Trajtimi i periodontitit pėrmes njė qasjeje tė kombinuar mes periodontologjisė dhe ortodoncisė. Mė mirė njė trajtim ortodontik i hershėm apo i vonė?

Parodontologji | 9 Qershor 2022 |

Trajtimi i periodontitit pėrmes njė qasjeje tė kombinuar mes periodontologjisė dhe ortodoncisė. Mė mirė njė trajtim ortodontik i hershėm apo i vonė?

Nga Lara Figini


Prania e ngjitjes sė rėndė periodontale dhe humbjes vertikale tė kockave me migrim patologjik tė dhėmbėve (PTM) ėshtė tipari kryesor klinik i periodontitit tė fazės IV, pėr tė cilin nevojitet njė qasje ndėrdisiplinore pėr tė kontrolluar infeksionin periodontal, pėr tė rindėrtuar defektet dhe pėr tė riorganizuar dhėmbėt e migruar.

Njė trajtim i tillė i plotė duhet tė pėrfshijė tre hapa: hapi i  parė ėshtė terapia periodontale, i dyti kirurgjia rigjeneruese periodontale dhe i treti terapia ortodontike (OT).

Megjithatė, ka vetėm tė dhėna tė kufizuara nė literaturė pėr kėto qasje tė kombinuara periodontale/rigjeneruese/ortodontike, pa udhėzime tė qarta nėse duhet kryer trajtim ortodontik menjėherė pas operacionit rigjenerues periodontologjik apo tė pritet pak kohė dhe tė kryhet trajtim ortodontik i vonė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė klinike multicentrale, me pėrzgjedhje rastėsore, tė publikuar nė Journal of Clinical Periodontology, autorėt krahasuan rezultatet e trajtimit ndėrdisiplinor tė kombinuar tė kirurgjisė rigjeneruese periodontale tė defekteve intrakockore ID tė fazės IV tė ndjekur nga terapia ortodontike e hershme OT (4 javė pas operacionit periodontal, grupi 1) ose tė pasuar nga terapia ortodontike e vonshme (6 muaj pas operacionit, grupi 2).

43 pacientė me periodontit tė fazės IV u randomizuan pėr tė marrė njė nga dy trajtimet ortodontike: herėt (n = 23) ose vonė (n = 20) pas operacionit rigjenerues tė ID-ve.

Rezultati kryesor i studiuar ishte ndryshimi nė nivelin e atashimit klinik (CAL) nė njė ID tė synuar 12 muaj pas operacionit.

Rezultatet dytėsore tė hulumtuara ishin ndryshimet nė thellėsinė e sondave tė xhepave (PPD), gjakderdhja gjatė sondės (BOP) dhe frekuenca e mbylljes sė xhepit periodontal.

Rezultatet

Nuk u gjetėn dallime statistikisht domethėnėse midis dy grupeve nė fitimin e CAL (5,4 mm [± 2,1 mm] pėr OT-nė e hershme; 4,5 mm [± 1,7 mm] pėr OT-nė e vonė. ). PPD-ja u reduktua me 4,2 mm (± 1,9 mm) nė grupin 1 dhe me 3,9 mm (± 1,5 mm) nė grupin 2 tė ortodoncisė sė vonė (p> 0,05).
Mbyllja e xhepit (PPD ≤4 mm) u arrit herėt nė 91% tė defekteve nė grupin 1 krahasuar me 85% nė grupin 2 tė ortodoncisė sė vonė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se nė trajtimin ndėrdisiplinor tė periodontitit tė stadit IV, ortodoncia mund tė fillohet qė 4 javė pas operacionit rigjenerues tė ID-ve me rezultate tė favorshme, duke reduktuar kėshtu kohėn e pėrgjithshme e trajtimit.

Implikimet klinike

Deri para disa vitesh, shumė autorė propozuan njė algoritėm tė supozuar periodontal pėr trajtimin e periodontitit tė rėndė, ku terapia ortodontike duhet tė fillojė jo mė herėt se 1 vit pas trajtimit rigjenerues periodontal.

Nė dritėn e tė dhėnave tė reja aktuale tė paraqitura nė kėtė studim, njė qasje e tillė e kujdesshme ėshtė e nevojshme tė rishikohet.

Sipas autorėve, nė fakt, OT-ja mund tė fillohet shumė mė herėt pa efekte tė dėmshme nė rezultatet e shėrimit dhe me perspektivėn e njė reduktimi tė kohės sė pėrgjithshme tė trajtimit pėr pacientin.

Pėr mė shumė informacion:

Karin Jepsen, Christina Tietmann, Eric Kutschera, Peter Wüllenweber, Andreas Jäger, Daniele Cardaropoli, Lorena Gaveglio, Ignacio Sanz Sanchez, Conchita Martin, Rolf Fimmers, Sųren Jepsen. The effect of timing of orthodontic therapy on the outcomes of regenerative periodontal surgery in patients with stage IV periodontitis: a multicenter randomized trial. J Clin Periodontol ottobre 2021;48:1282-92.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D