Radioterapia pėr kancerin e kokės dhe qafės. A mund tė shkaktojė nekrozė tė pulpės dentare?

Patologji dhe Mjeksi Orale | 19 Maj 2022 |

Radioterapia pėr kancerin e kokės dhe qafės. A mund tė shkaktojė nekrozė tė pulpės dentare?

Nga Lara Figini


Kanceri ėshtė njė problem kritik shėndetėsor nė mbarė botėn, duke regjistruar njė numėr gjithmonė e mė shumė nė rritje tė rasteve; konkretisht, nė vitin 2017, sipas njė studimi tė Global Burden of Disease, janė regjistruar rreth 890,000 raste tė reja tė kancerit tė kokės dhe qafės (HNC).

HNC-tė ndodhin kryesisht nė zgavrėn e gojės, faring, laring, buzė, fyt, gjėndrat e pėshtymės dhe hundės, dhe operacioni ėshtė opsioni i parė i trajtimit, i cili mund ose tė shoqėrohet ose jo me radioterapi dhe kimioterapi.

Terapia me rrezatim tė kokės dhe qafės mund tė ēojė nė efekte tė ndryshme anėsore tė dėmshme nė mukozėn e gojės, kockėn alveolare, muskujt e pėrtypjes, gjėndrat e pėshtymės dhe dhėmbėt (Sroussi et al., 2017).

Komplikimet kryesore janė: mukoziti oral, kserostomia, disgeuzia, disfagia, trizmusi, kariesi nga rrezatimi dhe osteoradionekroza.

Ende nuk ka konsensus midis studimeve tė ndryshme tė literaturės mbi efektet e radioterapisė nė pulpėn dentare, e cila gjithashtu mund tė pėsojė ndryshime.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė International Endodontic Journal, autorėt vlerėsuan efektin e radioterapisė pėr HNC nė gjendjen e pulpės.

Autorėt kryen njė kėrkim sistematik tė artikujve tė botuar deri nė nėntor 2021 nė MEDLINE / PubMed, Cochrane Library, Web of Science, databazėn e Scopus, Embase dhe Open Grey.

Kriteret e pranueshmėrisė u bazuan nė strategjinė PICOS, si mė poshtė: (P) dhėmbėt vitalė tė pacientėve tė rritur me kancer intraoral ose orofaringeal; (I) radioterapi; (C) grupi i kontrollit ose vlerat nga i njėjti dhėmb i mbledhur pėrpara radioterapisė (vlerat bazė); (O) statusi i pulpės pas radioterapisė; (S) studimet klinike.

Rreziku i paragjykimit u pėrdor pėr tė vlerėsuar cilėsinė e studimeve tė pėrfshira. Meta-analizat u kryen duke pėrdorur efekte fikse dhe tė rastėsishme. Cilėsia e pėrgjithshme e provave u vlerėsua pėrmes Grading of Recommendations Assessment, Development and Valutation (GRADE). 

Rezultatet

Gjashtė studime u pėrfshinė pėr analizė cilėsore. Pesė u klasifikuan si nė rrezik tė rėndė tė paragjykimit dhe njė me rrezik tė moderuar pėr paragjykim. Katėr studime raportuan reagime tė ndryshuara tė pulpės ndaj testeve termike, tė tilla si testet e ftohta, pas fillimit tė radioterapisė.

Tre nga studimet e pėrfshira ishin tė disponueshme pėr meta-analizė. Nga kėto, tė gjitha siguruan tė dhėna meta-analizė pėr vlerat e pėrgjigjes sė pulpės ndaj testit tė ndjeshmėrisė ndaj tė ftohtit menjėherė pas fillimit tė radioterapisė, dhe dy studime dhanė tė dhėna meta-analizė pėr vlerat e pėrgjigjes sė pulpės ndaj testit tė ndjeshmėrisė ndaj tė ftohtit pas 4-5 muajsh radioterapi.

Dy studime raportuan lexime progresive mė tė larta tė pėrgjigjes sė pulpės ndaj testimit elektrik pas fillimit tė radioterapisė, dy studime treguan njė ulje tė ngopjes sė oksigjenit tė pulpės (SpO2) nė fund tė radioterapisė dhe njė rritje 4-6 muaj pas radioterapisė, fillimi i radioterapisė. Tė tjerė kanė demonstruar pulpė dentare normale SpO2 4-6 vjet pas trajtimit.

Analiza GRADE paraqiti siguri tė moderuar tė provave.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se radioterapia pėr HNC mund tė shkaktojė ndryshime tė rėndėsishme nė pėrgjigjen e pulpės me cilėsi mesatare tė provave, kėshtu qė pėrgjigje tė tilla tė ndryshuara nuk mund tė pėrcaktojnė me saktėsi statusin e pulpės.

Implikimet klinike

Ky rishikim verifikoi qė radioterapia pėr HNC shkakton ndryshime tė rėndėsishme nė pėrgjigjet e pulpės dentare, por nuk duket se shkakton nekrozė tė pulpės.

Kufizimet e rėndėsishme nė lidhje me kontrollin e ngatėrruesve, ndėrhyrjet dhe matjen e rezultateve nxjerrin nė pah nevojėn pėr studime tė mėtejshme tė mirė-projektuara dhe tė vlefshme.

Pėr mė shumė informacion:
• Sroussi HY, Epstein JB, Bensadoun R-J, Saunders DP, Lalla RV, Migliorati CA et al. Common oral complications of head and neck cancer radiation therapy: mucositis, infections, saliva change, fibrosis, sensory dysfunctions, dental caries, periodontal disease, and osteoradionecrosis. Cancer Medicine 2017;6:2918-31. 
• Weissheimer T, Barcelos Só B, Chitolina Pradebon M, Poli de Figueiredo JA, Domingues Martins M, Reis Só MV. Head and neck radiotherapy effects on the dental pulp vitality and response to sensitivity tests: a systematic review with meta-analysis. Int Endod J giugno 2022;55:563-78.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D