Korrelacioni ndėrmjet gastritit dhe problematikave dento-periodontale

Parodontologji | 2 Shtator 2022 |

Korrelacioni ndėrmjet gastritit dhe problematikave dento-periodontale


Helicobacter pylori (H.pylori) ėshtė njė bakter spiral gram-negativ qė transmetohet nėpėrmjet rrugės fekalo-orale, temperatura optimale e tė cilit varion nga 36 nė 42°C dhe ka njė pH optimal midis 5 dhe 7.

Pylori ėshtė i lidhur ngushtė me sėmundje tė ndryshme, ndėr tė cilat: gastriti, njė rrezik nė rritje i zhvillimit tė kancerit tė ezofagut, kancerit tė stomakut dhe limfomės sė indit limfoid tė mukozės.

Disa studime tė literaturės kanė treguar se prania e sasive tė larta tė Helicobacter pylori nė zgavrėn e gojės mund tė predispozojė pėr njė shfaqje mė tė madhe tė sėmundjeve orale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė Journal of Peridodontology, autorėt kanė vlerėsuar lidhjen ndėrmjet kolonizimit gastrik tė H. pylori dhe orale dhe midis kolonizimit oral tė H. pylori dhe fillimit tė problemeve orale dhe dentare.

Studimi u krye nė Universitetin King Fahad nė Khobar, Arabinė Saudite lindore dhe morėn pjesė pacientėt e shtruar nė njėsinė e endoskopisė tė cilėt iu nėnshtruan ekzaminimit oral klinik. U  regjistruan dhe analizuan tė dhėnat rreth sasisė sė pllakės bakteriale orale tė dhėmbėve tė prishur (D), sasia e dhėmbėve tė mbyllur (F), sasia e dhėmbėve mungues (M), thellėsia e xhepave periodontal (PPD), humbja e ngjitjes klinike (AL) dhe gjakderdhja gengivale.

Gjithashtu u regjistruan tė dhėna pėr moshėn, gjininė, zakonet e higjienės orale nė shtėpi, pėrdorimin e furēės sė dhėmbėve dhe fillit dentar dhe zakonet e pirjes sė duhanit, tė cilat u morėn pėrmes njė pyetėsori.

Mostrat e pllakės dentare u mblodhėn nga kėta pacientė dhe u analizuan me PCR pėr H. pylori orale. U kryen biopsi tė marra me gastroskopi pėr tė vlerėsuar praninė e gastritit dhe tė H. pylori gastrike.

Analiza e regresionit u pėrdor pėr tė vlerėsuar ndryshimet midis pacientėve me dhe pa gastrit, midis pacientėve me H. pylori orale dhe H. pylori gastrike nė vendet me gjakderdhje gingivale, PPD, CAL, D, M dhe F.

Rezultatet

Nė studim u pėrfshinė gjithsej 100 pacientė. Shumica prej tyre lanin dhėmbėt ēdo ditė (82.6%) dhe kishin arsim universitar (45.7%). Prej tyre, 34.2% kishin H. pylori gastrike dhe 5% kishin H. pylori orale.
Nuk u vu re asnjė lidhje domethėnėse midis pėrqindjes sė vendeve me gjakderdhje gengivale, rritje tė PPD, AL, F dhe pranisė sė gastritit.

Pacientėt me gastrit, nga ana tjetėr, kishin njė numėr dukshėm mė tė lartė tė dhėmbėve tė prishur dhe tė humbur krahasuar me pacientėt pa gastrit (P = 0.03).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e dala nga ky studim, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se prania e H. pylori gastrike nė nivel oral te pacientėt me higjienė tė mirė orale dhe status tė moderuar socio-ekonomik nuk ėshtė i lidhur ndjeshėm me patologjitė periodontale.Pacientėt me gastrit, nga ana tjetėr, janė tė prirur tė kenė njė numėr mė tė madh dhėmbėsh tė prishur dhe tė humbur.

Pėr mė shumė informacion:

Alagl AS, Abdelsalam M, El Tantawi M, Madi M, Aljindan R, Alsayyah A, AlHumaid J, Hussameddin AM, Alsulaiman RM, AlQurain A. Association between Helicobacter pylori gastritis and dental diseases: a cross-sectional, hospital-based study in Eastern Saudi Arabia.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D