Diabeti dhe implantologjia. Tė rejat mė tė fundit tė literaturės

Implantologji | 8 Nėntor 2022 |

Diabeti dhe implantologjia. Tė rejat mė tė fundit tė literaturės

Nga Lara Figini


Diabeti melit dhe paradiabeti janė ērregullime metabolike shumė tė zakonshme qė shkaktojnė hipergliceminė qė ēon nė mikro dhe makro angiopati.

Dihet se ato shoqėrohen me: periodontit, shėrim tė vonuar tė plagėve dhe ndryshime nė metabolizmin e kockave.

Diabeti melit dhe kushtet paradiabetike janė njė problem shėndetėsor i zakonshėm, nė rritje dhe me efekte tė shumta tė dėmshme nė tė gjithė trupin.

Megjithėse diabeti melit ėshtė konsideruar si njė faktor rreziku pėr rehabilitimin dentar me implante, kirurgjia e implantit dentar ėshtė zhvilluar si mjeti mė i mirė i pėrshtatshėm pėr rehabilitimin oral nė dekadat e fundit, ndaj ėshtė e rėndėsishme tė dihet nėse kjo procedurė mund tė garantojė sukses edhe te pacientėt me diabet dhe paradiabet tė kontrolluar dhe tė pakontrolluar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė International Journal of Implant Dentistry, autorėt u pėrpoqėn tė siguronin njė pėrditėsim mbi literaturėn aktuale mbi efektet e paradiabetit dhe diabetit melit nė suksesin e implanteve dentare.

Autorėt kryen njė kėrkim tė literaturės bazuar nė deklaratėn PRISMA pėr t'iu pėrgjigjur pyetjes PICO "A kanė pacientėt diabetikė me implante dentare njė shkallė mė tė lartė tė komplikimeve sesa kontrollet e shėndetshme?"

Kėrkimi i literaturės dhe nxjerrja e tė dhėnave u krye nga dy studiues tė pavarur (JWa dhe HN) duke pėrdorur kėto baza tė dhėnash: PubMed, AWMF Online dhe Biblioteka Cochrane.

Si njė pėrditėsim i njė rishikimi tė mėparshėm nga tė njėjtėt autorė, fillimi i hulumtimit ishte nė 7 maj 2015 dhe pėrfundimi nė 23 prill 2021.

Publikimet para dhe pas kėtyre datave nuk janė marrė nė konsideratė.

Rezultatet

40 studime klinike dhe 16 botime tė literaturės sė bashkuar u pėrfshinė nė kėtė pėrmbledhje sistematike.
Rezultatet treguan se pacientėt me diabet melit tė kontrolluar keq vuajnė mė shpesh nga peri-implantiti, veēanėrisht nė periudhėn pas implantimit. Pėr mė tepėr, kėta pacientė shfaqin norma mė tė larta tė humbjes sė implantit sesa individėt e shėndetshėm.

Nga ana tjetėr, nė diabetin melit tė kontrolluar, nivelet e suksesit janė tė ngjashme me ato tė subjekteve tė shėndetshėm.

Administrimi mbėshtetės i antibiotikėve dhe klorheksidinės aktualisht pėrfaqėson standardin e artė pasi duket se pėrmirėson suksesin e implantit.

Ka vetėm disa studime mbi implantet dentare nė pacientėt me gjendje paradiabetike, tė cilat tregojnė njė efekt tė mundshėm negativ nė zhvillimin e sėmundjes peri-implantare, por nuk kanė ndikim nė mbijetesėn e implantit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se procedurat e implantimit pėrfaqėsojnė njė mėnyrė tė sigurt tė rehabilitimit oral te pacientėt me paradiabet tė kontrolluar ose diabet melit, me kusht qė tė respektohen masat e duhura paraprake.

Implikimet klinike

Rehabilitimi oral me implante dentare nė pacientėt me paradiabet tė kontrolluar dhe diabet melit mund tė konsiderohet njė procedurė e parashikueshme dhe e sigurt.

Megjithatė, pėrgatitja e duhur pėr kirurgjinė e implantit tė pacientit, administrimi i antibiotikėve dhe mbėshtetja me klorheksidinė, si dhe miratimi i njė sistemi tė rikujtimit pas ndėrhyrjes pėr pacientėt me paradiabet dhe diabet melit tė tipit 2 janė tė njė rėndėsie thelbėsore pėr tė siguruar njė nivel tė lartė tė probabilitetit tė suksesit tė implantit.

Pėr mė shumė informacion:

Juliane Wagner, Johannes H. Spille, Jörg Wiltfang, Hendrik Naujokat. Systematic review on diabetes mellitus and dental implants: an update. Int J Implant Dent gennaio 2022);3;8(1):1.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D