Zbardhuesit me peroksid karbamidi nė kushte shtėpie. Pėrgatitja me 10% kundrejt asaj me 37%

Higjiena dhe Parandalimi | 20 Prill 2022 |

Zbardhuesit me peroksid karbamidi nė kushte shtėpie. Pėrgatitja me 10% kundrejt asaj me 37%

Nga Lara Figini


Ndėr teknikat e disponueshme tė zbardhjes, zbardhja nė shtėpi me 10% peroksid karbamidi konsiderohet njė standard ari dhe ofron rezultate tė shkėlqyera, me nota tė zbardhjes sė dhėmbėve qė variojnė nga 6 deri nė 9 njėsi ΔE, kur pėrdoret zbardhuesi dentar 2-8 orė nė ditė pėr 3 javė.

Megjithatė, shumė pacientė e shohin kėtė modalitet tė zbardhjes tė papėrshtatshėm pasi aplikimi ka nevojė pėr periudha tė gjata kohore. Prandaj, prodhuesit kanė dalė me disa opsione pėr tė anashkaluar kėtė disavantazh, duke pėrfshirė pėrdorimin e peroksidit tė hidrogjenit (HP) nė vend tė peroksidit tė karbamidit (CP), pasi HP ka njė ēlirim mė tė shpejtė dhe pėr kėtė arsye kėrkon kohė mė tė shkurtėr pėrdorimi (30 min-1 orė). 

Njė opsion tjetėr ėshtė pėrdorimi i pėrqendrimeve mė tė larta tė CP.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė klinike tė rastėsishme, tė botuar nė Journal of Esthetic Restorative Dentistry, autorėt vlerėsuan efikasitetin e zbardhjes, ndjeshmėrisė sė dhėmbėve dhe inflamacionit tė gengivave te pacientėt qė kanė pėrdorur njė zbardhues me 10% peroksid karbamidi kundrejt atyre qė kanė pėrdorur njė zbardhues me peroksid karbamidi 37% nė kushte shtėpie.

Tetėdhjetė pacientė u zgjodhėn nė bazė tė kritereve tė pėrfshirjes dhe pėrjashtimit dhe u caktuan rastėsisht nė njė nga dy grupet (n = 40): 37% CP dhe 10% CP. Nė tė dy grupet, pacientėt kryen zbardhjen pėr 3 javė, 4 orė nė ditė pėr grupin 10% dhe 30 minuta nė ditė pėr grupin 37%. Ngjyra u vlerėsua me shkallėn Vita Classical, Vita Bleachedguide 3D Master dhe spektrofotometrin Easyshade, nė kohėn fillestare, njė javė dhe 30 ditė pas trajtimit.

Rreziku absolut dhe intensiteti i ndjeshmėrisė sė dhėmbėve (TS) dhe inflamacionit gengival (GI) u vlerėsuan me shkallėn numerike tė vlerėsimit (NRS) dhe shkallėn analoge vizuale (VAS). TS dhe GI u vlerėsuan me testin e saktė Fisher. Testi Mann-Whitney u pėrdor pėr NRS dhe T-testi pėr VAS (α = 0.05).

Rezultatet

Grupi 37% CP tregoi zbardhje mė tė shpejtė se grupi 10% nė 1-3 javė. Megjithatė, 1 muaj pas pėrfundimit tė dy grupet treguan zbardhje ekuivalente (p = 0.06).
Pėr sa i pėrket ndjeshmėrisė dhe inflamacionit tė gengivave, grupet 10% dhe 37% nuk shfaqėn dallime domethėnėse (p> 0.05) mes tyre.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i 37% CP 30 min/ditė ofron rezultate tė barasvlershme me ato tė marra me 10% CP 4 orė/ditė me kohė mė tė shkurtra aplikimi.

Implikimet klinike

Pėrdorimi i peroksidit tė karbamidit 37% i aplikuar 30 min/ditė mund tė zvogėlojė kohėn e pėrdorimit nė protokollin shtėpiak duke paraqitur rezultate tė barasvlershme me 10% peroksid karbamidi tė aplikuar pėr 4 orė nė ditė.

Nevojiten studime nė tė ardhmen pėr tė vlerėsuar ndryshimet afatgjata tė ngjyrave qė lidhen me CP me pėrqendrim tė lartė nė zbardhjen nė kushte shtėpie.

Pėr mė shumė informacion:

Sutil E, da Silva KL, Oleniki Terra RM, Burey A, Rezende M, Reis A, Loguercio AD. Effectiveness and adverse effects of at-home dental bleaching with 37% versus 10% carbamide peroxide: a randomized, blind clinical trial. J Esthet Restor Dent marzo 2022;34:313-21.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D