Lidhja ndėrmjet shėndetit oral dhe vdekshmėrisė te tė moshuarit

Higjiena dhe Parandalimi | 4 Nėntor 2022 |

Lidhja ndėrmjet shėndetit oral dhe vdekshmėrisė te tė moshuarit


Dėshmitė mbi lidhjen midis shėndetit oral dhe vdekshmėrisė nuk janė pėrfundimtare dhe pak studime kanė marrė parasysh paragjykimet e pėrzgjedhjes nė mėnyrė jo rastėsore nė vlerėsimin e lidhjes sė tyre.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Studimi i Yu, i botuar nė American Journal of Preventive Medicine, ka hetuar lidhjen midis shėndetit oral dhe vdekshmėrisė te tė moshuarit, banorė tė komunitetit duke pėrshtatur faktorėt ngatėrrues me vlerėsim dyfish tė fuqishėm mbijetese.

Tė dhėnat u morėn nga National Health and Nutrition Examination Survey (1988-1994) dhe ishin tė lidhura me tė dhėnat e indeksit kombėtar tė vdekshmėrisė deri nė dhjetor 2015. Mostra analitike pėrbėhej nga 4880 tė rritur tė moshės ≥60 vjeē.

Masat e shėndetit oral pėrfshinin tregues objektivė klinikė (edentulizmi, periodontiti dhe kariesi dentar i patrajtuar) dhe njė vetėvlerėsim tė shėndetit oral.

Modelet e regresionit proporcional tė rreziqeve Cox dhe peshimi i probabilitetit tė anasjelltė me rregullimin e regresionit pėr vlerėsimin vėzhgues tė kohės sė mbijetesės u pėrdorėn pėr tė vlerėsuar marrėdhėnien midis shėndetit oral dhe vdekshmėrisė. Analizat janė kryer nė vitin 2021.

Rezultatet

Edentulizmi (efekti mesatar i trajtimit =-26.13, 95% CI =-48.69, -3.57) u shoqėrua me njė reduktim tė kohės sė mbijetesės.

Kushtet periodontale dhe kariesi dentar ishin tė lidhura me vdekshmėrinė nga tė gjitha shkaqet nė modelet e Cox-it, por u bėnė tė parėndėsishme kur u aplikua peshimi i probabilitetit tė kundėrt me vlerėsimin e mbijetesės tė rregulluar me regresion.

Konkluzionet

Shėndeti i mirė oral i vetėvlerėsuar ishte i lidhur ndjeshėm me njė rritje tė kohės sė mbijetesės (efekti mesatar i trajtimit =21.50; 95% CI=4.92, 38.07).

Prandaj, studimi tregon se shėndeti oral objektiv dhe subjektiv janė faktorė rreziku pėr vdekshmėrinė te tė moshuarit.

Pėrmirėsimi i aksesit nė shqyrtimin dhe trajtimin dentar midis tė moshuarve me bazė nė komunitet mund tė zvogėlojė potencialisht rreziqet e vdekshmėrisė lidhur me shėndetin oral.

Pėr mė shumė informacion:

Yu, Jiao et al. Oral health and mortality among older adults: a doubly robust survival analysis. Am J Preventive Med Sept. 21, 2022, https://doi.org/10.1016/j.amepre.2022.08.006.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D