Obeziteti dhe funksioni motorik oral

| 10 Maj 2022 |

Obeziteti dhe funksioni motorik oral

Nga Lara Figini


Obeziteti ėshtė njė problem i shėndetit publik me njė prevalencė gjithnjė e mė shumė nė rritje dhe ndikon nė funksionet fiziologjike tė individėve nė nivel tė pėrgjithshėm por edhe specifikisht nė nivelin oral, aq sa individėt obezė kanė depozitime dhjamore nė pjesėn e pasme tė gjuhės, ngushtim tė lumenit tė faringut dhe dėmtim tė funksionit tė muskujve tė tillė qė mund tė shkaktojė ndryshime nė funksionin motorik oral.

Vlerėsimi klinik i sistemit stomatognatik te obezėt tregoi ndryshime nė krahasim me rastet e kontrollit dhe elektromiografia sipėrfaqėsore tregoi asimetrinė e aktivitetit tė muskujve tė pėrparmė tė pėrkohshėm (Figueiredo, 2014).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė botuar Journal of Oral Rehabilitation, autorėt vlerėsuan funksionin motorik oral te individėt obezė.

Tre anketa vėzhguese ndėrseksionale, pėr njė total prej 140 pjesėmarrėsish qė iu nėnshtruan:
• vlerėsimi miofunksional orofacial (OMES), i kryer nė 26 subjekte obezė dhe 26 subjekte kontrolli jo obezė;
• vlerėsimi i kohės sė marrė pėr tė aspiruar 50 ml ujė pėrmes kashtės me diametėr 3 mm dhe 6 mm tė analizuara nė 30 subjekte obezė dhe 30 subjekte kontrolli;
• analiza e fazės orale tė gėlltitjes sė 5 ml bolus mesatarisht tė dendur dhe 5 ml bolus jashtėzakonisht tė dendur me anė tė videofluoroskopisė te 14 obezė dhe 14 subjekte kontrolli.

Subjektet obezė dhe jo-obeze kishin njė indeks tė masės trupore respektivisht ≥40 kg/m2 dhe <30 kg/m2.

Rezultatet

Subjektet obezė kishin rezultate mė tė kėqija miofunksionale orale nė qėndrim / pamje (buzėt, nofullat, faqet, gjuha dhe qiellza e fortė), lėvizshmėria (buzėt, gjuha, nofulla dhe faqet) dhe nė funksionet e frymėmarrjes, gėlltitjes dhe pėrtypjes (p ≤.020). Pėr OMES rezultati total u gjet tė ishte 73,5 ± 5,5 nė subjektet obezė dhe 92,8 ± 3,7 nė subjektet e kontrollit (p <.001).

Nuk kishte asnjė ndryshim domethėnės midis grupeve nė kohėn e nevojshme pėr tė aspiruar 50 ml ujė pėrmes pipės me diametėr 3 mm ose 6 mm.

Vlerėsimi videofluoroskopik i bolusit tė gėlltitur tregoi njė kohė mė tė gjatė pėrgatitjeje orale te subjektet obezė pėr tė dy boluset (p ≤.040) dhe asnjė ndryshim nė kohėn e kalimit oral (p ≥.140).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se njė ndryshim i moderuar nė funksionin motorik oral ėshtė vėrejtur te subjektet obezė me indeks tė masės trupore BMI ≥40 kg/m2.

Implikimet klinike

Obeziteti shoqėrohet me ndryshime nė funksionin motorik oral. Individėt me obezitet intensiv kanė dėmtim tė moderuar tė gjendjes miofunksionale orofaciale me zgjatjen e kohės sė pėrgatitjes sė bolusit mesatarisht tė dendur dhe jashtėzakonisht tė dendur pėrpara gėlltitjes.

Megjithatė, ky hetim i lartpėrmendur ka kufizime: individėt obezė nuk janė vlerėsuar pėr apnea obstruktive tė gjumit, e cila mund tė ndikojė nė funksionin motorik oral dhe pėrfshirja e mbipeshės nė grupin e kontrollit mund tė jetė njė kufizim, edhe pse kjo nuk ka gjasa tė ndikojė nė rezultatet e grupit.

Pėr mė shumė informacion:

• Figueiredo AB, Halpern A, Mancini MC, Cercato C. The mastigatory system of the obese: clinical and electromyographic evaluation. Int J Orofacial Myology 2014;40:31-41. 
• Mariana Cristina Zanin Castro, Carla Manfredi dos Santos, Raquel Eduardo Lucas, Claudia Maria de Felķcio, Roberto Oliveira Dantas. Oral motor function in obesity. J Oral Rehabil marzo 2022;49:529-34.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D