Si ndikojnė trajtimet e higjienės orale profesionale nė shėndetin oral dhe tė pėrgjithshėm tė tė moshuarve

Higjiena dhe Parandalimi | 6 Prill 2022 |

Si ndikojnė trajtimet e higjienės orale profesionale nė shėndetin oral dhe tė pėrgjithshėm tė tė moshuarve

Nga Lara Figini


Njė numėr nė rritje i tė moshuarve jetojnė nė ambiente tė kujdesit afatgjatė dhe njė ekzaminim i shėndetit tė tyre oral ka zbuluar njė situatė tė keqe nė aspektin dentar, periodontal, pastrimit tė protezave, shėndetit tė gjuhės dhe kavitetit oral. Ky reduktim i shėndetit oral ndikohet nga probleme tė shumta si demenca, dobėsia, ērregullimet mendore ose kequshqyerja dhe terapia e shumėfishtė me barna.

Megjithatė, shėndeti i dobėt oral mund tė ndikojė nė gjendjen e pėrgjithshme tė shėndetit, dhe nė veēanti mund tė ndikojė nė statusin e tė ushqyerit, tė pėrkeqėsojė sėmundjet kardiovaskulare ose tė shkaktojė pneumoni aspirative. Pėr shkak tė problemeve vizuale, sarkopenisė, demencės ose problemeve financiare, kujdesi shėndetėsor oral fatkeqėsisht neglizhohet nga kėta tė moshuar, pa lėnė pas dore aspektin kufizues qė pėrfaqėsojnė kujdestarėt e tyre, tė cilėt shpesh tregojnė mungesė njohurish dhe aftėsish pėr t'u marrė me problemet dentare (kontrollimi dhe pastrimi i protezave, etj.), aftėsi e dobėt dhe prioritet i ulėt pėr shėndetin oral.

Do tė nevojiteshin ndėrhyrje pėr pėrmirėsimin e kėsaj situate nėpėrmjet trajnimit arsimor tė infermierėve dhe kujdestarėve pėr higjienėn dhe shėndetin oral duke rritur numrin e seancave profesionale tė higjienės orale nė kėto ambiente spitalore.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė Clinical and Experimental Dental Research, autorėt kanė shqyrtuar ndikimin e ndėrhyrjeve tremujore profesionale tė higjienės orale nė shėndetin oral dhe tė pėrgjithshėm tė tė moshuarve qė jetojnė nė shtėpitė e kujdesit afatgjatė. Janė ekzaminuar 152 pjesėmarrės (mosha mesatare 84 vjeē) nga dy shtėpi banimi pėr tė moshuarit.

Parametrat e pėrgjithshėm tė shėndetit, njė pyetėsor pėr kujdestarėt e tyre dhe parametrat e shėndetit oral janė vlerėsuar nė fillim dhe pas 1 viti. Tė gjithė kujdestarėve iu dha njė leksion nė lidhje me higjienėn orale nė kohėn fillestare. Nė shtėpinė e tė moshuarve (B), higjiena profesionale orale kryhej ēdo 3 muaj. Analizat statistikore u kryen me anė tė testit Chi2 pėr tė dhėnat nominale dhe me anė tė testit T pėr tė dhėnat numerike.

Rezultatet

Tridhjetė e nėntė persona humbėn jetėn gjatė ndjekjes. Nuk u gjetėn dallime statistikore midis banorėve tė shtėpive A dhe B nė kohėn fillestare dhe nė rivlerėsimin 1-vjeēar pėr moshėn, gjininė dhe indeksin e masės trupore BMI. Nuk u gjetėn dallime domethėnėse midis rezultateve tė marra nga dy shtėpitė e ndryshme tė tė moshuarve nė lidhje me shėndetin e pėrgjithshėm.

Disa parametra oral u ndikuan pozitivisht nga ndėrhyrja tremujore si thellėsia e xhepit, indeksi i higjienės sė protezės dhe ndryshimet nė mukozė. Edentulizmi dhe DMFT (indeksi qė vlerėson dhėmbėt e prishur [D], tė humbur [M], tė mbushur [F], numri i dhėmbėve [T]) nuk ndryshuan midis dy shtėpive tė pleqve ose me kalimin e kohės.

Thellėsia e xhepit u vlerėsua nė mėnyrė meziale dhe distale nė 338 dhėmbė nė shtėpinė A dhe 428 dhėmbė nė shtėpinė B. Vetėm grupi i dhėmbėve me thellėsi xhepi > 4 mm tregoi ulje tė ndjeshme pas ndėrhyrjeve tremujore profesionale tė kujdesit oral nė shtėpinė B gjatė periudhės sė vėzhgimit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se higjiena profesionale tremujore nuk mund tė ndikojė nė shėndetin e pėrgjithshėm tė tė moshuarve qė banojnė nė shtėpitė e tė moshuarve dhe ka efekte tė lehta pozitive nė shėndetin oral.

Implikimet klinike

Frekuenca e trajtimit tremujor profesional tė kujdesit oral duket realiste, por jo aq e shpeshtė sa pėr tė dhėnė rezultate bindėse me efekte pozitive nė shėndetin oral dhe tė pėrgjithshėm. Kjo nėnvizon nevojėn pėr tė rritur procedurat ditore tė higjienės orale.

Jo vetėm qė ėshtė e nevojshme t'u jepen kujdestarėve udhėzime pėr higjienėn orale, por edhe tė pėrmirėsohet politika shėndetėsore e shtėpive tė tė moshuarve pėr tė lejuar, pėr shembull, higjienėn profesionale orale tė kryer nga higjienistėt dentarė nė kohėn e duhur dhe tė personalizuar dhe mbulimin e kostove nga njė pjesė e sigurimit shėndetsor.

Pėr mė shumė informacion:

Peroz I, Klein C. Influence of professional dental hygiene on oral and general health of retirement home residents: a comparative study. Clin Exp Dent Res Febbraio 2022;8:45-53.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D