Si bėhet pastrimi efikas i frezave para se tė sterilizohen?

Higjiena dhe Parandalimi | 11 Prill 2022 |

Si bėhet pastrimi efikas i frezave para se tė sterilizohen?

Nga Lara Figini


Njė shumėllojshmėri instrumentesh dentare tė disponueshme dhe shumėfunksionale (tė ripėrdorshme) pėrdoren nė praktikėn e pėrditshme nė stomatologji. Pajisjet e ripėrdorshme janė bėrė nga materiale qė mund t'i rezistojnė trajtimeve tė pėrsėritura tė pastrimit, dezinfektimit dhe sterilizimit.

Pėr instrumentet shumėfunksionale, pastrimi i plotė ėshtė njė parakusht themelor pėr fazat pasuese tė sterilizimit ose dezinfektimit tė nivelit tė lartė, sepse pa pastrim adekuat, prania e mbeturinave tė mbetura nė instrumentet e ripėrdorshme mund tė pengojė kėto hapa nė rrjedhėn e poshtme.

Pėr pastrimin e instrumenteve, deri vonė nuk ka ekzistuar njė standard dentar qė tė trajtonte kėtė problem; prandaj, Komiteti i Standardeve pėr Produktet Dentare tė Shoqatės Amerikane tė Stomatologjisė (ADA) sė fundmi ka krijuar njė grup tė pėrbashkėt pune (JWG) pėr tė zhvilluar njė udhėzues tė saktė pėr kryerjen e pastrimit adekuat tė instrumenteve tė ripėrdorshme (Versaci, 2021).

Konkretisht, instrumentet dentare rrotulluese - duke pėrfshirė frezat e diamantit, frezat e mbarimit, frezat prej ēeliku dhe metali tė fortė- janė ndėr instrumentet dentare mė tė pėrdorura nė zyrėn dentare sipas klasifikimit historik dhe tani tė datės Spaulding ato klasifikohen si pajisje kritike pėr t'u pastruar dhe dezinfektuar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of American Dental Association, autorėt pėrcaktuan sasinė e vlefshmėrisė sė procesit tė pastrimit dhe dezinfektimit tė instrumenteve rrotulluese prej diamanti, tė tilla si frezat me top, pas kontaminimit.

Pėr tė simuluar kushtet mė tė kėqija tė pėrdorimit klinik, autorėt pėrdorėn gėrshėrė rrotulluese pėr tė pėrgatitur njė zgavėr tė thellė aksesi 9 mm nė njė molar tė ekstraktuar jo karioz. Dhėmbėt e ekstraktuar tė njeriut ruheshin mė parė nė njė enė tė mbyllur me hipoklorit natriumi pėr tė paktėn 5 ditė. Pas largimit tė tyre nga magazinimi, dhėmbėt e ekstraktuar pastroheshin me njė furēė teli dhe mė pas sterilizoheshin pėrpara pėrdorimit.

Nė studim, u pėrdorėn 27 freza diamanti rrotullues shumėfunksionale, me 9 instrumente diamanti pėr secilin prej grupeve NC, S dhe SC:

• njėsia e kontrollit tė instrumentit negativ (NC), instrumente diamanti sapo dalin nga paketimi dhe pastrohen sipas protokollit tė pėrcaktuar (d.m.th., shpime tė pandotura dhe tė pastra);
• grupi eksperimental pozitiv (S), instrumente diamanti vetėm jashtė paketimit qė u kontaminuan dhe mė pas u pastruan;
• grupi i provės eksperimentale (SC), freza tė pista tė kontaminuara, lihen tė thahen pėr njė periudhė tė paracaktuar kohore dhe mė pas pastrohen sipas protokollit mė poshtė (d.m.th. tė pista dhe tė pastra).
Pėr kontaminimin e instrumenteve, autorėt aplikuan njė pėrzierje tė pėshtymės sė njeriut (jo tė stimuluar nga vullnetarėt) dhe gjakut dhe e lanė tė thahej nė ajėr pėr 30 minuta.

Mė pas, autorėt pastruan dhe dezinfektuan ēdo instrument duke pėrdorur protokollin e mėposhtėm shumėfazor qė pėrbėhet nga 5 hapa:

1. zhytja nė detergjent enzimatik (5 minuta);
2. shpėlarja me ujė tė distiluar (2 minuta);
3. vendosja nė pastruesin e mbushur me tretėsirė pastrimi me ultratinguj (30 minuta);
4. shpėlarja me ujė tė distiluar (2 minuta);
5. tharja me ajėr nė njė enė tė pastėr.

Efektiviteti i protokollit tė funksionimit tė listuar mė sipėr u vėrtetua mė pas nėpėrmjet njė vlerėsimi cilėsor dhe sasior tė proteinave dhe mbetjeve tė smaltit-dentinė tė marra pas mikrocentrifugimit dhe me anė tė analizės spektrofotometrike dhe imazheve SEM.

Rezultatet

Pas pastrimit tė kujdesshėm tė frezės, sipas protokollit tė ndjekur nga autorėt, nuk u gjetėn nivele tė matshme (analiza spektrofotometrike), as proteina dhe as mbetje smalt-dentine nė instrumentet e papastėr prej diamanti, tė gjitha tė vėrtetuara cilėsisht pėrmes imazheve. SEM e fituar me zmadhim x50, 10 kV.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se protokolli i pastrimit i treguar nė studim mund tė konsiderohet i vlefshėm dhe efektiv pėr tė marrė njė nivel tė kėnaqshėm dhe tė matshėm pastrimi pėr instrumentet rrotulluese prej diamanti.

Implikimet klinike

Meqenėse nuk ka njė metodė universale dhe tė standardizuar pėr pastrimin e instrumenteve rrotulluese dentare, si p.sh. frezat, autorėt sugjerojnė njė protokoll qė ėshtė i dobishėm pėr prodhuesit e instrumenteve dentare nė zhvillimin dhe vėrtetimin e udhėzimeve pėr pastrimin e instrumenteve tė ripėrdorshme, nė pėrputhje me udhėzimet e FDA.

Pėr mė shumė informacion:

• Versaci M. New ADA technical report offers guidance on developing cleaning instructions for reusable dental instruments. Accessed July 15, 2021. https://www.ada.org/en/publications/ada-news/2020-archive/december/technical-report-offers-guidance-on-developing-cleaninginstructions-for-reusable-dental-instrument 
• Spaulding E. The role of chemical disinfection in the prevention of nosocomial infections. In: Proceedings of the International Conference on Nosocomial Infections,1970. American Hospital Association 1971;247-254.
• Gopal P, Claussen E, Azzolin K, Megremis S. Validating cleanability of dental rotary diamond instruments soiled with 2 clinically relevant dental test soil components. JADA marzo 2022:153(3):221-32.
 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D