A ėshtė vėrtet efektive furēa elektrike e dhėmbėve?

Higjiena dhe Parandalimi | 2 Qershor 2022 |

A ėshtė vėrtet efektive furēa elektrike e dhėmbėve?

Nga Arianna Bianchi


Sa herė kanė bėrė stomatologėt dhe higjienistėt dentarė pyetjen fatale: "A ėshtė vėrtet mė e mirė njė furēė dhėmbėsh elektrike se ajo manuale?"

Pėrdorimi i furēės sė dhėmbėve ėshtė thelbėsor pėr heqjen e pllakės, shkaktarit kryesor tė gengivitit, i cili, nėse nuk trajtohet, rrezikon tė evoluojė nė periodontit.

Furēat elektrike tė dhėmbėve u prezantuan pėr herė tė parė nė vitet 1940 dhe qė atėherė format e tyre kanė ndryshuar pėr t'iu pėrshtatur mė mirė nevojave tė pacientėve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Disa rishikime tė literaturės kanė arritur tashmė nė pėrfundimin se furēat elektrike tė dhėmbėve janė nė fakt mė efektive se ato manuale nė heqjen e pllakės.

Por, cila furēė dhėmbėsh elektrike ėshtė mė e pėrshtatshme?

Njė pėrmbledhje sistematike e Cochrane rreth dhjetė vjet mė parė nuk gjeti dallime statistikisht domethėnėse midis furēave tė dhėmbėve elektrike me rrotullim dhe frekuencė tė lartė sonike, edhe pse disa studime tė mėvonshme sugjerojnė se furēat me lėvizje rrotulluese kanė efikasitet mė tė madh nė heqjen e pllakės.

Nė studimin e botuar nė International Journal of Dental Hygiene nė shkurt 2022, u krye njė rishikim sipas standardeve Cochrane, me pyetjen e mėposhtme PICO: bazuar nė studimet klinike tė kontrolluara (tė rastėsishme), cili ėshtė efektiviteti i njė furēe dhėmbėsh elektrike me njė teknologji sonike rrotulluese ose  me frekuencė tė lartė krahasuar me njė furēė dhėmbėsh manuale pėr heqjen e pllakės dentare pas njė veprimi tė vetėm larjeje te pjesėmarrėsit e shėndetshėm?

U identifikuan disa studime, sipas kritereve tė ndryshme tė pėrfshirjes, tė cilat krahasuan performancėn e furēave manuale tė dhėmbėve kundrejt rrotullimit ose frekuencės sė lartė sonike dhe disa studime tė tjera qė krahasuan dy llojet e furēave elektrike tė dhėmbėve.

Rezultatet

Mė pas u krye njė kėrkim nė bazat e tė dhėnave MEDLINE-PubMed dhe Cochrane-Central, i cili identifikoi 4467 dokumente unike.

Nga shqyrtimi i titujve dhe abstrakteve u krijuan 100 artikuj, tė cilėt mė pas u bėn pjese e njė teksti tė plotė.

Pas njė leximi tė kujdesshėm, tė gjerė dhe tė detajuar nga autorėt, 72 artikuj u pėrjashtuan, duke pėrshkruar kėshtu njė total prej 56 krahasimesh.

Konkluzionet

Megjithėse studimi ka disa kufizime (tė pėrshkruara nga vetė autorėt nė rrjedhėn e artikullit), autorėt konfirmojnė se furēat elektrike tė dhėmbėve janė nė fakt mė efektive se ato manuale nė heqjen e pllakės.

Midis llojeve tė ndryshme tė furēave tė dhėmbėve elektrike, duket se ato me lėvizje rrotulluese kanė performancė mė tė mirė se ato me frekuencė tė lartė sonike.

Pėr mė shumė informacion:

Thomasse TMJA, Van der Weijden FGA, Slot DE. The efficacy if powered toothbrushes: a systematic review and network meta-analysis. Int J Dent Hyg 2022;20:3-17.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D