Vlerėsimi i fenotipit gengival dhe matja e trashėsisė sė tij. Metoda tė ndryshme nė krahasim

Parodontologji | 15 Qershor 2022 |

Vlerėsimi i fenotipit gengival dhe matja e trashėsisė sė tij. Metoda tė ndryshme nė krahasim


Studimet e literaturės tė publikuara sė fundmi kanė nxjerrė nė pah rolin vendimtar tė fenotipit gengival nė rezultatet estetike dhe nė ruajtjen e shėndetit tė gengivave.

Pėr shembull, kur pėrballemi me njė gjendje tė rėndėsishme inflamatore, fenotipi gengival ėshtė i sheshtė dhe shpesh ruan njė kufi gengival mė tė qėndrueshėm, ndėrsa recesioni gengival ndodh mė shpesh nė njė fenotip gengival mė tė hollė.

Pėr mė tepėr, nė funksion tė trajtimit estetik kirurgjikal tė zgjatjes sė gengivės koronale me mbulim tė rrėnjės, pėr njė rezultat estetik optimal ėshtė thelbėsore trashėsia e mjaftueshme e gengivės dhe matja e saktė e madhėsisė sė indeve tė buta periodontale pėr vendimin klinik dhe prognozėn estetike.

Sondimi transgengival konsiderohet si standard i artė pėr matjen e trashėsisė sė gengivės dhe pėrfshin shpimin me njė skedar endodontik ose tėrheqės pingul me gengivėn derisa tė arrihet rrėnja ose sipėrfaqja e kockės themelore dhe mund tė japė rezultate tė riprodhueshme dhe tė standardizuara.

Megjithatė, ėshtė njė metodė invazive qė ndonjėherė kėrkon pėrdorimin e anestezisė lokale me njė rritje tė vėllimit tė indeve tė buta pėr shkak tė depėrtimit tė saj dhe ndryshimit tė tė dhėnave tė matjes.

Matja e trashėsisė sė gengivės mund tė kryhet edhe me CBCT dhe ultratinguj, tė cilat janė metoda mė tė shpejta dhe mė komode pėr pacientėt nė krahasim me sondėn tradicionale transgengivale.

Tipologjia e kėrkimt dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė botuar sė fundmi nė Journal of Esthetic Restorative Dentistry, autorėt eksploruan saktėsinė diagnostikuese tė dy metodave joinvazive (CBCT dhe ultratinguj) pėr matjen e trashėsisė sė gengivės nė pozicione tė ndryshme dentare.

Autorėt kryen njė kėrkim sistematik duke pėrdorur PubMed (pėrfshirė Medline), PubMed Central, OVID, Cochrane Library, LILACS dhe OpenGrey. Tė gjitha studimet qė pėrfshijnė krahasimin midis CBCT, ultrazėrit dhe ekzaminimit tė drejtpėrdrejtė transgengival u pėrfshinė nė rishikim.

Rezultatet

Dymbėdhjetė studime u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar. Nuk u gjetėn dallime tė rėndėsishme midis matjeve tė CBCT-sė dhe sondimit transgengival nė dhėmbėt e pėrparme dhe tė pasme, dhe u vu re njė korrelacion i moderuar ndėrmjet kėtyre dy metodave.

Nė vend tė kėsaj, u gjet njė korrelacion i dobėt midis matjeve me ultratinguj dhe atyre tė marra pėrmes sondimit transgingival dhe njė ndryshim i lehtė, por statistikisht domethėnės u gjet nė krahasimin midis metodės me ultratinguj dhe sondimit transgengival nė zonėn e pasme.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se CBCT-ja mund tė konsiderohet njė metodė relativisht e besueshme pėr matjen e trashėsisė sė gengivės si nė zonėn e pėrparme ashtu edhe nė atė tė pasme nė krahasim me metodėn tradicionale direkte.

Pajisjet ekografike me ultratinguj ofrojnė saktėsi tė kufizuar nė zonėn e pasme, por janė relativisht tė krahasueshme me vlerėsimet e drejtpėrdrejta klinike nė atė tė pėrparme.

Implikimet klinike

Kufizimi kryesor i kėtij rishikimi ėshtė mungesa e njė protokolli standard pėr metodat e ndryshme tė analizuara tė matjes. Pėr CBCT-nė, pėr shembull, pėrdorimi i rrotullave tė pambukut, tėrheqėsve tė buzėve, etj. mund tė ndikojė nė saktėsinė e matjes.

Pėr mė tepėr, lartėsitė e ndryshme tė matjes nė lidhje me kufijtė gengival mund tė sjellin paragjykim informacioni nė studimet e pėrfshira. Kėta faktorė mund tė shpjegojnė pjesėrisht heterogjenitetin e lartė tė studimeve tė pėrfshira.

Prandaj, nevojiten kėrkime tė tjera pėr tė pėrcaktuar njė qasje tė qartė nė diagnostikimin e fenotipit gengival duke pėrdorur disa metoda dhe duke pėrfshirė protokollet e detajuara tė matjes.

Pėr mė shumė informacion:

Jiangyue Wang, Sa Cha, Qing Zhao, Ding Bai. Methods to assess tooth gingival thickness and diagnose gingival phenotypes: a systematic review. J Esthet Restor Dent giugno 2022;34:620-32.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D