Dėgjimi i muzikės gjatė ndėrhyrjeve implantologjike. Ja pse mund tė jetė i dobishėm

Implantologji | 29 Prill 2022 |

Dėgjimi i muzikės gjatė ndėrhyrjeve implantologjike. Ja pse mund tė jetė i dobishėm

Nga Lara Figini


Aktualisht implantologjia po pėrhapet gjithmonė e mė shumė, por ka ende shumė pacientė qė e refuzojnė atė pėr shkak tė gjendjes sė ankthit, frikės ose shqetėsimit qė krijohet nga dhimbjet.

Dėgjimi i muzikės ėshtė futur disa vite mė parė nė fushėn e dentare si njė qasje pėr tė reduktuar ankthin dhe frikėn, pasi ėshtė i sigurt, pa efekte anėsore, jo invaziv dhe pak i kushtueshėm.

Muzika e perceptuar si e kėndshme shkakton emocione pozitive dhe, kur perceptohet si relaksuese, mund tė jetė qetėsuese. Ėshtė parė se disa karakteristika tė muzikės, si ritmi i ngadaltė (60-80 rrahje nė minutė, bpm) dhe mungesa e tekstit, maksimizojnė ndikimin nė ngarkesėn emocionale tė perceptuar nga pacientėt. Pėr mė tepėr, ankthi dhe dhimbja pėrgjithėsisht pėrmirėsohen kur vetė pacientėt zgjedhin muzikėn qė i duket mė e kėndshme dhe relaksuese nga njė listė kėngėsh tė parazgjedhura me karakteristikat e lartpėrmendura.

Prandaj, personalizimi i njė ndėrhyrjeje muzikore mund tė kontribuojė nė cilėsinė e kujdesit dentar; megjithatė, dėgjimi i muzikės nė klinikat dentare nuk pėrdoret ende gjerėsisht.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė klinike tė rastėsishme, tė botuar nė Journal of Dentistry, autorėt hetuan efektin e dėgjimit tė personalizuar tė muzikės nė perceptimin e "rėndėsisė" sė kujdesit dentar gjatė vendosjes sė implanteve dentare.

Studimi pėrfshiu 24 pacientė qė iu nėnshtruan operacionit tė implantit. Gjysmės sė pacientėve tė pėrfshirė nė studim iu vendos muzikė e personalizuar (pėrmes aplikacionit Music Care ©) dhe gjysmės tjetėr tė pacientėve iu vendosėn libra audio (shtatė libra audio u zgjodhėn me njė tekst dhe ton emocionalisht neutral dhe informues, nė frėngjisht ose anglisht, pa tinguj ose muzikė nė sfond).

Dėgjimi i muzikės pėrfshinte stile tė ndryshme nga tė cilat pjesėmarrėsit mund tė zgjidhnin, nga tė cilat secila pjesė ishte e standardizuar dhe ndiqte sistematikisht njė dizajn specifik me njė "sekuencė U", domethėnė tė ndarė nė tre faza: zbritėse, pllajė dhe ngjitje. Faza zbritėse kishte njė kohėzgjatje prej pėrafėrsisht 16 min, faza e pllajės prej 10 minutash dhe faza e ngjitjes afėrsisht 13 minuta, pėr njė kohėzgjatje totale prej 40 minutash.

Ky "model muzikor" u krijua pėr tė arritur efektin e katarsisit dhe pėr tė ndjekur izo-parimin e terapisė muzikore, i cili ėshtė procesi i ndryshimit tė emocioneve tė pacientėve pėrmes muzikės, me uljen e ritmit tė shoqėruar me qetėsinė dhe relaksimin dhe rritjen e ritmit tė shoqėruar me vigjilencė dhe stimulim.

Nė aplikacion u pėrzgjodhėn shtatė nga stilet muzikore mė tė njohura: baladat irlandeze, muzika kubane, muzika tradicionale e Amerikės sė Jugut, muzikė nga filmat, baladat e pianos, muzika popullore dhe muzika klasike. Para ndėrhyrjes, pjesėmarrėsit e caktuar nė grupin muzikor dėgjuan minutėn e parė tė secilės prej shtatė pjesėve.

Mė pas atyre iu kėrkua tė zgjidhnin tre pjesėt e tyre tė preferuara pėr tė mbuluar dy orėt e nevojshme pėr operacionin e implantit. Vėllimi mesatar aktual nė decibel gjatė dėgjimit varej nga niveli i rehatisė sė pjesėmarrėsve, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė siguronte komunikimin midis pacientit dhe kirurgut.

Ankthi i vetė-raportuar, dhimbja dhe pakėnaqėsia e ndjerė gjatė operacionit, dhimbja e pritur para operacionit, kushtet para dhe pas operacionit, kujtesa e dhimbjes sė pėrjetuar gjatė operacionit u vlerėsuan dhe gjykimet emocionale tė pjesėmarrėsve nė lidhje me dėgjimin e muzikės dhe librave audio.

Rezultatet

Dėgjimi i personalizuar i muzikės uli ndjeshėm "perceptimin e rėndesės" pėr kirurgjinė e implantit dentar (p = 0.02; d = 1.07). Tė dy grupet raportuan efekte pozitive pas operacionit, por grupi tregoi rezultate mė tė mira. Dhimbja e kujtuar pas shtatė ditėve pas operacionit ishte dukshėm mė e ulėt nė grupin muzikor (p = 0.02).

Pjesėmarrėsit e vlerėsuan dėgjimin e muzikės gjatė operacionit si mė relaksues dhe mė tė kėndshėm sesa dėgjimi i librit audio.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se dėgjimi i muzikės sė personalizuar gjatė trajtimeve implantologjike ėshtė nė gjendje tė lehtėsojė perceptimin e pacientėve pėr operacionin qė ka efekte pozitive si pėr ankthin edhe pėr dhimbjet gjatė dhe pas operacionit.

Implikimet klinike

Dėgjimi i muzikės, veēanėrisht asaj tė preferuar, mund t'i ndihmojė pacientėt tė pėrballojnė mė mirė trajtimet e implantologjisė duke ulur nivelin e ankthit dhe frikės dhe duke lehtėsuar perceptimin e dhimbjes si gjatė ashtu edhe pas operacionit.

Pėr mė shumė informacion:

Bertacco M, Soyeux O, Durand R, Boudrias P, Wiseman L, Rompré P, Rainville P, Emami E, Gosselin N. Effect of personalized musical intervention on burden of care in dental implant surgery: a pilot randomized controlled trial. J Dent 2022;120:104091.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D