Implantet me oseointegrim tė mirė dhe pa patologji tė dukshme. Pse pacientėt mund tė raportojnė ndjeshmėri dhe dhimbje?

Implantologji | 4 Maj 2022 |

Implantet me oseointegrim tė mirė dhe pa patologji tė dukshme. Pse pacientėt mund tė raportojnė ndjeshmėri dhe dhimbje?

Nga Lara Figini


Edhe pse implantet e oseointegruara tani kanė njė shkallė suksesi afatgjatė prej mbi 95%, ka ende njė incidencė tė vogėl tė komplikimeve dhe dėshtimit tė tyre. Njė ndėrlikim i veēantė ėshtė se implanti mbetet shumė i ndjeshėm ndaj presionit ose goditjes dhe ndonjėherė i dhimbshėm, edhe pa asnjė presion, pavarėsisht se nuk ka asnjė infeksion, inflamacion apo patologji dhe nė dukje ėshtė i integruar mirė klinikisht dhe radiografikisht.

Incidenca e vėrtetė e kėtij fenomeni ėshtė e panjohur, por mund tė jetė midis 0.1% dhe 0.5% e tė gjitha implanteve tė vendosura.

Etiologjia e kėsaj gjendje ėshtė nė thelb e panjohur dhe hipoteza tė ndryshme variojnė nga prania e infeksioneve tė fshehura tė nivelit tė ulėt me organizma atipikė, deri te mikrofrakturat nė kockėn rreth implantit tė shkaktuara nga futja fillestare e implantit, ēift rrotullimi i tepėrt ose mbinxehja e kockės, etj.

Prezenca e neuromave traumatike, si rezultat i nxjerrjes nga dhėmbi i mėparshėm, ėshtė sugjeruar gjithashtu si njė ndėr shkaqet e mundshme tė kėtyre shqetėsimeve tė lidhura me implantimin. Me neuromė ose neuromė traumatike nėnkuptojmė njė pėrhapje jo-neoplazike, por hiperplastike tė qelizave dhe fibrave nervore Schwann, e cila pason njė traumė tė njė nervi periferik qė ka pėrfshirė ndėrprerjen e plotė tė tij dhe qė pėrfaqėson rezultatin e njė pėrpjekjeje joefektive pėr rigjenerimin e vetė nervit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė botuar nė Oral medicine, Oral pathology and Oral radiology, autorėt u pėrpoqėn tė pėrcaktojnė pse disa implante mund tė duken tė jenė tė integruar mirė, pa shenja infeksioni dhe megjithatė mund tė mbeten tė ndjeshėm ndaj goditjes, duke krijuar dhimbje qė nuk mund tė pėrballojnė peshėn e njė restaurimi.

Pesė pacientė u identifikuan me 7 implante vazhdimisht tė dhimbshme dhe tė ndjeshme ndaj goditjes, pavarėsisht se nė dukje ishin tė integruara mirė dhe pa patologji. Pėr tė gjithė pacientėt u morėn skanime tomografie kompjuterike me rreze konike me definicion tė lartė.

Rezultatet

Nga 5 pacientė - 4 femra dhe 1 mashkull, tė moshės 48 deri nė 71 vjeē - nuk u gjetėn asnjė gjendje tė rėndėsishme mjekėsore themelore. Asnjė nga pacientėt nuk kishte dhimbje nė dhėmbė ose nė fytyrė pėrpara se tė vendosej implanti.

Skanimet e tomografisė sė kompjuterizuar me rreze konike zbuluan praninė e kanaleve radiolucente qė variojnė nga trungu nervor mė i afėrt deri nė afėrsinė e implanteve tė ndjeshme. Kėto mund tė pėrfaqėsojnė kanalet neuro-vaskulare, tė cilat fillimisht furnizonin dhėmbėt qė ishin tė pranishėm nė vendin e implantit, tė cilat mund tė kenė neuroma terminale tė irrituar potencialisht nga prania e implantit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se prania e neuromave terminale brenda nofullave mund tė jetė pėrgjegjėse pėr dhimbjen dhe ndjeshmėrinė e vazhdueshme nė njė implant tė integruar mirė dhe pa patologji.

Implikimet klinike

Implanti vazhdimisht i ndjeshėm, nė dukje i oseointegruar dhe i pa infektuar mbetet njė problem klinik i pashpjegueshėm. Ky studim sugjeron shkakun e kėtij problemi, i cili mund tė lehtėsohet nė masė tė madhe duke hequr implantin.

Pėr mė shumė informacion:

Pogrel MA. The persistently sensitive or painful osseointegrated implant. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol maggio 2022;133(5):526-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D