Krahasim i teknikave tė ndryshme spliting nė gjurmėt implantare

Implantologji | 16 Shtator 2022 |

Krahasim i teknikave tė ndryshme spliting nė gjurmėt implantare


Trajtimi me implant dentar ėshtė kthyer nė njė komponent thelbėsor nė stomatologjinė bashkėkohore dhe saktėsia e procedurave protetike nė kėtė fushė mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė suksesin e pėrgjithshėm afatgjatė.

Forcat e parregullta dhe tė ēekuilibruara pėr shkak tė mungesės sė pėrshtatjes sė protezės mund tė ēojnė nė komplikime biologjike (humbje kockore peri-implantare), mekanike (prishje ose frakturė tė materialit ose strukturės sė veshjes) dhe teknikave (thyerje ose lirim tė vidės dhe frakturė tė implantit).

Faza fillestare vendimtare nė realizimin e protezės ėshtė gjurma, e cila pėr arsyet e renditura mė lart duhet tė jetė sa mė e saktė.

Disa studime tė literaturės kanė treguar se splinting i transferimeve tė implantit rrit saktėsinė e gjurmės, megjithatė, nuk ka konsensus nė literaturėn shkencore se cili material dhe teknikė janė mė tė pėrshtatshmet pėr transferimin e splinting ose komponentėve tė tjerė protetikė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė fundit, qė do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Dentistry, autorėt kanė vlerėsuar faktorin kohė nė stabilitetin dimensional tė strategjive tė ndryshme tė implanteve tė pėrdorura nė rrjedhėn konvencionale dhe dixhitale tė punės.

Dhjetė palė implante analogė u fiksuan nė njė shufėr ēeliku inox.

U vlerėsuan tetė strategji splinting (n=10):
1. splinting me suva me impresion tip I (PLA);
2. splinting me rrėshirė akrilike vetė-kuruese, me teknikėn e prerjes dhe ribashkimit (PTR);
3. splinting me rrėshirė akrilike tė lehtėsuar, duke pėrdorur teknikėn e prerjes dhe ribashkimit (ILC);
4. splinting me rrėshirė akrilike tė lehtėsuar pa prerje dhe ribashkim (ILN);
5. splinting me material pėr regjistrimin e pickimit VPS (SBR);
6. splinting me material pėr regjistrimin e pickimit bis-akrilik (LXB);
7. splinting me rrėshirė kompozite bis-akrilike (PTP);
8. splinting me printim 3D (3DP).

Pėr secilin grup, gjurma e pozicionit tė transfertave u skanua me njė skaner laboratorik nė kohė tė ndryshme:
me transferta jo tė splintuara (koha bazale);

2 orė pas splinting;
24 orė pas splinting.

Matja dhe krahasimi i distancės, distanca vertikale, devijimet e kėndit tė rrotullimit midis mbulesave gjurmės u bė nėpėrmjet njė softueri.

Rezultatet

Tė gjitha llojet e materialeve treguan devijime dimensionale. Pas 2 orėsh splinting devijimi mė i ulėt i distancės u regjistrua nė grupin PTR (15,4 ± 6,15μm), devijimi vertikal mė i ulėt nė grupin ILC (19,2 ± 27,37μm), devijimi kėndor mė i ulėti nė grupin ILC (0,08 ± 0,1°), rrotullimi mė i ulėt nė grupin LXB (0,2 ± 0,24°).

Duke krahasuar rezultatet 2 dhe 24 orė pas lidhjes sė ballafaqimeve tė gjurmės, ndryshime statistikisht domethėnėse nė distancė u regjistruan nė PLA (-5,6±5,95µm), PTR (5,5±7,01µm), ILN (19,2±14,26µm), PTP (23,8±12,55µm).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se saktėsia mė e mirė dimensionale ėshtė vėrejtur nė grupin nė tė cilin ėshtė kryer splinting me rrėshirė akrilike tė lehtėsuar, me teknikėn e prerjes dhe ribashkimit ( ILC), pasuar nga grupi nė tė cilin splinting ėshtė kryer me rrėshirė akrilike vetė-kuruese, me teknikėn e prerjes dhe ribashkimit (PTR) dhe nė splinting e printuar 3D (3DP).

Implikimet klinike

Zgjedhja e saktė e teknikės sė splinting dhe koha e kurimit mund tė rrisė saktėsinė e gjurmės konvencionale ose dixhitale.

Teknikat e fiksimit tė materialit tė ngurtė, kurimi i duhur dhe kompensimi i tkurrjes sė materialit prodhojnė rezultatet mė tė mira.

Pėr mė shumė informacion:

Rutkunas V, Bilius V, Simonaitis T, Auskalnis L, Jurgilevicius J, Akulauskas M. The effect of different implant impression splinting techniques and time on the dimensional accuracy: an in vitro study. J Dent 2022;doi: https://doi.org/10.1016/j.jdent.2022.104267.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D