Dieta mesdhetare dhe periodontiti. A ekziston njė lidhje ndėrmjet tyre?

Parodontologji | 22 Shtator 2022 |

Dieta mesdhetare dhe periodontiti. A ekziston njė lidhje ndėrmjet tyre?

Nga Lara Figini


Qė nė fillim tė viteve 1950, ka nisur tė flitet pėr efektet e dobishme tė dietės mesdhetare (MD) dhe, qė atėherė, provat epidemiologjike kanė lulėzuar mbi aftėsinė e MD-sė pėr tė reduktuar rrezikun e zhvillimit tė sėmundjeve jo tė transmetueshme si: sindroma metabolike, diabeti melit i tipit 2, sėmundjet kardiovaskulare CVD dhe tumoret.

Konsensusi i fundit mbi piramidėn ushqimore mesdhetare pėrfshin jo vetėm konsumin dhe porcionet e grupeve tė veēanta ushqimore, por edhe ndjekjen e njė stili jetese korrekt (stėrvitje tė rregullt dhe pushim adekuat), tė cilat, sė bashku, janė tė pėrshtatur nė "Stilin e jetesės mesdhetare" (ML).

Dieta mesdhetare ėshtė njė mėnyrė jetese, mė shumė se njė listė ushqimesh dhe bazohet nė njė piramidė ushqimore.

Nė bazėn e piramidės ka shumė perime, fruta dhe drithėra (mundėsisht integrale), ushqime tė cilat duhen konsumuar ēdo ditė. Duke u ngjitur lart, gjejmė qumėsht dhe derivate me pak yndyrė (si p.sh. kosi) tė mbuluara nė 2-3 porcione nė ditė prej 125 ml. Vaji i ullirit ekstra i virgjėr kėshillohet  tė konsumohet i papėrpunuar dhe pa e tepruar me sasinė (3-4 lugė gjelle nė ditė), sė bashku me hudhrėn, qepėn, erėzat dhe barishtet aromatike tė cilat nė vend tė kripės janė erėzat mė tė mira pėr gatimet e stilit mesdhetar. Yndyrat e tjera tė mira, pėrveē atyre tė vajit, sigurohen nga arrat dhe ullinjtė, nė njė ose dy porcione ditore prej 30 g.

Nė majėn e piramidės ushqimore janė ushqimet qė duhen konsumuar jo ēdo ditė, por ēdo javė, janė ato ushqime qė sigurojnė kryesisht proteina, ndėr tė cilat mė i rekomanduar ėshtė peshku dhe bishtajoret me tė paktėn dy porcione nė javė secila, mishi i shpendėve 2-3 porcione, vezėt 1-4 kokrra nė javė, djathėrat jo mė shumė se dy porcione 100 gr ose 50 gr nėse janė me erėza.

Sė fundi, nė majė tė piramidės janė ushqimet qė duhen konsumuar me masė: dy porcione ose mė pak nė javė pėr mishin e kuq (100 g) ndėrsa tė pėrpunuarit (si sallami) duhen konsumuar edhe mė me masė (njė porcion nė javė 50 g ose mė pak). Nė fund, ėmbėlsirat, duhet tė konsumohen sa mė pak.

Ndėrsa shumė studime tė literaturės janė fokusuar nė efektet e secilit artikull tė ML-sė individuale (pėr shembull, niveli i aktivitetit fizik-BP ose ushqyerja), nuk ka tė dhėna pėr ndikimin nė shėndetin oral tė kombinimit tė pėrbėrėsve individualė tė ML-sė ose ML nė tėrėsi.

Ndėrsa provat grumbullohen nė lidhje me potencialin anti-inflamator tė MD-sė, nga ana tjetėr nuk ka asnjė provė nė lidhje me ndikimin sinergjik/antagonist tė aderimit si ndaj MD-sė ashtu edhe ndaj PA-sė nė shėndetin periodontal.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė Journal of Periodontology, autorėt kanė vlerėsuar lidhjen midis ndjekjes sė njė diete mesdhetare (MD) dhe nivelit tė aktivitetit fizik (PA) me gjendjen periodontale. Nė studim u pėrfshinė 235 individė.

Zbatimi i dietės mesdhetare MD dhe niveli i PA-sė u regjistruan pėrmes njė pyetėsori tė pėrbėrė nga 15 artikuj tė vėrtetuar nga Food Frequency Questionnaire. Tė gjithė pjesėmarrėsit gjithashtu iu nėnshtruan njė ekzaminimi tė plotė klinik periodontal.

Raporti i mundėsive (OR) dhe raporti i rregulluar (95% interval besimi) u llogaritėn pėr tė vlerėsuar lidhjen midis marrjes sė MD-sė, nivelit tė presionit tė gjakut dhe ashpėrsisė sė periodontitit.
Njė model regresioni logjistik me shumė variabla u ndėrtua pėr tė vlerėsuar ndikimin e kombinimit tė marrjes sė ulėt tė MD-sė dhe presionit tė ulėt tė gjakut nė prevalencėn e periodontitit tė stadit III/IV.

Rezultatet

OR-tė e rregulluara pėr periodontitin e stadit III/IV rezultoi tė ishin 1.65 (0.84 deri nė 3.28; P= 0.42) pėr presionin e ulėt tė gjakut dhe 5.63 (3.21 deri nė 9, 84; P = 0.00) pėr shkak tė marrjes sė ulėt tė dietės mesdhetare MD.

Modeli pėrfundimtar i regresionit logjistik me shumė variabla prodhoi OR=10.23 (4.01, 26.09; P = 0.00] tė periodontitit tė stadit III/IV nė subjektet tė cilėt ndiqnin dietėn mesdhetare MD dhe presion tė ulėt tė gjakut.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se individėt qė ndjekin njė mėnyrė jetese tė karakterizuar nga kombinimi i dietės sė dobėt mesdhetare MD dhe mungesės sė ushtrimeve tė rregullta kanė 10 herė mė shumė mundėsi pėr tė zhvilluar forma tė rėnda tė periodontitit.

Implikimet klinike

Studimi aktual tregoi se individėt qė ndjekin njė mėnyrė jetese tė karakterizuar nga njė dietė e varfėr mesdhetare MD kanė mė shumė gjasa tė kenė manifestime tė rėnda tė periodontitit, pavarėsisht nga niveli i presionit tė gjakut.

Megjithatė, nevojiten kėrkime tė mėtejshme pėr tė sqaruar pėrgjigjen periodontale ndaj zbatimit tė fazės 1 tė trajtimit periodontal me sesione kėshillimore pėr ushqimin dhe PA-nė.

Studimi aktual ka disa kufizime: dizajni ndėrseksional nuk lejon njė vlerėsim gjatėsor tė marrėdhėnies shkak-pasojė midis ekspozimit dhe rezultatit, dhe pėr kėtė arsye ai mund tė pėrdoret vetėm pėr tė ndėrtuar njė hipotezė.

Pėr mė tepėr, ky dizajn gjithashtu nuk lejon tė hetohet nė mėnyrė adekuate shkakėsia e kundėrt (d.m.th. efekti i periodontitit nė kapacitetin ushqyes dhe ndryshimet nė dietė). Pėr mė tepėr, vlerėsimet e pyetėsorėve dhe rezultatet e grafikut periodontal janė kryer nga tė njėjtėt ekzaminues, kėshtu qė rezultatet nuk janė vlerėsuar nė mėnyrė tė verbėr. Gjithashtu, tė gjithė pjesėmarrėsit jetonin nė zona urbane ose periferike pranė Sienės (Itali), ku shumica dėrrmuese e tė rriturve janė kaukazianė; prandaj, ēdo ndryshueshmėri nė rezultatin e lidhur me pėrkatėsinė etnike mund tė mos jetė zbuluar.

Prandaj nevojiten kėrkime tė mėtejshme cilėsore pėr tė konfirmuar tė dhėnat e marra nė kėtė studim.

Pėr mė shumė informacion:

Marruganti C, Traversi J, Gaeta C, Ferrari Cagidiaco E, Parrini S, Discepoli N, Grandini S. Adherence to Mediterranean diet, physical activity level, and severity of periodontitis: results from a university-based cross-sectional study. J Periodontol agosto 2022;93:1218-32.

 

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D