Higjiena e duhur orale pėrmirėson statusin konjitiv te tė moshuarit

Konservativė | 30 Gusht 2022 |

Higjiena e duhur orale pėrmirėson statusin konjitiv te tė moshuarit


Higjiena e duhur orale dhe vizitat e rregullta dentare mund tė ndihmojnė nė ngadalėsimin e rėnies sė aftėsisė konjitive si pasojė e plakjes, edhe pse ende nuk ka tė dhėna tė mjaftueshme pėr tė krijuar njė lidhje shkak-pasojė. Kėto pėrfundime, tė publikuara nė Journal of the American Geriatrics Society, vijnė nga rishikimi i parė sistematik qė synon tė qartėsojė ēdo marrėdhėnie midis shėndetit oral dhe sferės njohėse, dy fusha tė rėndėsishme kėrkimore qė kanė tė pėrbashkėta tė moshuarit, njė pjesė e popullsisė qė vazhdon tė rritet dhe qė mbi moshėn 70 vjeē ndikohet nė 36% tė rasteve nga ndonjė formė e deficitit konjitiv.

"Dėshmitė klinike sugjerojnė se problemet e shėndetit oral rriten ndjeshėm te tė rriturit e moshuar me dėmtim konjitiv, veēanėrisht ata me demence", tha autorja kryesore e studimit Bei Wu, duke vėnė nė dukje se shumė nga faktorėt e lidhur me shėndetin e dobėt oral pėrfshirė edhe ushqimin e dobėt dhe sėmundjet sistemike si diabeti dhe sėmundjet kardiovaskulare janė gjithashtu tė lidhura me funksionin e dobėt konjtiv. Pėr tė kėrkuar njė lidhje midis shėndetit oral dhe statusit konjitiv, Wu dhe kolegėt e saj analizuan studimet ndėr-seksionale dhe gjatėsore tė botuara nė periudhėn 1993-2013.

Disa masa tė shėndetit patologjik oral, duke pėrfshirė numrin e ulėt tė dhėmbėve, njė sasi tė madhe tė prishjes sė dhėmbėve dhe praninė e sėmundjes periodontale, raportohen nga disa tė lidhura me njė rrezik nė rritje tė rėnies sė aftėsisė konjitive ose demencės, ndėrsa tė tjerėt nuk kanė qenė nė nė gjendje tė konfirmojė asnjė formė lidhjeje ndėrmjet patologjive orale dhe atyre konjitive", shkruajnė studiuesit, duke specifikuar se pavarėsisht tė dhėnave kontradiktore, rezultatet e metaanalizės sugjerojnė njė lidhje midis kushteve tė kėqija periodontale, siē ėshtė gengiviti kronik, dhe njė pėrkeqėsimi mė tė madh tė aftėsisė konjitive. "Pėr tė sqaruar mė mirė temėn, ne kemi nevojė pėr studime tė kryera nė seri mė tė mėdha rastesh duke pėrdorur matje tė standardizuara tė statusit konjitiv dhe shėndetit oral", pėrfundon Wu.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D