Periodontiti dhe sindroma metabolike. A ekziston njė lidhje ndėrmjet tyre?

Parodontologji | 2 Nėntor 2022 |

Periodontiti dhe sindroma metabolike. A ekziston njė lidhje ndėrmjet tyre?


Duke marrė nė konsideratė natyrėn kronike dhe patogjenezėn komplekse tė periodontitit, fillimi i tij lidhet me ērregullimet e sinergjizmit polimikrobial qė provokon disbiozė.

Sindroma metabolike (MetS) pėrkufizohet si kombinim i 3 nga 5 gjendjeve qė pėrmenden nė vijim: shtimi i glicemisė, hipertensioni, dyslipidemia (trigliceridet e larta [TG] dhe nivele tė ulėta tė lipoproteinave me densitet tė lartė [HDL] dhe/ose perimetri abdominal i gjerė.

MetS ėshtė njė spektėr gjendjesh qė e vė njė individ pėrballė njė risku tė shtuar ndaj sėmundjeve kardiovaskulare (CVD) dhe diabetit melit tė tipit 2. Vitet e fundit, lidhja ndėrmjet ērregullimeve metabolike dhe periodontitit ėshtė studiuar gjerėsisht; megjithatė, marrėdhėnia ndėrmjet sindromės metabolike (MetS) dhe periodontit mbetet e diskutueshme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim rast-kontroll (1:3), tė publikuar nė Journal of Periodontology, autorėt kanė vlerėsuar lidhjen e mundshme ndėrmjet periodontitit dhe MetS, pavarėsisht variablave tė riskut pėr kėtė lidhje. Studimi ka pėrfshirė 122 individė me MetS (rast) dhe 366 individė tė shėndetshėm (kontroll).

Indeksi i pllakės, thellėsia e sondimit, niveli i sulmit klinik dhe gjakrrjedhja gjatė sondimit janė vlerėsuar nėpėrmjet njė ekzaminimi periodontal integral. Lidhja ndėrmjet variblave tė riskut, MetS dhe periodontitit ėshtė testuar nėpėrmjet analizės univariate dhe regresionit logjistik multivariate.

Rezultatet

Nė studim ėshtė vėnė re njė prevalencė mė e madhe e periodontitit (54,6%) tek individėt me sindromėn metabolike nė krahasim me rastet e kontrollit (45,4%). Variablat e rėndėsishme qė lidhen me fillimin e periodontitit nė modelin logjistik pėrfundimtar kanė rezultuar: MetS (odds ratio [OR] = 2.02; P = 0,003), numri i dhėmbėve ≤14 (OR = 1,78; P = 0,034) dhe pirja e duhanit (OR = 2,19; P = 0,001).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e nxjerra nga ky studim, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė dalim nė konkluzionin qė ekziston njė lidhje e rėndėsishme e riskut ndėrmjet sindromės metabolike MetS dhe periodontitit, sepse personat me MetS paraqesin pėrgjithėsisht njė gjendje periodontale mė tė keqe me prevalence mė tė madhe, gjendje mė tė rėndė dhe zgjerim tė patologjisė.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtyre janė njė pike e rėndėsishme fillimi pėr studime tė fundit perspektive pėr tė stabilizuar lidhjet shkak-efekt ndėrmjet MetS dhe periodontitit.

Pėr mė shumė informacion:

Campos JR, Costa FO, Cota LOM. Association between periodontitis and metabolic syndrome: a case-control study. J Periodontol 2020 Jun;91(6):784-91.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D