Karcinoma e qelizave skuamoze orale gjithnjė e mė e zakonshme te tė rinjtė

Patologji dhe Mjeksi Orale | 16 Maj 2022 |

Karcinoma e qelizave skuamoze orale gjithnjė e mė e zakonshme te tė rinjtė

Nga Lara Figini


Karcinoma e qelizave skuamoze orale (OSCC) ėshtė njė nga tumoret mė tė zakonshėm tė kokės dhe qafės nė mbarė botėn dhe tradicionalisht shfaqet te meshkujt e moshuar me njė histori tė njohur tė pėrdorimit / abuzimit me alkoolin dhe duhanin.

Fatkeqėsisht, kohėt e fundit ka pasur njė zhvendosje demografike tė kėtij tumori drejt pacientėve mė tė rinj, tė moshės 45 vjeē ose mė pak, pa histori tė njohur tė rrezikut.

Studime tė ndryshme sugjerojnė njė paqėndrueshmėri tė mundshme gjenetike, pėrveē faktorėve tė rrezikut multifaktorial tė pėrfshirė nė patogjenezėn e OSCC nė pacientėt e rinj.
Siē dėshmohet nga disa studime, incidenca mund tė jetė edhe mė e rėndėsishme tek pacientet e reja femra.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim grupor retrospektiv, tė kryer midis 1992 dhe 2017 nė Departamentin e Kirurgjisė Orale dhe Maksilofaciale nė Universitetin e Maryland, Baltimore SHBA, autorėt kryen njė analizė tė mbijetesės sė pėrgjithshme dhe cilėsisė sė jetės sė pacientėve tė rinj (45 vjeē ose mė tė rinj) me karcinomėn skuamoze tė gojės (OSCC).

Rezultatet

Nė studim u pėrfshinė gjithsej 80 pacientė (36 femra dhe 44 meshkuj), nga tė cilėt stadi I i sėmundjes dhe kufiri anėsor i gjuhės ishin paraqitjet mė tė zakonshme tė OSCC. Mesatarja e ndjekjes ishte 6.28 vjet. Shkalla e pėrgjithshme e rikthimit tė sėmundjes ishte 28.7% (23 nga 80).

Papillomavirusi i njeriut ishte pozitiv nė 22% tė pacientėve tė testuar. Mbijetesa e pėrgjithshme 2-vjeēare ishte dukshėm mė e dobėt nė subjektet me marzhe pozitive dhe tek tė cilėt u krye njė rindėrtim me flap tė lirė. Pacientėt me sėmundje tė fazės sė hershme (faza II) qė kėrkonin terapi ndihmėse si radioterapi, kimioterapi (tė gjitha fazat) ose rindėrtimin e flapeve (pacientėt e fazės III) kishin norma dukshėm mė tė kėqija tė mbijetesės 5-vjeēare. Rreth 42% e pacientėve kishin njė histori tė pėrdorimit tė alkoolit ose duhanit.

Pesėdhjetė e pesė pacientė fillimisht kishin marzhe negative, nga tė cilėt 13 (23.6%) zhvilluan relaps. Prekja e nyjeve limfatike (N +) u identifikua fillimisht nė 22 pacientė (27.5%), me sėmundje tė pėrsėritura tė zhvilluara nė 7 pacientė (31.8%). Zgjerimi ekstranodal (ENE), ku qelizat e tumorit kaluan kapsulėn e nyjeve limfatike dhe hynė nė indet pėrreth, ndodhi nė 23% (n = 5) nga 22 pacientė N +, me norma mė tė larta tė pėrsėritjes sė sėmundjes midis ENE + (40%) krahasuar me ENE - pacientė (29%).

Nė bazė tė vlerėsimit histopatologjik, invazioni perineural i PNI, ku qelizat tumorale sulmuan gjithashtu nervat pėrreth, u identifikua nė 19 pacientė (23.7%) dhe nė 16 pacientė (20%) pozitiv pėr invazionin limfovaskular LVI (ku qelizat kancerogjene janė gjithashtu tė pranishme brenda njė gjaku ose enė limfatike). Rreziku i pėrsėritjes ishte i barabartė si nė PNI pozitive ashtu edhe nė atė negative (21% kundrejt 24.5%, P = .48).

Pacientėt e identifikuar me LVI kishin njė shkallė afėrsisht 10% mė tė lartė tė pėrsėritjes sė sėmundjes sesa pacientėt pa LVI (P = .49). Statusi i papillomavirusit HPV ishte pozitiv nė 5 nga 22 pacientėt e testuar.

Radioterapia ndihmėse dhe kimioterapia u administruan nė 30 (37.5%) dhe 13 (16%) pacientė, respektivisht, dhe u zbulua se ishin tė lidhura me sėmundje tė avancuar. Tridhjetė e tre pacientė iu nėnshtruan rikonstruksionit, pas heqjes kirurgjikale tė lezionit, duke pėrdorur njė flap formal tė lirė (25 me heqje nga parakrahu, 4 nga kofsha anterolaterale dhe 4 me flapa fibulare).

Pacientėt qė kishin nevojė pėr rindėrtim tė lirė tė flapit zhvilluan njė incidencė tė pėrgjithshme statistikisht mė tė lartė tė rikthimit (45.4% kundrejt 21.6%, P <.04).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se OSCC nė pacientėt e rinj (nėn 45 vjeē) ėshtė njė sėmundje gjithnjė e mė e zakonshme qė shfaqet nė subjekte pa faktorė rreziku tė njohur.

Implikimet klinike

OSCC te pacientėt e rinj (nėn 45 vjeē) ėshtė njė sėmundje gjithnjė e mė e pėrhapur dhe pėr kėtė arsye vigjilenca e vazhdueshme dhe trajtimi standard agresiv, si ai i kryer pėr grupmoshat e tjera, do tė sjellė rezultate dhe mbijetesė mė tė mirė.

Pėr mė shumė informacion:

Marie-Chantale Farhat, Donita Dyalram, Robert A. Ord, Joshua E. Lubek. Oral squamous cell carcinoma in patients aged 45 and younger: prognosis, survival, and quality of life. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol maggio 2022;133:518-25.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D