Sindroma e dhėmbėve tė plasaritur. FDI-ja publikon udhėzimet e reja pėr diagnostikimin, trajtimin dhe parandalimin

Konservativė | 30 Shtator 2022 |

Sindroma e dhėmbėve tė plasaritur. FDI-ja publikon udhėzimet e reja pėr diagnostikimin, trajtimin dhe parandalimin


Sindroma e dhėmbėve tė plasaritur (CTS) ėshtė njė dukuri mjaft e zakonshme dhe mund tė shkaktohet nga stresi ose simptoma tė lidhura me traumėn, si kėrcitja e dhėmbėve dhe pėrtypja ose kafshimi i objekteve tė forta.

Prevalenca e rasteve tė dhėmbėve tė plasaritur ėshtė rritur veēanėrisht gjatė pandemisė sė COVID-19 pėr shkak tė natyrės sė saj stresuese.

Pėr tė ndihmuar dentistėt dhe ekipet dentare tė diagnostikojnė dhe trajtojnė siē duhet CTS-nė, Komiteti i Praktikės Dentare (DPC) i Federatės Botėrore tė Stomatologjisė FDI ka publikuar disa udhėzime qė pėrshkruajnė etiologjinė, shenjat dhe simptomat, metodat e parandalimit, diagnostikimin dhe trajtimet.

Njė dhėmb i plasaritur karakterizohet nga njė frakturė jo e plotė, domethėnė rrjedh nga sipėrfaqja okluzale e dhėmbit drejt rrėnjės.

Profesionistėt e shėndetit oral janė inkurajuar fuqimisht tė rrisin ndėrgjegjėsimin e kolegėve dhe pacientėve nė lidhje me CTS-nė dhe tė bėjnė njė diagnozė tė hershme pėr tė ruajtur dhe pėrmirėsuar shėndetin oral tė pacientėve tė tyre.

DPC-ja ka zhvilluar gjithashtu njė infografik plotėsues, i cili pėrmbledh pėrmbajtjen e udhėzimeve pėr tė ndihmuar dentistėt tė ndajnė mė lehtė informacionin me kolegėt dhe pacientėt e tyre.

Diagnostikimi

Njė dhėmb pėrkufizohet si "i plasaritur" kur karakterizohet nga njė ēarje qė shtrihet nga sipėrfaqja okluzale e dhėmbit vertikalisht deri nė rrėnjė. Dhėmbi mund tė mos jetė ende i ndarė, por plasaritja mund tė pėrhapet gradualisht.

Faktorėt predispozues tė sugjeruar pėr sindromėn e dhėmbėve tė plasaritur pėrfshijnė pėrgatitjen e mėparshme tė kavitetit, procedurat e ngjeshjes ose lidhjes restauruese, morfologjinė e dhėmbėve, humbjen e sipėrfaqes cervikale tė dhėmbit, funksionin, parafunksionin, traumėn dhe stresin psikologjik.

Diagnostikimi i hershem ėshtė i rėndėsishėm pėr trajtimin e suksesshėm.

Shpesh ka njė histori dhimbjeje dhe ndjeshmėrie gjatė pėrtypjes tė shkaktuar nga stimujt termikė (kryesisht tė ftohtit) ose ushqimet dhe pijet e ėmbla. Mund tė ketė gjithashtu njė histori tė trizmusit, dhimbje tė muskujve facial, ērregullime temporomandibulare (ATM), humbje ose zhvendosje tė restaurimeve, gėrryerje, abfraksion, ndjeshmėri tė pėrgjithshme ose lėvizje tė dhėmbėve.

Njė frakturė mund tė ēojė nė pėrfshirje dytėsore tė pulpės ose periodontiumit.

Detektori i plasaritjeve dhe thyerjeve ėshtė mjeti pėr tė diagnostikuar sindromėn e dhėmbit tė plasaritur. Me skajin e tij tė trashė, tė futur nė buzėn e dhėmbit tė ekzaminuar, pacientit i kėrkohet tė kafshojė, duke shtrėnguar dhėmbėt pėr disa sekonda: nėse ka njė frakturė, pacienti ndjen dhimbje kur lirohet presioni.

Pėr diagnostikimin e njė dhėmbi tė plasaritur ėshtė i dobishėm edhe transilluminimi.

Mjekimi

Njė dhėmb i plasaritur qė nuk trajtohet gradualisht do tė pėrkeqėsohet, duke ēuar pėrfundimisht nė humbjen e tij.

Nėse fraktura ėshtė pėrhapur nė pulpė, dhėmbi mund tė trajtohet me njė procedurė tė kanalit tė rrėnjės dhe njė kurorė pėr tė parandaluar pėrhapjen e tij. Megjithatė, nėse fraktura shtrihet nėn vijėn e gengivave, mund tė jetė mė e vėshtirė pėr t'u rikuperuar. Prandaj, trajtimi i hershėm ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm.

Nė disa raste, trajtimi endodontik mund tė kryhet pėr tė shpėtuar njė pjesė tė dhėmbit.

Pavarėsisht trajtimit, disa fraktura mund tė vazhdojnė tė pėrparojnė, duke rezultuar nė humbjen e dhėmbėve.

Vendosja e kurorės nė njė dhėmb tė plasaritur siguron mbrojtje maksimale, por nuk garanton sukses nė tė gjitha rastet.

Trajtimi i njė dhėmbi tė plasaritur ėshtė i rėndėsishėm sepse lehtėson dhimbjen dhe zvogėlon mundėsitė qė ai tė pėrkeqėsohet. Pas trajtimit, dhėmbėt nė shumicėn e rasteve garantojnė pėrtypje tė rehatshme pėr vite me rradhė.

Parandalimi

Megjithėse ngjarja nuk mund tė parandalohet plotėsisht, ėshtė e mundur tė merren disa masa pėr t'i bėrė dhėmbėt mė pak tė ndjeshėm.

Pėr tė minimizuar rrezikun, dentistėt duhet t'u rekomandojnė pacientėve tė tyre:

• tė kenė kujdes kur tė hanė ullinj, qershi ose bukė me fara;
• tė shmangin pėrtypjen e objekteve tė forta si thonjtė, majat e stilolapsit ose zakone tė tjera si kėto;
• tė shmangin shtrėngimin ose kėrcitjen e dhėmbėve;
• tė pėrdorin mbrojtėse dhėmbėsh kur ushtrojnė sport dhe gjatė gjumit ;
• tė zvogėlojnė ose shmangin, nėse ėshtė e mundur, stresin psikologjik qė rrit shtrėngimin ose kėrcitjen e dhėmbėve
• t'i nėnshtrohen vlerėsimit dhe korrigjimit tė problemeve okluzale;
• t'i nėnshtrohen rregullisht vizitave dentare pėr tė lejuar ekzaminimin e pikave okluzale dhe tė kontaktit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D