Shėndeti oral nė tremujorin e parė tė shtatzėnisė

Higjiena dhe Parandalimi | 23 Qershor 2022 |

Shėndeti oral nė tremujorin e parė tė shtatzėnisė


Shtatzėnia ėshtė njė moment pėrcaktues pėr shėndetin oral tė fėmijės sė palindur; fėmija lind pa baktere nė gojė dhe i merr ato nga bota e jashtme dhe nga kontakti me njerėzit. Nė veēanti nga nėna, pasi ajo ėshtė personi mė i afėrt me tė porsalindurin. Ėshtė njė proces i pashmangshėm, por nėse mund tė parandalohet njė kontaminim i konsiderueshėm, fėmija do tė pėrfitonte shumė.

Ndėrhyrjet dentare nė tremujorin e parė

Tremujori i parė i shtatzėnisė, si dhe i fundit, janė dy periudhat mė pak tė pėrshtatshme pėr procedurat dentare. Nė raste urgjencash indikohet vetėm terapi mjekėsore, pėr tė shtyrė ēdo trajtim nė tremujorin e dytė. I cili ėshtė momenti mė i pėrshtatshėm pėr tė kryer trajtime dentare pėr gruan shtatzėnė.

Rėndėsia e masave parandaluese

Duke u kthyer nė tremujorin e parė, pasi tė konfirmohet fakti qė kujdesi dentar ėshtė i kundėrindikuar, atėherė nėna do tė jetė nė gjendje t'i pėrkushtohet masave shumė tė rėndėsishme parandaluese pėr vazhdimin e shtatzėnisė; njė regjim shpėlarjeje, ndoshta gjatė higjienės orale nė mbrėmje, me klorheksidinė dhe fluor duhet tė jetė baza pėr njė mbėshtetje sistematike pėr higjienėn e gojės. Kėto shpėlarje duhet tė kenė njė bazė ditore dhe javore, pra njė javė me klorheksidin - njė dezinfektues i fuqishėm - i ndjekur nga tre javė shpėlarje me fluor do tė lejojė tė mbajė ngarkesėn bakteriale tė ulėt e cila, gjatė shtatzėnisė, nuk do tė pėrhapet pėrtej njė kufiri tė caktuar. Duke i pėrsėritur kėto procedura gjatė gjithė periudhės sė shtatzėnisė, goja e nėnės do tė ketė njė ngarkesė mė tė vogėl bakteriale dhe do tė reduktohet kontaminimi pėr tė porsalindurin.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D