Higjiena orale nė shtėpi. Rėndėsia e higjienizimit tė mjeteve dentare

| 28 Tetor 2022 |

Higjiena orale nė shtėpi. Rėndėsia e higjienizimit tė mjeteve dentare


Shėndeti oral pėrcaktohet nga njė gjendje eubiozės sė zgavrės sė gojės, duke siguruar ekuilibrin mikrobiologjik tė rreth 900 specieve tė ndryshme mikrobike. Nė qasjen motivuese pėr tė korrigjuar stilin e jetės sė higjienės orale nė shtėpi, duhet tė merret parasysh higjiena e mjeteve tė dedikuara.

Personi i asistuar duhet tė informohet se gjatė larjes, qimet e furēės sė dhėmbėve, furēat interdentare dhe pastruesit e gjuhės ndoten nga biofilmi bakterial, pėshtyma, gjaku, mbetjet ushqimore dhe mbetjet e pastės ose xhelit tė dhėmbėve tė pėrdorur.

Njė tjetėr rrezik pėr shėndetin ėshtė ndotja e mjedisit. Disa studime kanė vlerėsuar ndotjen mikrobike nė kokėn e furēės, midis tufave tė qimeve, pas 1 dhe 3 muajsh pėrdorim, duke theksuar praninė e E. Coli nė sipėrfaqen e furēave tė dhėmbėve, ndoshta edhe pėr shkak tė nebulizimit tė substancave dhe mikroorganizmave tė pranishėm nė tualete gjatė fazės sė shkarkimit.

Kjo dėshmi shkencore ėshtė fokusuar nė ekspozimin ndaj rrezikut tė zhvillimit tė patologjive tė shkaktuara nga mikroorganizmat fekale dhe E. Coli-t, njė mikroorganizėm gram negativ qė i pėrket grupit "Enterobacteriaceae": ėshtė gram negativ, anaerob fakultativ, fermenton glukozėn, redukton nitratin, ėshtė katalazė-pozitive dhe oksidazė-negative. Mikroorganizėm me njė spektėr tė gjerė virulence dhe ka dy faktorė tė rėndėsishėm:

Adezinat e specializuara -lejojnė qė ajo tė mbetet nė traktin gastrointestinal ose nė traktin urinar.
Ekzotoksinat - prodhon disa tė tilla si toksina tė qėndrueshme ndaj nxehtėsisė, Hemolysin Hya. Nė traktin gastrointestinal mund tė shkaktojė kryesisht septikemi, meningjit neonatal, infeksione tė traktit urinar, gastroenterit.

Pėr mė tepėr, studimet kanė nxjerrė nė pah praninė, nė qimet e furēave tė dhėmbėve tė pėrdorura pėr 1 deri nė 3 muaj, tė llojeve tė tjera bakteriale duke pėrfshirė: Streptococcus Mutans, Staphylococcus Aureus, Pseudomonas, Candida, Lactobacillus. Kontrollet nė 24, 48 dhe 72 orė treguan kontaminim mė tė lartė se furēat e dhėmbėve tė mbuluara nga njė kuti.

Higjiena e instrumenteve tė higjienės orale duhet tė bartet me rėndėsinė qė meriton si njė procedurė e nevojshme higjienike shtėpiake pėr reduktimin e rrezikut tė shfaqjes sė kavitetit oral dhe sėmundjeve sistemike.

Pėr tė lehtėsuar menaxhimin e lehtė dhe ergonomik tė fazės higjienike tė paktėn dy herė nė javė, (ėshtė mė mirė tė vendosni ditė fikse tė pėrbashkėta me personin e asistuar) mund tė tregojmė pėrdorimin e solucioneve sprucuese me molekula novatore si vaji i ullirit tė ozonuar, klorur cetilpiridiniumi, bikarbonati natriumit, pėr tė mbrojtur kitin e higjienės orale nga bakteret, kėrpudhat dhe viruset, nė njė distancė prej 5 cm nga sipėrfaqja pėr t'u dezinfektuar dhe sensibilizuar ndaj kontrollit tė erės sė keqe tė shkaktuar nga fermentimi bakterial nė mjedisin e komplet tė lagėsht.

Kėshillohet mbajtja e kompletit tė higjienės orale nė sallonin tuaj tė bukurisė nė hotele, pėr tė shmangur ndotjen e mundshme tė mjedisit gjatė riorganizimit dhe pėr t'i kushtuar vėmendje tė veēantė nė rast shtrimi nė spital dhe/ose nė tė gjitha ato raste nė rrezik mjedisor.

Higjienistėt dentarė janė punonjės shėndetėsorė tė cilėt merren me shėndetin oral nė mjediset publike dhe private dhe mėnyra e jetesės sė higjienės orale dhe higjienės mjedisore janė pjesė e rėndėsishme dhe integrale e saj.

Pėr mė shumė informacion:

Effectiveness of alternative methods for toothbrush disinfection: an in vitro study. Ilkay Peker,Gulcin Akca,Cigdem Sarikir,Meryem Toraman Alkurt, Irem Celik. Scientific World Journal,2014;2014:726190.doi:10.1155/2014/726190   

Effects of storage conditions on the rate of disappearance of bacterial contamination of toothbrushes. A Misirligil, N Saygun, Z Misirligil. Mikrobiyol Bul. 1984 Jan:18(1):47-52

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D