Infarkti i miokardit dhe periodontiti. Rreziku dyfishohet nė rastet e diabetit tė pakontrolluar

Parodontologji | 22 Gusht 2022 |

Infarkti i miokardit dhe periodontiti. Rreziku dyfishohet nė rastet e diabetit tė pakontrolluar


Sipas njė studimi tė publikuar nė Diabetes Care dhe tė koordinuar nga Anna Norhammar, nė tė cilin morėn pjesė rreth 800 pacientė tė cilėt kishin pasur njė infarkt, krahasuar me shumė individė tė grupit tė kontrollit, qė nuk kishin pasur sulme kardiake, nė diabetin e padiagnostikuar ose te pacientėt qė kanė vėshtirėsi nė kontrollin e sheqerit nė gjak, mund tė dyfishohen mundėsitė pėr tė zhvilluar infarkt miokardi ose periodontit, sėmundja qė pėrfshin gengivat dhe qė mund tė shkaktojė rėnie tė dhėmbėve.

Studiuesit  i ndanė pjesėmarrėsit sipas niveleve tė tyre tė sheqerit nė gjak, duke zbuluar se pacientėt me vėshtirėsi pak a shumė serioze pėr tė kontrolluar glukozėn nė gjak ose qė deri nė atė moment nuk ishin diagnostikuar me diabet, kishin dy herė mė shumė tė ngjarė tė kishin pasur njė infarkt paraprak. Nė mėnyrė tė ngjashme, edhe diabeti i padiagnostikuar ka qenė i lidhur me njė  rrezik tė dyfishtė pėr periodontit.

"Nga tė dhėnat tona del se kontrolli glicemik ėshtė njė faktor rreziku si pėr periodontitin, ashtu edhe pėr infarktin dhe se lidhja mes sėmundjes gengivale dhe diabetit tė padiagnostikuar shton mė tej rrezikun pėr infarkt", thekson autorja.

Francesco Purrello, profesor nė Universitetin e Katanias komenton: "Ky ėshtė njė studim i mirėfilltė qė konfirmon se ėshtė e nevojshme tė shtohen pėrpjekjet pėr tė zbuluar rastet e diabetit tė padiagnostikuar, duke krijuar njė kontakt gjithnjė e mė tė ngushtė mes diabetologėve, kardiologėve dhe dentistėve.

"Nė veēanti, nė qendrat e diabetologjisė, duke futur kontrollin e dhėmbėve mes atyre tė komplikacioneve kronike tė diabetit, diagnostikohen herėt dhe trajtohen mė mirė sėmundjet periodontale tė hershme qė pėrndryshe, do tė pėrkeqėsoheshin. Anasjelltas, nė klinikat dentare, futja e glicemisė si njė ekzaminim rutinė, shpesh zbulon rastet e diabetit qė nuk janė diagnostikuar deri nė atė ēast", pėrfundon eksperti.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D