Efektiviteti i trajtimit paraprak nė lidhjen e ēimentos rrėshinore me dentinėn e rrėnjės

Konservativė | 9 Nėntor 2022 |

Efektiviteti i trajtimit paraprak nė lidhjen e ēimentos rrėshinore me dentinėn e rrėnjės


Pėr shkak tė hibridizimit tė vėshtirė tė dentinės nė kanalin e rrėnjės, ėshtė e nevojshme tė thjeshtėsohet procedura e ēimentimit tė shtyllave prej tekstili me fije qelqi (FGP) duke pėrdorur ēimento rrėshinore vetėngjitėse (SARC).

Megjithatė, SARC-tė kanė kufizime tė lidhura me vetitė e dobėta mekanike, tė tilla si forca mė e ulėt e lidhjes sesa ēimentoja rrėshinore konvencionale me tė cilat ato mund tė lidhen, pėr shkak tė pranisė sė monomerėve acidikė nė pėrbėrjen e tyre. Pėr SARC-tė, aciditeti ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm pėr tė demineralizuar shtresėn e njollosur dhe pėr tė nxitur ngjitjen nė substratin dentar.

Nė mėnyrė tė pashmangshme, pas pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės, krijohet njė shtresė njollė mė e dendur dhe mė e bollshme se ajo e dentinės koronale, njė faktor qė mund tė ndikojė nė ndėrveprimin midis SARC-sė dhe dentinės sė poshtme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė Journal of Esthetic Restorative Dentistry, autorėt vlerėsuan ndikimin e trajtimeve paraprake tė dentinės nė forcėn e lidhjes sė shkėputjes (POBS) me dentinėn rrėnjėsore tė ēimentove me rrėshirė vetėngjitėse (SARC).

U kryen dy paratrajtime eksperimentale: nė njėrin grup mostrat u paratrajtuan me 2,5% tetrafluorid titan (TiF4) dhe nė grupin tjetėr me 26% acid poliakrilik (PA).

U testuan dy ēimento rezine vetėngjitėse SARC: Maxcem Elite (MAX) dhe Calibra Universal (CAL). Pėr ēdo ēimento u krijua njė grup kontrolli ku ēimentoja aplikohej siē tregohet nga prodhuesi pa asnjė lloj trajtimi paraprak.

Gjashtėdhjetė incizorė gjedhi (n=10) u restauruan dhe u testuan pėr vlerėsimin e forcės sė shkėputjes sė POBS. Modaliteti i dėshtimit, ndėrfaqja ngjitėse dhe morfologjia e sipėrfaqes u vlerėsuan duke pėrdorur mikroskopin elektronik skanues (SEM), ndėrsa analiza e infiltrimit tė rrėshirės u krye duke pėrdorur mikroskopin skanues me laser konfokal (CLSM).

Tė dhėnat pėr POBS dhe CLSM u analizuan me ANOVA tre drejtimesh dhe testin Bonferroni post-hoc (α=0.05).

Rezultatet

Pėr ēimenton Maxcem Elite (MAX), tė dy paratrajtimet eksperimentale rezultuan nė njė rritje tė forcės sė ngjitjes me shkėputjen nė nivelin e tretės cervikale; pėr ēimenton Calibra Universal (CAL), nga ana tjetėr, vetėm paratrajtimi me acid poliakrilik PA rezultoi nė nivele mė tė larta tė forcės sė lidhjes POBS nė tė tretėn cervikale.

Shumica e dėshtimeve ndodhėn midis dentinės dhe ēimentos me rrėshirė, pėrveē rasteve kur u aplikua TiF4. Pėr PA, analiza morfologjike sipėrfaqėsore tregoi tubula dentinale tė hapura, ndėrsa pėr TiF4, aglomerate grimcash ishin tė pranishme.

Imazhet SEM dhe CLSM konfirmuan praninė e etiketave tė rrėshirės pėr tė dy trajtimet paraprake.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme in vitro dhe klinike, mund tė konkludohet se paratrajtimi i dentinės sė rrėnjės me tretėsirė tė acidit poliakrilik 26% dhe tetrafluorid titani 2,5% pėrmirėson forcėn e ngjitjes sė ēimentove rrėshirė vetėngjitėse SARC.

Implikimet klinike

Nga ky studim duhet theksuar se aplikimi i solucioneve tė ndryshme tė paratrajtimit acid rrit forcėn ngjitėse tė ēimentove rrėshirė vetėngjitėse nė tė tretėn cervikale dhe tė mesme tė dentinės sė rrėnjės; megjithatė, efekti i dobishėm i aplikimit tė njė trajtimi paraprak nuk u vu re nė tė tretėn apikale.

Pėr mė tepėr, falė aplikimit tė paratrajtimit me acid, formimi i etiketave tė rrėshirės mė tė gjata, mė tė thella dhe mė homogjene arrihet nė nivelin e tė gjitha tė tretave tė rrėnjės, megjithėse rezultatet varen nga materiali.

Pėr mė shumė informacion:

Marina Rodrigues Santi, Rodrigo Barros Esteves Lins, Beatriz Ometto Sahadi, Luķs Roberto Marcondes Martins, Jorge Rodrigo Soto-Montero. Evaluation of pretreatments on intra-radicular dentin bond strength of self-adhesive resin cements. J Esthet Restor Dent. ottobre 2022;34:1051-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D