Efektet e piercing lingual nė shėndetin periodontal dhe peri-implantar

Higjiena dhe Parandalimi | 24 Maj 2022 |

Efektet e piercing lingual nė shėndetin periodontal dhe peri-implantar

Nga Lara Figini


Prevalenca e saktė globale e piercing oral nuk ėshtė ende e qartė; megjithatė, sipas Hennequin-Hoenderdos et al. (2012) prevalenca e shpimeve peri dhe intraorale nė popullatėn e pėrgjithshme ėshtė 5.2%

Konkretisht, janė disa komplikime qė lidhen me shpimin e gjuhės, duke pėrfshirė: trauma tė gjuhės dhe indeve tė gojės, infeksione, edemė, parestezi dhe formim tė indit tė mbresė.

Piercing-u i gjuhės shoqėrohet gjithashtu me inflamacion tė indeve tė buta (me rritje tė akumulimit tė pllakės, gjakderdhje gengivale, humbje tė lidhjes klinike [CAL]) dhe humbje margjinale tė kockave (MBL) rreth dhėmbėve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar sė fundi nė International Journal of Dental Hygiene, autorėt vlerėsuan ndikimin e shpimit tė gjuhės nė shėndetin periodontal dhe peri-implantar te tė rriturit.

U analizuan individė me dhe pa piercing nė gjuhė, tė ndarė nė dy grupe. Njė pyetėsor u pėrdor pėr tė mbledhur informacion mbi gjininė, moshėn, kohėzgjatjen e shpimit tė gjuhės dhe praninė e implanteve nė funksion dhe pozicionin e tyre nė hark, motivimin pėr vendosur piercing, gjendjen e higjienės orale dhe zakonet e pastrimit tė tij.

Indeksi i pllakės (PI), indeksi gengival (GI), humbja klinike e ngjitjes (CAL), thellėsia e provės (PD) dhe humbja margjinale/krestale e kockave (MBL dhe CBL) u regjistruan dhe u vlerėsuan, pėrkatėsisht) nė sipėrfaqet meziale dhe distale tė dhėmbėve ose implanteve.

Gjithashtu u mblodhėn tė dhėna pėr llojin e materialit shpues (plastik ose metal) dhe pėr mbylljen e tij (sferė ose tjetėr). Njė p <0.01 u konsiderua statistikisht e rėndėsishme.

Rezultatet

Dyzet e tetė (15 meshkuj dhe 33 femra) dhe 49 (19 meshkuj dhe 30 femra) subjekte u pėrfshinė pėrkatėsisht nė grupet e testit dhe tė kontrollit. Nuk kishte dallim statistikisht domethėnės nė moshėn mesatare tė individėve nė grupin e testit (38,2 ± 0,5 vjeē) dhe nė grupin e kontrollit (37,5 ± 0,2 vjeē).

Njėzet e tre (47.9%) dhe 25 (52.1%) individė mbanin piercing nė formė sfere tė prodhuar nga ēelik inox dhe bioplastikė, pėr njė kohėzgjatje mesatare prej 5.2 ± 0.4 vjet. tė gjithė individėt nė grupin e testimit raportuan heqjen dhe pastrimin e piercing.

Njėzet e dy (44.9%) individė nė grupin e kontrollit dhe asnjė nė grupin e testit nuk ishin tė vetėdijshėm pėr komplikimet e mundshme orale tė lidhura me shpimin e gjuhės. Arsyeja mė e zakonshme e raportuar pėr vendosjen e njė piercingu nė gjuhė ishte "sepse duket elegante" dhe u raportua nga 25 (52.1%) individė.

Katėrmbėdhjetė individė (29.1%) nuk dhanė asnjė arsye pse kanė vendosur tė shpojnė gjuhėn dhe dy gra (4.2%) raportuan se shpimi i gjuhės "tregonte guxim".

Larja e dhėmbėve dy herė nė ditė u raportua nga 39.6% dhe 53.1% e individėve nė grupet e testit dhe tė kontrollit. Pėrdorimi i fillit dentar tė paktėn njė herė nė javė u raportua nga 32.7% e njerėzve nė grupin e kontrollit. Asnjė nga individėt nė grupin e testit nuk raportoi pėrdorimin e fillit dentar.

Nuk kishte asnjė ndryshim nė PI, GI, PD, CAL dhe MBL (mesial dhe distal) midis individėve nė grupin e testit dhe kontrollit.

Nė grupin e testit, PI peri-implant (p <0.01), GI (p <0.01), PD (p <0.01) mesial (p <0.01) dhe distal (p <0.01), CBLs ishin dukshėm mė tė larta nė mandibulėn e pėrparme se nė pjesėt e tjera tė nofullės. Nė grupin e kontrollit nuk kishte asnjė ndryshim nė PI, GI, PD peri-implant dhe CBL rreth implanteve tė vendosura nė tė dy nofullat.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se vendosja e njė piercing-u nė gjuhė mund tė rrisė rrezikun e sėmundjeve periodontale dhe peri-implantare, veēanėrisht nė zonėn e pėrparme mandibulare.

Implikimet klinike

Ėshtė detyrė e stomatologut qė tė edukojė pacientėt nė pėrgjithėsi, veēanėrisht ata qė vendosin pirsing intraoral, pėr efektet e dėmshme qė mund tė sjellė nė shėndetin periodontal dhe peri-implantar.

Pėr shumė informacion:

• Hennequin-Hoenderdos NL, Slot DE, Van der Weijden GA. The prevalence of oral and peri-oral piercings in young adults: a systematic review. Int J Dent Hyg 2012;10:223-8. 
• Wael I. Ibraheem, Reghunathan S Preethanath, Darshan Devang Divakar, Mansour Al-Askar, Abdulaziz A. Al-Kheraif. Effect of tongue piercing on periodontal and peri-implant health: a cross-sectional case-control study in adults. Int J Dent Hygiene aprile 2022;20:282-90.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D