A mundet njė klasifikim i alveolės pas ekstraktimit tė udhėzojė klinicistin pėr tė vendosur se cila ėshtė qasja mė e pėrshtatshme kirurgjikale?

Implantologji | 2 Maj 2022 |

A mundet njė klasifikim i alveolės pas ekstraktimit tė udhėzojė klinicistin pėr tė vendosur se cila ėshtė qasja mė e pėrshtatshme kirurgjikale?

Nga Arianna Bianchi


Me kalimin e kohės, janė propozuar klasifikime tė ndryshme tė alveolave pas ekstraktimit, secila prej tė cilave ka konsideruar gjithmonė kohėn e pozicionimit tė implantit vetėm nga njė kėndvėshtrim thjesht kronologjik, ose praninė / mungesėn e indeve tė forta dhe tė buta dhe sasinė e vėllimit tė kockės.

Megjithatė, asnjė nga klasifikimet e mėparshme nuk ka marrė parasysh anatominė e alveolės pas-ekstraksionit dhe pozicionin e indeve tė buta mbi tė, vėllimin e kreshtit kockor dhe praninė e lezioneve periapikale ose faktorėve anatomikė tė pafavorshėm.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Autorėt e studimit, tė botuar nė International Journal of Periodontics & Restorative Dentistry, vendosėn tė propozojnė njė klasifikim tė ri tė vendeve post-ekstraktimit, bazuar nė vlerėsimin anatomik tė kreshtės sė kockave dhe indeve gengivale, duke ofruar gjithashtu opsione adekuate terapeutike nė varėsi tė rastit.

Nė kėtė klasifikim tė ri, vendet post-ekstraktimit janė klasifikuar nė katėr kategori tė ndryshme.

Informacioni i nevojshėm pėr ēdo rast individual duhet padyshim tė mblidhet pėrmes njė analize tė kujdesshme klinike dhe radiologjike, duke pėrdorur gjithashtu metoda tė imazhit 3D (siē ėshtė CBCT).

Klasa I: vendi i ekstraktimit i paprekur me kushte tė favorshme anatomike
Kjo klasė pėrfshin alveola me njė pjesė tė kockės kortikale bukale tė paprekur ose tė dėmtuar jo mė shumė se 20%, sė bashku me njė nivel tė shkėlqyer tė indeve tė buta dhe anatomisė lokale tė kockave qė lejon pozicionimin ideal tė implantit dhe stabilitet adekuat primar. Nė kėto raste ėshtė e mundur tė vendoset njė implant menjėherė pas ekstraktimit (duke e shoqėruar edhe me njė protezė tė menjėhershme, nėse arrihet njė stabilitet adekuat primar). Ėshtė gjithashtu e mundur tė kryhet njė ruajtje e kreshtės dhe mė pas tė vendoset njė implant i shtyrė (pas 4-6 muajsh) ose tė vendoset implanti herėt (4-8 javė pas ekstraktimit), ndoshta duke shoqėruar njė shtim tė indeve tė forta ose tė buta.

Klasa II: vendi i ekstraktimit i paprekur me kushte anatomike pjesėrisht tė favorshme
Nė kėtė rast, vendi post-ekstraktimit do tė ketė karakteristikat e mėposhtme: pjesa e kockės kortikale bukale e paprekur ose me dėmtim jo mė shumė se 20%, njė nivel i shkėlqyer i indeve tė buta dhe vėshtirėsi nė arritjen e pozicionimit ideal tė implantit dhe stabilitet primar tė kėnaqshėm, tė lidhur nė prani tė defekteve tė theksuara periodontale, nė prani tė lezioneve periapikale me pėrmasa tė konsiderueshme ose nė prani tė strukturave anatomike (si sinusi maksilar ose kanali mandibular). Nė kėto raste ėshtė e mundur tė kryhet njė ruajtje e kreshtės dhe vendosja e njė implanti tė shtyrė (pas 4-6 muajsh) ose tė pritet shėrimi spontan dhe mė pas tė vendoset njė implant 3 ose 4 muaj pas ekstaktimit, duke shoqėruar gjithashtu njė shtim tė indit kockor.

Klasa III: vendi i ekstraktimit i komprometuar pjesėrisht me kushte tė pafavorshme anatomike
Kjo klasė pėrfshin tė gjitha ato vende qė pas ekstraktimit  paraqesin njė resorbim tė korteksit bukal (midis 20% dhe 50%), nė lidhje me njė nivel jo optimal tė indeve tė buta, inflamacion tė indeve tė buta ose njė fenotip tė hollė gengival dhe anatomia lokale e kockave qė lejon vendosjen ideale tre-dimensionale tė implantit dhe stabilitet tė mirė primar. Pėr autorėt, nė kėto raste ėshtė e mundur tė kryhet njė ruajtje e kreshtės, ndoshta nė lidhje me njė shtim tė indeve tė buta, duke vendosur kėshtu njė implant pas 6 muajsh. Megjithatė, vendosja e hershme e implantit ėshtė gjithashtu e mundur (4-8 javė pas ekstraktimit) duke shoqėruar njė rritje tė indeve tė forta ose tė buta.


Klasa IV: vendi i ekstraktimit i komprometuar rėndė me kushte tė pafavorshme anatomike                            Nė kėto raste alveolat do tė paraqesin njė kompromis tė rėndė tė indit kockor, me dėmtim mė tė madh se 50%. Pėrveē kėsaj, indet e buta do tė jenė gjithashtu tė pranishme nė nivele jo optimale, ose me inflamacion ose inde tė holla tė gengivave. Nė kėto situata, do tė ketė gjithashtu vėshtirėsi nė arritjen e njė pozicionimi ideal tė implanteve dhe stabilitetin e duhur primar. Pėr zgjidhjen e rasteve tė kėtij lloji ėshtė e mundur tė kryhet njė ruajtje e kreshtės, sė bashku me njė zmadhim tė indeve tė buta, dhe mė pas tė vendosen implantet pas 6 muajsh. Njė opsion tjetėr do tė ishte tė prisni pėr shėrim, tė rritni indin kockor pas 4-8 javėsh dhe mė pas tė vazhdoni me vendosjen e implantit pas 6 muajsh tė tjerė. Nė kėto raste mund tė pritet edhe shėrimi i vendit dhe vendosja e njė implanti pas 3 ose 4 muajsh, duke kryer nė tė njėjtėn kohė edhe shtimin e kockave.

Konkluzione

Sipas autorėve tė studimit, klasifikimi i vendeve pas nxjerrjes ėshtė njė mjet vendimmarrės i dobishėm, i thjeshtė dhe didaktik pėr vlerėsimin e anatomisė sė alveolės.

Prandaj, ky klasifikim synon tė ndihmojė mjekėt tė pėrcaktojnė njė opsion trajtimi mė tė parashikueshėm nė lidhje me kohėn e vendosjes sė implantit dhe qasjen mė tė mirė kirurgjikale.

Pėr mė shumė informacion:

Cardaropoli D, Nevins M, Casentini P. A clinical classification system for the treatment of postextraction sites. Int J Periodontics Restorative Dent 2021;41(2):227-32.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D