Ndryshimet e mukozės sė gojės te pėrdoruesit e duhanit

Patologji dhe Mjeksi Orale | 31 Maj 2022 |

Ndryshimet e mukozės sė gojės te pėrdoruesit e duhanit

Nga Lara Figini


Zgavra e gojės ėshtė e veshur me mukozė tė keratinizuar dhe tė pakeratinizuar e cila vepron si njė pengesė fizike dhe ka disa funksione duke pėrfshirė ato mbrojtėse, sekretore dhe shqisore.

Te duhanpirėsit, shėndeti i zgavrės sė gojės dhe aftėsitė e saj janė nė rrezik, duke pėsuar ndryshime tė tilla si rritja e trashėsisė sė epitelit dhe rritja e keratinizimit.

Nė varėsi tė shpeshtėsisė, kohėzgjatjes dhe llojit tė duhanit tė pėrdorur, qelizat epiteliale mund tė pėsojnė ndryshime displazike dhe tė degjenerojnė nė ērregullime potencialisht malinje, veēanėrisht nė kancer oral nėse zakoni nuk ndėrpritet.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė Journal of Oral Maxillofacial Pathology, autorėt studiuan dhe hulumtuan nėse mund tė kishte njė korrelacion midis ndryshimeve nė mukozėn e gojės dhe konsumit tė duhanit nė mėnyrės se si ai konsumohet.

U ekzaminuan katėr mijė e pesėqind subjekte, nga tė cilėt pacientėt duhanpirės u identifikuan dhe klasifikuan si:
• Grupi A, nė tė cilin tymi vetėm pėrtypej;
• Grupi B, nė tė cilin tymi vetėm tymosej;
• Grupi C, nė tė cilin tymi tymosej dhe pėrtypej

Pėr secilin individ u pėrdor njė fletė rasti e para-formuar pėr njė regjistrim tė detajuar tė zakoneve tė tyre. Lezionet e dyshuara orale u ekzaminuan me kujdes dhe u krye njė biopsi (nė rastet kur ishte e nevojshme) me aprovimin e pacientit. Tė dhėnat e mbledhura u pėrpiluan dhe u krye analiza statistikore.

Rezultatet

Nė kėtė popullatė studimi 1175 individė ishin duhanpirės, nga kėta 1043 (88.8%) ishin burra dhe 132 (11.2%) ishin gra, tė moshės nga 15 deri nė 85 vjeē.
Grupet B dhe C pėrfshinin vetėm pacientė burra.

Individėt nė dekadėn e katėrt, tė pestė dhe tė gjashtė zbuluan njė incidencė mė tė lartė tė pėrdorimit tė duhanit se tė tjerėt.

Nga 1175 individė duhanpirės, 182 kanė manifestuar lloje tė ndryshme lezionesh. Pacientėt nė Grupin A treguan mė shumė lezione se dy grupet e tjera. Nė Grupin A, 88 individė manifestuan lezione orale.

Fibroza orale nėn-mukozale OSMF dhe mukoziti "pėrtypės" u zbuluan tė jenė mė tė mėdha se lezionet e tjera. Pacientėt burra kishin njė incidencė mė tė lartė tė lezioneve sesa grat.

Pesėdhjetė e pesė pacientė u diagnostikuan me OSMF, 27 burra dhe 28 gra. 10 pacientė tė kėtij grupi u paraqitėn me mukozit "pėrtypės", 3 burra dhe 7 gra.

Keratoza duhanpirėse u vėrejt nė 7 individė, 6 burra dhe njė grua, dhe njė reaksion lichenoid u vėrejt nė 7 pacientė, 5 burra dhe 2 gra.

Karcinoma e qelizave skuamoze orale OSCC u vu re nė 6 individė, 5 burra dhe njė grua. Lichen planus dhe kandidiaza orale u gjetėn vetėm nė njė pacient.

Midis grupit tė duhanpirėsve (B), qiellza e duhanpirėsit (17) dhe melanoza e duhanpirėsit (13) u gjetėn tė jenė lezionet mbizotėruese, e ndjekur nga leukoplakia (6) dhe lezione tė kombinuara tė leukoplakisė me melanozėn e duhanpirėsit (6).

Atrofia qendrore papilare e gjuhės (2), kandidiaza (1) dhe leukoedema (1) u gjetėn me njė incidencė mė tė ulėt.

Nė grupin C, OSMF (10) kishte incidencėn mė tė lartė tė ndjekur nga lezione tė tjera individuale si melanoza e duhanpirėsit (6), karcinoma (5), keratoza e duhanit (1), leukoplakia (4) dhe lichen planus (1).
12 lezione individuale dhe 4 forma tė kombinuara tė lezioneve u gjetėn nė 182 individė nė tė gjitha grupet.

Incidenca e lezioneve tė mukozės orale ishte e lidhur ngushtė me moshėn e individit, kohėzgjatjen dhe shpeshtėsinė e pėrdorimit tė duhanit.

Analiza e tė dhėnave u krye nė platformėn softuerike SPSS 16.0 (SPSS, BM Chicago, IL, USA) dhe rezultatet ishin pozitivisht domethėnėse.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se OSMF, mukoziti "pėrtypės", qiellza e duhanpirėsit dhe OSCC janė tė lidhura pozitivisht me duhanpirjen, kėto lezione janė gjithashtu tė lidhura fort me shpeshtėsinė dhe kohėzgjatjen e pėrdorimit tė duhanit.

Implikimet klinike

Dentisti duhet tė jetė i vetėdijshėm dhe tė informojė pacientėt duhanpirės se disa lezione potencialisht malinje si OSMF, leukoplakia, mukoziti i "pėrtypjes" dhe melanoza e duhanpirėsit shfaqet mė shpesh tek individėt e varur nga duhani, dhe veēanėrisht OSCC tregon njė korrelacion tė fortė me konsumimin e duhanit.

Studimet e ardhshme duhet tė kryhen me njė kampion mė tė madh duhanpirėsish, nė popullata tė ndryshme dhe nė vende tė ndryshme, pėr tė ndihmuar nė marrjen e detajeve mė tė sakta mbi lidhjen midis lezioneve orale dhe pėrdorimit tė duhanit.

Programet e ndėrgjegjėsimit/ndėrprerjes dhe kėshillimit do tė ndihmojnė pėrdoruesit e duhanit tė largohen nga zakoni, duke ulur gjithashtu shkallėn e sėmundshmėrisė duke reduktuar transformimin malinj dhe duke pėrmirėsuar cilėsinė e jetės sė tyre.

Pėr mė shumė informacion:

Ramasamy J, Sivapathasundharam B. A study on oral mucosal changes among tobacco users. J Oral Maxillofac Pathol 2021 Sep-Dec;25(3):470-7.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D