Kandidoza orale. Shkaqet dhe trajtimi

Patologji dhe Mjeksi Orale | 26 Gusht 2022 |

Kandidoza orale. Shkaqet dhe trajtimi


Kandidoza orale ėshtė riprodhimi i tepėrt i njė kėrpudhe e cila, nė vetvete, ėshtė pjesė e florės bakteriale natyrale rezidente nė organizmin tonė. Nė kėto raste, pėr trajtimin e saj mund tė pėrdoret njė xhel ngjitės oral me bazė mikonazoli. Kjo ėshtė njė molekulė antifungale imidazolike, mekanizmi i sė cilės ndryshon nė varėsi tė pėrqendrimit tė pėrdorur.

Nė pėrqendrime tė ulėta, bari ndėrvepron me citokromin P450 fungin duke penguar kalimin nė biosintezėn e ergosterolit; kjo ēon nė ndryshimin e shumė funksioneve tė membranės mykotike, me pasojė ndalimin e replikimit.

Nė pėrqendrime tė larta, mikonazoli ndėrvepron drejtpėrdrejt me lipidet e membranės, duke shkaktuar rrjedhjen e pėrbėrėsve tė qelizės fungine; gjithashtu, ndėrhyn me enzimat peroksimale, duke shkaktuar akumulimin e peroksidit dhe vdekjen e qelizės.

Duket se efektet fungistatike tė barit janė tė lidhura me frenimin e sintezės sė steroideve tė membranės dhe atyre fungicide, me njė ulje tė funksionit tė barrierės sė vetė membranės.
 
Mikonazoli vepron kundėr shumė patogjeneve fungine

Mikonazoli ėshtė aktiv kundėr shumė agjentėve patogjenikė funginė dhe in vitro, kundėr baktereve grampozitive, duke pėrfshirė disa streptokokė dhe stafilokokė. Nė trajtimin e kandidozės orale dhe intestinale, mikonazoli mund tė administrohet nga goja si njė xhel 2% pėr t'u mbajtur nė gojė pėr aq kohė sa tė jetė e mundur dhe qė duhet aplikuar deri nė katėr herė nė ditė. Bari duket se ėshtė mė efektiv sesa terapia me lazer me intensitet tė ulėt pėr tė luftuar kandidozėn orale, duke demonstruar efikasitet tė mirė, me njė profil sigurie po aq tė vlefshėm. Nė fakt, raportohen vetėm disa raste tė manifestimeve gastrointestinale. Ėshtė interesante qė aplikimi i xhelit me bazė mikonazoli duket si alternativa mė e mirė pėr tė shmangur rikthimet afatgjata tė infeksionit.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 1 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D