Alergjia ndaj penicilinės dhe dėshtimi i implantit. Mund tė ketė njė korrelacion ndėrmjet tyre?

Implantologji | 23 Maj 2022 |

Alergjia ndaj penicilinės dhe dėshtimi i implantit. Mund tė ketė njė korrelacion ndėrmjet tyre?

Nga Lara Figini


Implantet dentare janė bėrė trajtimi mė i pėrdorur pėr rehabilitimin e njė ose mė shumė dhėmbėve tė humbur, dhe suksesi dhe mbijetesa e tyre tani janė tė dokumentuara mirė me norma tė raportuara nė mėnyrė tė vazhdueshme mbi 90%.

Ka shumė faktorė qė mund tė ēojnė nė dėshtimin e implantit, por kryesisht mungesa e osteointegrimit pėr shkak tė infeksionit ose paqėndrueshmėrisė sė tij ose pėr shkak tė forcave mekanike tė tepėrta ose tė pasakta.

Megjithėse nuk ka konsensus pėr pėrdorimin e antibiotikėve nė kohėn e vendosjes sė implantit, mjekėt zakonisht pėrshkruajnė penicilinė (amoksicilinė) para dhe pas operacionit tė implantit pėr tė rritur parashikueshmėrinė ose suksesin e mbijetesės sė tij.

Njė rishikim sistematik nga Esposito dhe kolegėt e tij raportoi njė rritje tė ndjeshme nė shkallėn e dėshtimeve tė implanteve nė rastet qė nuk trajtohen me antibiotikė, por jo rritje tė infeksioneve pas operacionit. Nė tė kundėrt, implantet endoseale treguan njė shkallė mė tė lartė tė mbijetesės nėse nėse antibiotikėt janė administruar gjatė periudhės pre operatore. Prandaj, penicilina (amoksicilina) shpesh pėrshkruhet para operacionit si njė mjet pėr tė parandaluar dėshtimin e implantit.

Kur njė pacient raporton njė alergji ndaj penicilinės, mund tė pėrshkruhen antibiotikė alternativė, duke pėrfshirė klindamicinėn, antibiotikėt linkosamide ose azitromicinėn. Megjithatė, edhe pse shumė pacientė raportojnė se janė alergjikė ndaj penicilinės, njė alergji e vėrtetė ndaj penicilinės ėshtė vėrejtur me njė shkallė shumė mė tė ulėt se sa raportohet. Mbi 90% e pacientėve qė raportuan alergji ndaj penicilinės rezultuan negativ nga testet specifike tė alergjisė (Ann Allergy Asthma Immunol. 2010).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv tė botuar nė Clinical Implant Dentistry and Related Research, autorėt donin tė pėrcaktonin nėse njė rrezik nė rritje i dėshtimit tė implantit mund tė lidhej me pacientin me njė alergji tė njohur ndaj penicilinės dhe cili antibiotik iu dha nė vend tė penicilinės.

Studimi u krye pėrmes rishikimit tė rasteve tė pacientėve qė morėn implante dentare nė Kolegjin e Stomatologjisė Universitare tė Nju Jorkut, me tė paktėn 1 vit tė dhėna ndjekėse.

Rezultatet

Shkalla e dėshtimit nė pacientėt jo alergjikė ndaj penicilinės u gjet tė ishte 8.4%, ndėrsa shkalla e dėshtimit nė pacientėt alergjikė u gjet tė ishte dukshėm mė e lartė, nė 17.1%.

Klindamicina dhe azitromicina ishin antibiotikėt kryesorė tė pėrshkruar pėr ata qė raportuan njė alergji ndaj penicilinės dhe tė dy treguan shkallė tė lartė tė dėshtimit. Pėr sa i pėrket kohės sė dėshtimit tė implantit, shumica e dėshtimeve tė implanteve ndodhėn para 6 muajsh tek ata nė grupin alergjik dhe pas 12 muajsh nė grupin joalergjik.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ka njė shkallė mė tė ulėt tė dėshtimit tė implantit tek pacientėt qė marrin amoksicilinė pėr operacion sesa nė pacientėt qė marrin antibiotikė tė tjerė. Ka njė rritje tė konsiderueshme nė dėshtimin e hershėm tė implantit nė pacientėt me alergji ndaj penicilinės.

Implikimet klinike

Mjeku implantolog duhet tė ketė parasysh se te pacientėt alergjikė ndaj penicilinės, tek tė cilėt pėr arsye tė dukshme ky antibiotik nuk mund tė pėrshkruhet, mund tė ketė njė shkallė mė tė lartė tė dėshtimit tė implantit sesa te pacientėt qė nuk janė alergjikė ndaj penicilinės.

Prandaj, mjekėt kėshillohen tė kryejnė njė test rutinė pėr pacientėt qė raportojnė njė alergji ndaj penicilinės pėr tė identifikuar individė vėrtet alergjikė, pasi mund tė jetė e mundur tė zvogėlohet shkalla e dėshtimit tė implantit duke u pėrshkruar amoksicilinė pėr ata qė nuk kanė njė alergji tė vėrtetė.

Pėr mė shumė informacion:

• Esposito M, Cannizzaro G, Bozzoli P et al. Efficacy of prophylactic antibiotics for dental implants: a multicentre placebo-controlled randomised clinical trial. Eur J Oral Implantol. 2008;1(1):23-31. 
• Joint Task Force on Practice Parameters representing the American Academy of Allergy, Asthma and Immunology. American College of Allergy, Asthma and Immunology; Joint Council of Allergy, Asthma and Immunology. Drug allergy: an updated practice parameter. Ann Allergy Asthma Immunol 2010;105(4):259-73.
• Zahra B et al. Dental implant failure rates in patients with self-reported allergy to penicillin. Clin Implant Dent Relat Res 2022. PMID: 35313065

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D