Trajtimi i recesioneve gengivale pėrmes membranave tė kolagjenit nė krahasim me graftet autologe

Parodontologji | 22 Prill 2022 |

Trajtimi i recesioneve gengivale pėrmes membranave tė kolagjenit nė krahasim me graftet autologe

Nga Lara Figini


Grafti i indit lidhor nėn-epitelial (CTG) i kombinuar me flap-in e ripozicionimit koronal (CAF) konsiderohet si "standardi i artė" i trajtimit periodontal pėr recesionet gengivale.

Si pjesė e hulumtimit, janė propozuar alternativa tė ndryshme qė janė mė tė lehta pėr t'u pėrdorur sesa graftet autologe, duke pėrfshirė vendosjen e membranave poroze plotėsisht tė absorbueshme, me matricė kolagjeni derri dhe konsistencė sfungjerore (kolagjen i qėndrueshėm nė vėllimin e matricės VCMX). Kolagjeni nxirret nga derrat veterinar tė certifikuar dhe pastrohet pėr tė shmangur reaksionet antigjenike.

Pėr shkak tė lagėshtisė, suturueshmėrisė dhe vetive biologjike, kėto lloje membranash mund tė integrohen mirė me indet e buta pėrreth.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė botuar nė Journal of Periodontology, autorėt kryen njė krahasim tė rastėsishėm, midis trajtimit periodontal tė recesioneve gengivale duke pėrdorur njė matricė tė qėndrueshme tė kolagjenit (VCMX) dhe trajtimit periodontal me pėrdorimin e graftit tė indit lidhor subepitelial autogjen CTG nė katėr vende tė hetimit klinik.

Studimi pėrfshiu pacientė me recesione tė vetme, kontralaterale RT1 brenda njė ēifti tė pėrputhshėm defektesh dhe trajtuan:

• nė grupin 1 ose grupin e testit njė matricė tė qėndrueshme kolagjeni VCMX tė kombinuar me njė flap periodontal tė ripozicionuar koronalisht CAF (test);
• nė grupin 2 ose grupin e kontrollit graftin e indit lidhor nėn-epitelial CTG tė kombinuar me njė flap periodontal tė ripozicionuar koronalisht CAF.

Pika kryesore pėrfundimtare e efikasitetit u vendos tė ishte pėrqindja e mbulimit tė rrėnjės nė 6 muaj. Pikat pėrfundimtare tė efikasitetit dytėsor pėrfshinin masa klinike tė tilla si vėllimi i indeve tė buta, niveli i lidhjes dhe trashėsia e indit tė keratinizuar.

Tė dhėnat u mblodhėn pėr 1 vit dhe u pėrfshinė gjithashtu tė dhėnat e raportuara nga pacientėt pėr shqetėsimin, rezultatin kozmetik dhe kėnaqėsinė e pėrgjithshme.

Rezultatet

Tridhjetė pacientė u pėrfshinė nė studim dhe tė gjithė ishin tė disponueshėm pėr ndjekje. Pėrqindja mesatare e mbulimit me rrėnjė pėr grupin e kontrollit CTG + CAF u gjet tė ishte 90.5% ± 14.87% kundrejt 70.7% ± 28.26% pėr grupin eksperimental tė trajtuar me VCMX + CAF.

Tė dyja terapitė prodhuan rritje tė konsiderueshme nė volumin e indeve tė buta (kontrolli prej 84,8 ± 47,43 mm3 kundrejt testit 48,90 ± 35,58 mm3, P = 0,0006). Nė grupin eksperimental, pacientėt raportuan mė pak dhimbje postoperative dhe ky lloj trajtimi gjeti kėnaqėsinė dhe preferencėn mė tė madhe tė pacientėve. Tė gjitha matjet e tjera tė pikės pėrfundimtare nuk ishin dukshėm tė ndryshme midis dy grupeve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se mbulimi rrėnjor i kryer me vendosjen e njė matrice kolagjeni VCMX tė kombinuar me flap-in e ripozicionimit koronal CAF ofron rezultate klinike inferiore nė krahasim me trajtimin e recesioneve gengivale tė kryera nga grafti autolog i indit epitelial CTG i shoqėruar me flap-in e ripozicionuar koronalisht CAF, por prodhon mė pak sėmundshmėri dhe ėshtė mė reagues ndaj pacientėve.

Implikimet klinike

Teknika e mbulimit tė rrėnjės duke pėrdorur njė membranė kolagjeni VCMX dhe flap tė ripozicionimit koronal ofron rezultate klinike inferiore nė krahasim me teknikėn e transplantit autolog me flap koronal, por nė disa raste mund tė konsiderohet nga periodontisti si njė alternativė e vlefshme pėr kėtė tė fundit.
Prandaj ėshtė e njė rėndėsie tė madhe qė tė bėhet njė pėrzgjedhje e kujdesshme e rastit/pacientit pėr zgjedhjen e teknikės kirurgjikale periodontale qė do tė ndėrmerret pėr tė marrė rezultate pozitive nė distancė.

Pėr mė shumė informacion:

McGuire MK, Janakievski J, Scheyer ET, Velįsquez D, Gunsolley JC, Heard RH, Morelli T. Efficacy of a harvest graft substitute for recession coverage and soft tissue volume augmentation: a randomized controlled trial. J Periodontol 2022;93(3):333-42.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D