe jotoksicitetit nė pėrqendrimin e aplikimit.

Histologjikisht, aplikimi subgengival i NaOCl siguron kemolizė nė xhepin periodontal me efekt minimal nė indet ngjitur. Pėrdorimi i tij rekomandohet nė fazėn e mirėmbajtjes sė terapisė periodontale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė kontrolluar, tė botuar nė Clinical Oral Investigation, autorėt vlerėsuan efektet klinike dhe mikrobiologjike tė njė administrimi tė vetėm subgingival tė xhelit tė hipokloritit tė natriumit (NaOCl) krahasuar me administrimin e xhelit tė klorheksidinės 1% (CHX) dhe tė njė xheli placebo pas riinstrumentimit subgengival gjatė terapisė periodontale mbėshtetėse (SPT).

Gjashtėdhjetė e dy pacientė qė ishin trajtuar pėr periodontitin e fazės III-IV dhe tė regjistruar nė SPT u pėrfshinė nė studim bazuar nė kriteret e mėposhtme:
• terapi periodontale aktive e pėrfunduar tė paktėn 6 muaj pėrpara regjistrimit nė studim;
• prania e tė paktėn 4 zonave jo ngjitur me thellėsi tė xhepit probing (PPD) ≥4 mm me gjakderdhje nė probing (BOP) ose prani e 5-8 mm PPD me ose pa BOP.

Tė gjitha vendet qė paraqitėn PPD ≥4 mm dhe BOP nė kohėn fillestare 0 nė ndjekjet 3, 6 dhe 9-mujore u riinstrumentuan nė mėnyrė subgengivale me ultratinguj.

Pacientėt e pėrzgjedhur u caktuan nė mėnyrė rastėsore nė njė nga tre grupet dhe u trajtuan shtesė me njė administrim tė vetėm subgengival tė xhelit NaOCl (Grupi A), me shtimin e xhelit 1% CHX (Grupi B) dhe me shtimin e xhelit placebo (Grupi C).

Variabla kryesore e rezultatit ishte mbyllja e xhepit pėr 12 muaj. Variablat e rezultatit dytėsor ishin ndryshimet nė PPD, BOP dhe niveli i lidhjes klinike (CAL) sė bashku me ndryshimet nė praninė numerike tė pesė patogjenėve bakterialė tė mėposhtėm: Aggregatibacter actinomycetemcomitans (A.a.), Porphyromonas gingivalis (P.g.), Prevotella intermedia (P.i.), Tannere forsythia (T.f.) dhe Treponema denticola (T.d.).

Rezultatet

Nė 12 muaj, mbyllja e xhepit u arrit nė 77.5% tė vendeve tė trajtuara me NaOCl. Reduktimi i PPD-sė ishte mė i madh me CHX sesa me NaOCl, megjithėse u vu re njė efekt shtesė statistikisht i rėndėsishėm pėr NaOCl (P = 0.028) krahasuar me grupin placebo.

CAL-ja mesatare u pėrmirėsua nė tė gjitha grupet dhe nė tė gjitha pikat kohore, krahasuar me bazėn kohore (P <0.05).

Megjithatė, pas 6 muajsh, fitimi i CAL ishte statistikisht dukshėm mė i lartė nė grupin e trajtuar me NaOCl sesa nė grupin e trajtuar me CHX (P = 0.0026).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pacientėt qė i nėnshtrohen terapisė parodontale mbėshtetėse SPT, pėrdorimi shtesė i vetėm xhelit me bazė NaOCl mund tė ofrojė pėrfitime nė kontrollin e inflamacionit dhe xhepave tė mbetur.

Implikimet klinike

Pėrfitime tė konsiderueshme mund tė merren me njė aplikim tė vetėm tė njė xheli me bazė NaOCl nė kombinim me trajtimin mekanik tė pastrimit tė xhepave periodontal te pacientėt e regjistruar nė SPT; koha, kostoja dhe zbatueshmėria e trajtimit duhet tė merren parasysh kur vendoset pėr tė zgjedhur kėtė terapi.

Pėr mė shumė informacion:

• Tonetti MS, Lang NP, Cortellini P et al. Effects of a single topical doxycycline administration adjunctive to mechanical debridement in patients with persistent/recurrent periodontitis but acceptable oral hygiene during supportive periodontal therapy. J Clin Periodontol 2012;39(5):475-82.
• Radulescu V, Boariu MI, Rusu D, Roman A, Surlin P, Voicu A, Didilescu AC, Jentsch H, Iorio Siciliano V, Ramaglia L, Vela O, Kardaras G, Sculean A, Stratul S-I. Clinical and microbiological effects of a single application of sodium hypochlorite gel during subgingival re instrumentation: a triple blind randomized placebo controlled clinical trial. Clin Oral Investig novembre 2022;26:6639-52.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D