Vlerėsimi i recesioneve gengivale. Metoda konvencionale e sondės vs metoda dixhitale

Parodontologji | 21 Prill 2022 |

Vlerėsimi i recesioneve gengivale. Metoda konvencionale e sondės vs metoda dixhitale

Nga Lara Figini


Tipari kryesor i njė recesioni tė indeve tė buta (REC), gengivale nė nivelin dentar ose mukozal nė nivelin e implantit, ėshtė zhvendosja apikale e indeve margjinale qė shoqėrohet me humbjen e ngjitjes, me ekspozimin e rrėnjės ose sipėrfaqes sė implantit.

Dimensionet e REC maten nė mėnyrė konvencionale me sondėn periodontale, dhe ΔREC fitohet me zbritjen e mėvonshme tė vlerave REC tė marra nė njė moment specifik kohor. REC matet nė milimetra si distanca nga kryqėzimi amelo-ēimento deri nė kufirin gengival (GM) nė pikėn ku REC mė i madh ėshtė i pranishėm pėr dhėmb ose pėr gjashtė vende dentare, tė rrumbullakosura nė numrin e plotė mė tė afėrt.

Megjithatė, pėrdorimi i sondės periodontale pėr kėtė vlerėsim ėshtė subjekt i gabimeve tė brendshme pėr shkak tė ndryshimeve nė pozicionimin dhe kėndimin, si dhe gabimet e rrumbullakosjes.

Ndėrkohė qė ka ende sonda periodontale me shenja mė tė vogla tė boshllėqeve dhe stente tė personalizuara qė mund tė minimizojnė kėto kufizime, matjet REC vazhdojnė tė jenė prirura pėr gabime me njė gamė ndryshueshmėrie prej afėrsisht 2.5 mm. Pėr mė tepėr, zbulimi i ndryshimeve delikate ėshtė shpesh i vėshtirė, ndonjėherė i pamundur, me metodėn klinike konvencionale.

Prandaj teknologjitė dixhitale janė propozuar si njė alternativė pėr tė kapėrcyer kufizimet e metodės konvencionale klinike, por ato janė ende nė nivelin e kėrkimit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė botuar nė Journal of Dentistry, autorėt krahasuan metodėn klinike konvencionale dhe dixhitale pėr vlerėsimin e ndryshimeve nė recesionet gengivale (ΔREC) te pacientėt me periodontit tė avancuar tė trajtuar me protokoll jo kirurgjikal.

Marrėveshja midis dy metodave u vlerėsua nė njė kampion prej dhjetė pacientėsh me periodontit (faza III/IV, shkalla B/C) me matje klinike tė fituara dhe modele dixhitale nė kohėn fillestare (T0) dhe 12 muaj pas trajtimit jokirurgjikal tė periodontitit. (T1). U bė vlerėsimi i dhėmbėve maksilar nga premolari i dytė i djathtė nė premolarin e dytė tė majtė pėr gjithsej 99 dhėmbė.

Vlerėsimi klinik u krye duke analizuar distancėn midis kufirit gengival dhe kryqėzimi amelo-ēimento, tė marrė nė T0 dhe T1 nga njė ekspert ekzaminues (marrėveshja brenda ekzaminuesit> 90%).

Vlerėsimi dixhital u krye drejtpėrdrejt duke matur distancėn midis kufijve gengival tė mbivendosur tė modeleve dixhitale nė T0 dhe T1. Duke pėrdorur metodėn Bland-Altman dhe analizėn statistikore, tė gjashtė matjet u krahasuan nė vendet rreth secilit dhėmb tė impaktuar (n = 594) tė fituar me tė dyja metodat.

Rezultatet

Mesatarja ΔREC (pėrqindja e 5-tė dhe e 95-tė) e fituar me njė ekzaminim klinik konvencional dhe me metodėn dixhitale rezultoi tė ishte 0,0 mm (-2,0 - 1,0) dhe -0,4 mm (-1,6 - 0,8) (p <0,0001). Marrėveshja e plotė midis vlerave tė pėrafėrta dixhitale dhe klinike ΔREC rezultoi tė ishte vetėm 38%, duke zbuluar njė mosmarrėveshje tė lartė tė konfirmuar edhe nga analiza Bland-Altman me kufijtė 95%.

Ndryshime absolute midis dy metodave mė tė mėdha se 0.5 dhe 1 mm u gjetėn respektivisht nė 61% dhe 38% tė vendeve tė matjes.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se metoda klinike konvencionale pėr vlerėsimin e ΔREC tregon njė vlerė mė tė ulėt tė ndjeshmėrisė dhe saktėsisė nė krahasim me metodėn dixhitale.

Implikimet klinike

Cilėsia e tė dhėnave klinike dhe kėrkimore nė periodontologji dhe implantologji mund tė pėrmirėsohet ndjeshėm me metodėn dixhitale duke ruajtur pėrputhshmėrinė me metodėn klinike konvencionale.

Pėr mė shumė informacion:

Kuralt M, Cmok Kučič A, Gašperšič R, Fidler A. Evaluation of gingival recessions with conventional versus digital methods. J Dent 2022 May;120:104093.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D