Si ndikon periodontiti nė zhvillimin e perimplantit?

Parodontologji | 11 Nėntor 2022 |

Si ndikon periodontiti nė zhvillimin e perimplantit?


Perimplantiti (PI) ėshtė njė sėmundje inflamatore kronike komplekse shumė e pėrhapur dhe shpesh asimptomatike qė kulmon me humbjen progresive tė kockave mbėshtetėse rreth implanteve dentare.

Etiologjitė e PI dhe periodontitit (PR) mendohet tė jenė tė ndėrmjetėsuara mikrobikisht.
Gjetjet e fundit sugjerojnė se ekziston njė nivel i fortė i provave qė pacientėt me njė histori tė mėparshme tė PR, me kontroll joadekuat tė biofilmit dhe mungesė tė kujdesit tė rregullt tė mirėmbajtjes, janė nė njė rrezik nė rritje tė zhvillimit tė PI.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik retrospektiv, tė botuar nė Journal of Periodontology, autorėt kanė hetuar nėse njė histori periodontiti, sipas kritereve tė pėrcaktuara nga Workshopi Botėror i zhvilluar nė vitin 2017, mund tė lidhet me njė rritje tė dėshtimit tė implantit dhe me njė fillim dhe ashpėrsi mė tė madhe tė peri-implantitit (PI).

Nė kėtė studim u pėrfshinė vetėm pacientėt me njė histori tė periodontitit, tė cilėt morėn terapi korrigjuese jo-kirurgjikale dhe, nėse indikohet, terapi kirurgjikale pėrpara vendosjes sė implantit.

Stadi dhe shkalla e periodontitit u pėrcaktuan pėr ēdo pacient tė pėrfshirė nė studim qė nga momenti i fillimit tė terapisė periodontale.

Modelet Cox Proporcional Hazard Frailty u ndėrtuan pėr tė analizuar korrelacionin midis fazės dhe shkallės sė periodontitit, nė kohėn fillestare, dėshtimit tė implantit, si dhe fillimin dhe ashpėrsinė e PI.

Rezultatet

221 implante iu vendosen 99 pacientėve me histori tė mėparshme periodontiti dhe u ndoqėn pėr njė kohėzgjatje mesatare prej 10,6 ± 4,5 vjet pas vendosjes sė implantit. 6 implante (2.7%) dėshtuan dhe shkalla mė e lartė e dėshtimit tė implantit pėr shkak tė PI u gjet pėr pacientėt me periodontit tė gradės C (P <0.05), ndėrsa vetėm njė tendencė nė rritje ndaj PI u vu re pėr fazat III dhe IV krahasuar me I dhe II.

Klasifikimi ndikoi ndjeshėm nė rrezikun e humbjes margjinale tė kockės (MBL)> 25% tė gjatėsisė sė implantit (P = 0.022) nė implantet e prekura nga PI. Megjithatė, nuk u gjet asnjė korrelacion i drejtpėrdrejtė midis njė niveli mė tė lartė tė stadit dhe shkallės sė periodontitit dhe prevalencės sė PI.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se nuk ka njė lidhje statistikisht domethėnėse midis stadit ose shkallės sė periodontitit dhe prevalencės sė perimplantitit (PI). Megjithatė, kur ka njė diagnozė tė PI, ekziston njė lidhje midis shkallės sė periodontitit dhe ashpėrsisė sė PI ose shfaqjes sė dėshtimit tė implantit.

Implikimet klinike

Duhet tė merret parasysh se faktorėt qė kontribuojnė nė perimplantit (PI), si pozicionimi (i keq) i implantit, prania e ēimentos sė mbetur dhe disa karakteristika protetike (profili i daljes dhe lartėsia e abutmentit) nuk janė llogaritur plotėsisht pėr nė kėtė studim.

Studimet e ardhshme duhet t'i marrin parasysh kėta faktorė pėr tė kuptuar mė mirė se si mund tė ndėrveprojnė me njė histori tė mėparshme tė periodontitit pėr tė ndikuar nė prevalencėn e PI dhe ashpėrsinė e tij.

Pėr mė shumė informacion:

Ravidà A, Rodriguez MV, Saleh MHA, Galli M, Qazi M, Troiano G, Wang H-L, Galindo Moreno P. The correlation between history of periodontitis according to staging and grading and the prevalence/severity of peri-implantitis in patients enrolled in maintenance therapy. J Periodontol novembre 2021;92(11):1522-35.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D