A varet jetėgjatėsia e dhėmbit dhe kohėzgjatja e restaurimit ngjitės nga sasia e dentinės sė hequr gjatė pėrgatitjes?

Konservativė | 28 Qershor 2022 |

A varet jetėgjatėsia e dhėmbit dhe kohėzgjatja e restaurimit ngjitės nga sasia e dentinės sė hequr gjatė pėrgatitjes?

Nga Arianna Bianchi


Aktualisht, konceptet moderne nė lidhje me lezionet karioze nga parandalimi i tyre, te etiologjia dhe diagnoza e hershme, lejojnė trajtime gjithnjė e mė konservative, duke ndjekur kėshtu njė metodologji minimale invazive.

Qėllimi i provės klinike tė rastėsishme shumėqendrore nga Pereira et al., botuar nė Caries Research nė 2021, ishte tė vlerėsonte qėndrueshmėrinė e pulpės dhe shkallėn e mbijetesės sė restaurimeve ngjitėse tė vendosura nė dhėmbėt e pasmė tė qumėshtit pas heqjes jo selektive (NSCR) ose selektive (SCR ) tė indeve karioze pėr njė periudhė prej 33 muajsh.

Materiale dhe metoda

Studimi ėshtė njė provė klinike e dyfishtė e verbėr, me pėrzgjedhje rastėsore, shumėqendrore qė pėrfshiu 278 restaurime tė kryera nė periudhėn 2013-2015.

Trajtimet u vlerėsuan pėr njė periudhė prej 33 muajsh nga 4 specialistė tė ndryshėm qė operojnė nė 4 qendra tė ndryshme universitare.

Nė studim u pėrfshinė edhe fėmijėt e moshės 4-8 vjeē, me tė paktėn dy molarė me lezione karioze tė pėrfshirė nė dentinė.

Kriteret e pėrfshirjes ishin:
• molarėt primar me lezione karioze aktive tė moderuara;
• kontakti okluzal me antagonistin dhe kontakti proksimal;
• lezione tė kufizuara nė sipėrfaqet okluzale ose tė mbyllura-proksimale;
• mungesa e diagnozės klinike dhe radiografike tė pulpitit tė pakthyeshėm ose nekrozės sė pulpės.

U pėrjashtuan nga studimi pacientėt qė kishin shenja tė rėnda klinike tė bruksizmit, erozionit, fluorozės dhe/ose hipoplazisė ose probleme motorike sistemike.

Pjesėmarrėsit iu nėnshtruan procedurave tė mėposhtme: pas anestezisė lokale dhe izolimit me digėn prej gome, lezioni u aksesua, kur ishte e nevojshme me njė frezė diamanti me shpejtėsi tė lartė dhe dhėmbi u pėrzgjodh rastėsisht nė grupin e testit (SCR) ose nė atė tė kontrollit (NSCR).

Fillimisht u krye njė heqje e plotė e kariesit nga muret anėsore tė kavitetit nėpėrmjet pėrdorimit tė ekskavatorėve dhe gėrvishtjeve me shpejtėsi tė ulėt dhe mė pas, sipas pėrzgjedhjes ose u krye njė SCR (pėr tė cilėn u hoq vetėm dentina e ēorganizuar nė murin e pulpės derisa tė fitohej njė konsistencė lėkurore) ose njė NSCR (pėr tė cilėn e gjithė dentina e kariesit u hoq nga muri i pulpės, me tė njėjtat instrumente, derisa arriti nė dentinėn e fortė).

Nėse ekspozimi i pulpės dentare ka ndodhur gjatė fazave tė pėrgatitjes, dhėmbi ėshtė trajtuar nė mėnyrė adekuate (duke kryer pulpotominė me sulfat ferrik).

Zgavra u la me ujė tė distiluar dhe mė pas u tha.

Tė dy grupet morėn mbrojtje tė kompleksit dentinė-pulpė me njė shtresė hidroksidi kalciumi, e ndjekur nga gravimi i smaltit me acid fosforik 37% pėr 30 sekonda dhe dentinė pėr 15 sekonda.

Nė fund, zgavra u la me ajėr/ujė dhe u tha me kujdes me pambuk steril. Tė gjitha kavitetet u restauruan mė pas me rrėshirė kompozite, pas hibridizimit me njė sistem ngjitės. U hoq diga e gomės dhe u rregullua okluzioni.

Nga 7 deri nė 30 ditė pas procedurave, restaurimet iu nėnshtruan pėrfundimit dhe lustrimit dhe u kryen ekzaminimet pėrkatėse radiografike dhe klinike.

Rezultatet dhe pėrfundimet

Mostra pėrfshiu 278 restaurime (137 NSCR dhe 141 SCR) pėr njė total prej 107 subjektesh. Tė gjithė pacientėt dhe restaurimet u vlerėsuan nė 6, 12, 18, 24 dhe 33 muaj tė ndjekjes.
Pas ndjekjes klinike, restaurimet e kryera nė tė dy trajtimet paraqitėn njė shkallė tė ngjashme mbijetese, megjithėse NSCR prodhoi mė shumė ekspozime tė pulpės si njė ndėrlikim intraoperativ.

Rezultatet e studimit zbuluan njė shkallė tė kėnaqshme tė mbijetesės sė pėrgjithshme tė restaurimeve.
Nė total, shkalla e mbijetesės ishte 87.1% pas 33 muajsh (85.4% pėr NSCR dhe 88.7% pėr SCR), rezultate tė ngjashme dhe tė krahasueshme me ato tė studimeve tė tjera tė publikuara mė parė.

Pėr mė shumė informacion:

Pereira JT, Klöckner Knorst, Ardengh JTM, Piva F, Pettorossi Imparato JC, Olegaìri IC, Melgar Hermoza RA, del Carmen Armas-Vega A, Borba de Araujoa F. Pulp vitality and longevity of adhesive restorations are not affected by selective carious removal: a multicenter clinical trial. Caries Res 2021;55:55-62.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D