Amerika prezanton furēėn e re novatore me radiofrekuencė

Higjiena dhe Parandalimi | 3 Maj 2022 |

Amerika prezanton furēėn e re novatore me radiofrekuencė

Nga Lara Figini


Sė fundmi po ndihet gjithnjė e mė shumė nevoja pėr "mjete shtėpiake" tė cilat bėjnė tė mundur heqjen e njollave ​​nga sipėrfaqet e dhėmbėve pasi ka shumė substanca qė mund t'i shkaktojnė kėto njolla, si duhani, kafeja dhe ushqimet e ndryshme.

Besohet gjithashtu se sipėrfaqet e ashpra dhe poroze i mbajnė mė lehtė ngjyrat, duke predispozuar pėr formimin e njollave, dhe megjithėse shumica e pastave tė dhėmbėve pėrmbajnė pak pėrqendrime zbardhuesish, nė vend tė kėsaj kanė njė sasi tė konsiderueshme materiali gėrryes (si alumini ose silici) tė cilin mund ta reduktojė pėr njė kohė tė gjatė trashėsia e shtresės sė smaltit, me pasojė "errėsimin" gradual tė dhėmbėve pasi shtresa e dentinės bėhet mė e dukshme.

Me synimin pėr tė siguruar njė reduktim tė njollave tė jashtme dhe njė zbardhje tė sigurt dhe efikase tė dhėmbėve nė shtėpi, pa ndryshuar rutinėn e pėrditshme tė higjienės dentare, Home Skinovations ka zhvilluar furēėn e dhėmbėve me frekuencė radio ToothWave (RF) qė funksionon nė mėnyrė jo gėrryese. Ajo pėrdor energjinė e frekuencės sė radios me fuqi tė ulėt RF qė rrjedh midis 2 elektrodave dhe mbi njė pengesė silikoni qė arrin sipėrfaqen e dhėmbit gjatė larjes.

Radiofrekuenca ėshtė njė rrymė elektrike alternative qė luhatet midis 3 kHz dhe 300 GHz, e pėrdorur nė mjekėsi pėr disa dekada me aplikime tė ndryshme, duke pėrfshirė edhe kirurgjinė estetike.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė Journal of the American Dental Association autorėt vlerėsuan efektin e njė furēe  tė re dhėmbėsh me radiofrekuencė (RF) nė heqjen e njollave dhe zbardhjen e dhėmbėve nė krahasim me atė tė arritur nga njė furēė dhėmbėsh elektrike konvencionale me vibrim zanor (CVS Health SmileSonic Pro Advanced Clean Sonic Toothbrush, Ranir). Studimi zgjati 6 javė.

Pjesėmarrėsit u ndanė rastėsisht nė njė nga dy grupet e studimit:

  • Grupi 1 (eksperimental), ku larja u krye me furēėn e re tė dhėmbėve me radiofrekuencė RF (ToothWave, Home Skinovations [test]);
  • Grupi 2 (kontrolli), ku larja u krye me furēėn tradicionale elektrike tė dhėmbėve me vibrim zanor (Furēė dhėmbėsh elektrike SmileSonic, Ranir).

Nė tė dy grupet, larja u krye dy herė nė ditė me furēė dhėmbėsh dhe pastė dhėmbėsh me fluor (Crest Cavity Protection, Procter & Gamble) pėr 6 javė. Njollat ​​dhe ēngjyrosjet e dhėmbėve u vlerėsuan duke pėrdorur Indeksin e Njollave Lobene dhe udhėzuesin e hijeve VITA Bleachedguide 3D-MASTER (VITA North America) nė fillim dhe pas 4 dhe 6 javėsh. Spektrofotometri VITA Easyshade Advance 4.0 (VITA North America) u pėrdor gjithashtu pėr vlerėsimin e hijeve.

Siguria e pajisjeve u vlerėsua nga ekzaminimet orale tė indeve tė buta nė ēdo vizitė pasuese. Analizat statistikore u kryen duke pėrdorur modelin joparametrik Mann-Whitney.

Rezultatet

Tetėdhjetė e gjashtė pjesėmarrės (43 pėr secilin grup) pėrfunduan studimin. Nė bazė, grupet nuk ndryshonin ndjeshėm nė rezultatet mesatare tė matjes. Reduktimet e pėrqindjes nė rezultatet e analizuara ishin dukshėm mė tė mėdha (heqja e njollave tė jashtme dhe zbardhja) nė grupin e testit krahasuar me grupin e kontrollit (P <.001).

Tė dyja furēat e dhėmbėve u toleruan mirė dhe nuk u raportuan asnjė efekt anėsor tė lidhur me pajisjen gjatė studimit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se furēa e dhėmbėve RF prodhon avantazhe thelbėsore nė reduktimin e njollave dentare dhe pėr zbardhjen e dhėmbėve nė krahasim me furēėn tradicionale elektrike tė dhėmbėve.

Implikimet klinike

Furēa e re e dhėmbėve RF ėshtė njė mjet i sigurt dhe efektiv pėr heqjen e njollave dhe mund tė shėrbejė si njė alternativė ndaj agjentėve tė tjerė zbardhues, por nevojiten mė shumė studime tė ardhshme pėr mostra mė tė mėdha dhe me ndjekje mė tė gjata.

Pėr mė shumė informacion:

Amaechi BT, Levi L, Silman Z, Evans V, Shehata MAS, Alonso-Ryan JR, Phillips TS, Ugwokaegbe PC, Farokhi MR. Clinical efficacy of a novel radiofrequency toothbrush for tooth stain reduction and tooth whitening: a randomized controlled trial. J Am Dent Assoc aprile 2022;153(4):342-53.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D