Shėndeti oral i nėnės dhe fėmijės. Rėndėsia e 1000 ditėve tė para tė jetės "nė simbiozė"

Higjiena dhe Parandalimi | 27 Prill 2022 |

Shėndeti oral i nėnės dhe fėmijės. Rėndėsia e 1000 ditėve tė para tė jetės "nė simbiozė"

Nga Lara Figini


Kujdesi pėr shėndetin oral gjatė shtatzėnisė dhe nė vitet e para tė jetės sė foshnjės shpesh neglizhohet dhe ndonjėherė ėshtė njė temė pėr tė cilėn prindėrit e ardhshėm dinė shumė pak.

Nė realitet ėshtė njė fazė shumė delikate dhe themelore, siē shpjegohet nė njė editorial tė botuar nė European Journal of Paediatric Dentistry nga prof. Luigi Paglia i cili shprehet se "1000 ditėt, qė kalojnė nga ngjizja nė atė tė vitit tė dytė tė jetės sė fėmijės, do tė ndikojnė nė shėndetin e zgavrės sė gojės gjatė gjithė jetės, sepse kjo ėshtė periudha nė tė cilen hidhen themelet pėr shėndetin e pėrgjithshėm".

Shėndeti oral, nė fakt, ėshtė rezultat i parandalimit tė vazhdueshėm tė kryer nga mjekėt obstetėr, gjinekologė, pediatėr, pedodontė dhe higjienistė.

Njė sondazh i kryer nė Itali mbi njė kampion grash nė moshė riprodhuese tregon keqinformim tė gjerė mbi shėndetin oral tė nėnave dhe fėmijėve. Edhe njohuritė e profesionistėve tė kujdesit shėndetėsor janė nė fakt tė pakėnaqshme, ndėrsa shumica e tė anketuarve e njohin rėndėsinė e kujdesit gjatė shtatzėnisė, ata nuk i kėshillojnė pacientėt qė t'i nėnshtrohen ekzaminimeve dentare ose nuk i pyesin nėse kanė pasur trajtim dentar nė 12 muajt e mėparshėm.

Gjatė shtatzėnisė ka njė rrezik tė shtuar ose pėrkeqėsim tė periodontitit dhe njė incidencė mė tė lartė tė erozionit dentar dhe kariesit pėr nėnėn shtatzėnė dhe kjo gjithashtu mund tė ēojė nė njė rritje tė sėmundjeve tė lidhura me shtatzėninė si lindjet e parakohshme dhe abortet.

Ushqimi i nėnės, higjiena orale dhe zgjedhja e stilit tė jetesės janė elementėt kryesorė qė ndikojnė nė shėndetin e nėnės dhe foshnjės.

Marrja e niveleve tė duhura tė lėndėve ushqyese gjatė periudhave vendimtare tė zhvillimit tė fetusit mund tė ēojė nė njė fetus optimal me formimin e duhur tė indeve dhe t'i japė fėmijės mbrojtje mė tė madhe kundėr sėmundjeve kronike gjatė gjithė jetės.

Konkluzione

Me kėto konsiderata, prof. Paglia thekson se ėshtė thelbėsore tė promovohen fushata informuese pėr kėtė ēėshtje pėr tė pėrgatitur punonjėsit e shėndetėsisė dhe gratė pėr periudhėn perinatale.
Detyra e stomatologėve dhe higjienistėve ėshtė t'u japin grave shtatzėna tė gjitha udhėzimet e duhura pėr t'u kujdesur maksimalisht pėr gojėn, dhėmbėt dhe fėmijėt e tyre tė ardhshėm dhe pėr tė ndjekur njė dietė korrekte dhe tė pėrshtatshme pėr periudhėn, gjithashtu dhe veēanėrisht nė dy vitet e para tė jetės sė foshnjės.

Pėr mė shumė informacion:

Paglia L. The first thousand days of mother and child: a lifelong investment in oral health! Eur J Paediatr Dent 2022 Mar;23(1):5.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D