Infeksionet e rėnda odontogjene qė kėrkojnė hospitalizim

Parodontologji | 21 Qershor 2022 |

Infeksionet e rėnda odontogjene qė kėrkojnė hospitalizim


Infeksionet e rėnda odontogjene sė fundmi, janė kthyer nė njė arsye tė zakonshme pėr vizitat nė dhomėn e urgjencės dhe hospitalizimet.

Kėto infeksione mund tė lokalizohen nė zgavrėn e gojės dhe tė pėrparojnė pėrmes rrugės me mė pak rezistencė pėr tė pėrfshirė hapėsirat fasciale tė kokės dhe qafės.

Ecuria klinike e infeksioneve odontogjene ėshtė shumė e paparashikueshme dhe pėrparimi i tyre nė infeksione tė rėnda odontogjene (SOI) mund tė ēojė nė kompromis tė rrugėve tė frymėmarrjes, sepsė, mediastinit zbritės, sindromėn Lemierre dhe osteomielit.

Nė situata tė caktuara, infeksionet odontogjene mund tė pėrhapen nė atė masė sa tė shkaktojnė njė pėrgjigje sistemike inflamatore.

Disa faktorė lokalė dhe sistemikė, duke pėrfshirė: diabetin melit tė pakontrolluar, imunosupresionin dhe radioterapinė, mund tė rrisin rrezikun e pacientit pėr tė pėrjetuar SOI.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje retrospektive, tė botuar nė Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral radiology, autorėt pėrcaktuan nėse gjatė hospitalizimit  pėr infeksione tė rėnda odontogjene nivelet e disa shėnjuesve tė serumit (proteina C-reaktive [PCR]), numėrimi i qelizave tė bardha tė gjakut (WBC), glukoza dhe temperatura e trupit mund tė lidhen me ashpėrsinė e infeksioneve.

Nė kėtė pėrmbledhje u analizuan pacientėt hospitalizuar pėr trajtimin e infeksioneve tė rėnda odontogjene (SOI) pėr njė periudhė 5-vjeēare (2016-2020) dhe u caktuan sipas pikės sė ashpėrsisė (SS) nė Grupin A (me rezultatin 5) dhe Grupi B ata me SS <5.

Nivelet e shėnjuesve tė serumit dhe temperatura nė pranim u mblodhėn dhe u bėnė krahasime midis Grupit A dhe Grupit B pėr nivelet e shėnuesve nė serum dhe temperaturėn e trupit nė pranim me 2-kampion t-test.

Rezultatet

Mesatarja e PCR-sė nė serum dhe temperatura nė pranim midis 2 grupeve nuk ishin statistikisht dhe dukshėm tė ndryshme (P> 0,05). Numri mesatar i qelizave tė bardha tė gjakut dhe glukoza nė gjak gjatė pranimit ishin dukshėm tė ndryshme midis 2 grupeve (pėrkatėsisht P = 0,001 dhe P = 0,036).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se te pacientėt e shtruar nė spital pėr infeksione tė rėnda odontogjene, glicemia dhe rruazat e bardha tė gjakut nė momentin hospitalizimit janė dukshėm mė tė larta.
Nga ana tjetėr, PCR-ja nė serum dhe temperatura e trupit nė momentin e pranimit nuk duhet tė konsiderohen si tregues adekuat prognostik tė ashpėrsisė sė infeksionit odontogjen.

Implikimet klinike

Identifikimi i niveleve tė ndryshme tė shėnjuesve nė serum ose matja e shenjave vitale te pacientėt hospitalizuar pėr infeksione tė rėnda odontogjene mund tė ndihmojė nė pėrcaktimin e ashpėrsisė dhe rrjedhės sė infeksioneve.

Pėr mė shumė informacion:

Yousef Hammad, Timothy W. Neal, Thomas Schlieve. Admission C-reactive protein, WBC count, glucose, and body temperature in severe odontogenic infections: a retrospective study using severity scores. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol giugno 2022;133:639-42).Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D